Zobacz więcej na Plus.pl.
W trakcie tegorocznych ferii zimowych operator sieci Plus zaprasza dzieci, rodziców oraz wszystkich chętnych do spędzenia wolnego czasu na imprezach organizowanych na górskich stokach w dwóch cyklach: Bystrzaki Plusa – Zimowa Akademia Bezpieczeństwa oraz 2009 Odyseja Zimowa SIMPLUS.
Imprezy te to nie tylko okazja do zabawy i nauki jazdy na nartach. W programach są również pokazy pierwszej pomocy, ratownictwa górskiego oraz edukacja w zakresie bezpiecznych zachowań w górach i na stoku. Polkomtel S.A., od lat współpracujący z GOPR i TOPR, także w tym roku zapewnił służbom nowy sprzęt:
- Zintegrowany System Ratownictwa w górach rozbudowany został o tzw. „stanowiska wyniesione” dla poszczególnych Grup GOPR,
- w urządzenia GPS wyposażono wszystkie samochody i skutery śnieżne TOPR,
- ze środków Fundacji Grupy Vodafone zakupione zostaną urządzenia do nawigacji satelitarnej (GPS) dla wszystkich ratowników zawodowych GOPR.
Wszystkie te działania podejmowane przez operatora sieci Plus mają na celu poprawę bezpieczeństwa w górach zarówno przez promowanie turystyki i bezpiecznych zachowań, jak i ułatwianie pracy oraz przyspieszenie akcji ratunkowych górskich służb ratunkowych.
Bystrzaki Plusa są ogólnopolskim programem społecznym operatora sieci Plus, którego celem jest promowanie wśród najmłodszych zasad bezpiecznej turystyki oraz mody na aktywny i bezpieczny wypoczynek. Program ten adresowany jest do dzieci w wieku 7-12 lat i w tym sezonie zimowym będzie realizowany przez cztery kolejne weekendy na stokach narciarskich znanych górskich miejscowości wypoczynkowych:
1. Szczyrk 24.01.-25.01.2009
2. Krynica 31.01.-1.02.2009
3. Zakopane 7.02.-8.02.2009
4. Białka Tatrzańska 14.02.-15.02.2009.
Zimowa Akademia Bezpieczeństwa 2009 realizowana jest już po raz drugi. To praktyczne i teoretyczne zajęcia poświęcone bezpieczeństwu na stoku. Instruktorzy narciarstwa prowadzą specjalnie przygotowane kursy dla najmłodszych. Dzieci w grupach 6-8-osobowych udają się z instruktorem na stok, gdzie podczas zjazdu poznają dekalog FIS oraz zasady bezpiecznej jazdy. Zajęcia prowadzone są tak, by wszystkie dzieci miały szansę poznania podstawowych zasad zachowania na stoku.
Zimowa Akademia to także wyjątkowa okazja zobaczenia ratowników GOPR i TOPR w akcji dzięki specjalnym pokazom ratowniczym przygotowanym specjalnie pod kątem najmłodszych. Celem Zimowej Akademii jest również edukacja w zakresie zachowania się w górach. Jak należy być wyposażonym, wybierając się w góry, na co należy zwracać uwagę, jak się zachować w niebezpiecznych sytuacjach – na te pytania odpowiedzi udzielą ratownicy GOPR i TOPR. Ponadto Bystrzaki Plusa to także atrakcyjny program dla dzieci – liczne konkursy, zabawy na stoku pokazują, jak przyjemnie i bezpiecznie można spędzić czas w górach. Nie zabraknie także atrakcji dla tych, którzy lubią sportową rywalizację. Każdy będzie mógł wziąć udział w mini-slalomie Bystrzaków Plusa, sprawdzając swoje umiejętności narciarskie. Wszystko to będzie realizowane w formule: Uczymy bawiąc.
Drugi cykl imprez to 2009 Odyseja Zimowa SIMPLUS. Jest to piknik organizowany przez siedem kolejnych weekendów ferii zimowych w górach i przeznaczony dla rodzin z dziećmi w wieku od 3 do 14 lat oraz wszystkich chętnych.
Odyseja Zimowa odbywa się w następujących miejscowościach i terminach:
Wierchomla 17.01.-18.01.2009
Bukowina Tatrzańska 24.01.-25.01.2009
Krynica Górska 31.01.– 1.02.2009
Korbielów 7.02-8.02.2009
Szczyrk 14.02.-15.09.2009
Wisła 21.02.-22.02.2009
Zieleniec 28.02-1.03.2009
Piknik odbywa się na wydzielonych, zamkniętych obszarach w okolicach stoków narciarskich. Na jego terenie znajduje się usytuowana przy bramie wejściowej Recepcja, punkty zbiórek, ogrzewany namiot w kształcie igloo oraz miejsca przeznaczone na naukę jazdy na nartach dla najmłodszych i zabawy na śniegu dla maluchów.
Wstęp na piknik jest bezpłatny, ale możliwy wyłącznie przez Recepcję i uprzednim zarejestrowaniu się. Tutaj uczestnicy otrzymują wszystkie informacje, mogą zapisać się na zajęcia z instruktorem i oddać dziecko do „przedszkola”.
Przedszkole narciarskie to miejsce, gdzie pod okiem instruktorów dzieci biorą udział w ćwiczeniach i zabawach przygotowujących do jazdy na nartach, takich jak berek na krótkich nartach, jazda „na sucho”, bieganie z kijkami w slalomie równoległym itp.
W trakcie Odysei Zimowej organizowane są też zajęcia instruktażowe i zawody dla dzieci starszych umiejących już jeździć na nartach oraz dla osób dorosłych, które rozpoczynają przygodę z nartami.
Osobom sprawnie szusującym po stokach proponujemy udział w zawodach mini-slalomu z profesjonalnym pomiarem czasu przez fotokomórkę i wyświetlaniem wyników na tablicach elektronicznych.
Również uczestnicy Odysei Zimowej SIMPLUS będą mogli zobaczyć pokazy pierwszej pomocy w górach oraz ratownictwa górskiego GOPR i TOPR.
„Polkomtel S.A. już od lat jest zaangażowany w działania mające poprawiać bezpieczeństwo w górach – powiedział Dariusz Matuszak, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polkomtel S.A. – Wspieranie służb ratowniczych, programy edukacyjne dla najmłodszych oraz promowanie bezpiecznych zachowań wśród dorosłych to kompleksowy program, jaki Plus konsekwentnie realizuje w tym zakresie w górach”.
Jak co roku Polkomtel S.A. zatroszczył się również o wyposażenie dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od wielu lat najważniejszym elementem współpracy operatora sieci Plus ze służbami ratowniczymi w górach jest Zintegrowany System Ratownictwa obsługujący numer ratunkowy w górach 0 601 100 300. W tym roku, dzięki współpracy operatora sieci Plus z GOPR, dokonano rozbudowy Systemu Ratownictwa o tzw. „stanowiska wyniesione”. Do istniejących dotychczas Centrów Koordynacji, w Zakopanem dla TOPR i w Rabce dla GOPR, doszło sześć stanowisk wyniesionych dla poszczególnych grup GOPR:
1. Jelenia Góra – w stacji centralnej grupy karkonoskiej GOPR,
2. Wałbrzych – w stacji centralnej grupy wałbrzysko-kłodzkiej GOPR,
3. Szczyrk – w stacji centralnej grupy beskidzkiej GOPR,
4. Krynica – w stacji centralnej grupy krynickiej GOPR,
5. Sanok – w stacji centralnej grupy bieszczadzkiej GOPR,
6. Podlesice – w stacji centralnej grupy jurajskiej GOPR.
Każde ze stanowisk wyposażone jest w telefon, komputer ze zdalnym dostępem do centralnej bazy danych Systemu (poprzez modem iPlus), zasilacz awaryjny UPS i rejestrator rozmów. Wykorzystujący technologie teleinformatyczne Zintegrowany System Ratownictwa oferuje niezawodną szybką łączność, a przez zastosowanie specjalistycznego oprogramowania umożliwia dyspozytorowi koordynację wielu zdarzeń i wypadków jednocześnie.
Również TOPR wzbogacił się w ostatnich tygodniach o nowoczesny sprzęt. Plus wyposażył w urządzenia GPS wszystkie samochody i skutery śnieżne tej służby. Informacje z urządzeń na bieżąco przekazywane są przez sieć do Centrum Koordynacji, co pozwala natychmiast zlokalizować pojazd i przyspieszyć czas reakcji na zdarzenie wymagające pomocy ratowników.
Uzupełnieniem zaangażowania Plusa w działania górskich służb ratowniczych są środki finansowe przekazywane przez Fundację Grupy Vodafone, udziałowca Polkomtel S.A. W najbliższym czasie ze środków przekazanych przez fundację zakupione zostaną urządzenia do nawigacji satelitarnej (GPS) dla wszystkich ratowników zawodowych GOPR. Urządzenia takie stanowią obecnie podstawowe wyposażenie służb ratowniczych. Ich powszechne wykorzystanie przyczyni się do przyśpieszenia i usprawnienia akcji ratowniczych, poprawi również bezpieczeństwo pracy ratowników. Całość przedsięwzięcia stanowi uzupełnienie funkcjonalności centrów koordynacji GOPR.
źródło: Plus