Archiwalne

Bezprzewodowe przesyłanie danych wyprzedza ruch głosowy

09.04.2010


Firma Ericsson poinformowała, że w grudniu 2009 r. ruch związany z bezprzewodowym przesyłaniem danych był większy w skali globalnej niż ruch związany z przesyłaniem głosu. Wynika to z pomiarów firmy Ericsson przeprowadzonych w działających sieciach we wszystkich regionach świata.

Pomiary Ericssona wykazały, że globalny ruch danych wzrastał w ostatnich dwóch latach o 280% rocznie. Według prognoz będzie on się podwajał w każdym z następnych pięciu lat. Zrównanie ruchu danych i głosu nastąpiło na poziomie około 140 000 TB miesięcznie. Wzrost ruchu danych przyczynia się do zwiększenia przychodów operatorów. Jest związane z faktem, że coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń przesyłających dane, takich jak smartfony i komputery PC. Pomiary Ericssona przeprowadzone w tym samym okresie wykazały, że ruch w sieciach 3G przekroczył ruch w sieciach 2G.

„Jest to ważny, przełomowy moment — około 400 milionów abonentów bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej generuje większy ruch, niż ruch głosowy generowany przez 4,6 miliarda abonentów telefonii komórkowej na całym świecie” — powiedział  Hans Vestberg, prezes i dyrektor generalny firmy Ericsson na spotkaniu z kadrą kierowniczą w Las Vegas. „Nasza opinia, że łączność dostępna zawsze i wszędzie zwiększy ruch w bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej, została potwierdzona w pomiarach Ericssona wykonanych w rzeczywistych sieciach”.

Znaczna część bezprzewodowego ruchu danych jest związana z korzystaniem z urządzeń mobilnych dających dostęp do serwisów społecznościowych oraz z komputerów PC umożliwiających bezprzewodową łączność szerokopasmową. Na przykład, ponad 200 operatorów sieci komórkowych w 60 krajach wdraża i promuje produkty związane z serwisem Facebook, a przeszło 100 milionów użytkowników korzysta z dostępu do Facebooka przez swoje urządzenia mobilne.

Jest to zgodne z  wynikami ostatniego badania ankietowego przeprowadzonego przez firmę Ericsson wśród konsumentów. Okazuje się, że aż 80% użytkowników szerokopasmowej sieci bezprzewodowej chce mieć do niej dostęp zawsze i wszędzie. Stał się on częścią ich życia codziennego. Badanie objęło 4580 konsumentów z sześciu dojrzałych rynków. Badanie to wykazało również, że gdy wzrasta ruch związany z bezprzewodowym przesyłaniem danych, mobilne połączenie szerokopasmowe staje się tak samo osobiste, jak telefon komórkowy. 80% respondentów podało, że nie chcieliby z nikim współużytkować swojego laptopa, a 65% nie godzi się na współużytkowanie połączenia szerokopasmowego.

W związku z nowymi zachowaniami użytkowników sieci komórkowe będą musiały zostać przystosowane do przesyłania zarówno danych, jak i głosu. Będzie to wymagało znacznej modernizacji sieci i pełnego przejścia na technologie IP oraz nowe systemy wsparcia. W tych obszarach Ericsson ma silną pozycję i może pomóc operatorom w wykorzystaniu tych ogromnych możliwości.

źródło: Ericsson

News ESP32 w zastosowaniach IoT - zbieranie i przesyłanie danych

Internet of Things (IoT) to koncepcja polegająca na łączeniu urządzeń z siecią, aby mogły wymieniać dane. ESP32 idealnie nadaje się do tego dzięki wbudowanemu Wi-Fi i Bluetooth, umożliwiając bezprzewodową komunikację i podłączenie różnych czujników. Kluczowym elementem w projektach IoT jest stabilne połączenie sieciowe. Wybór między protokołami MQTT i HTTP zależy od potrzeb – MQTT jest lekkim protokołem zoptymalizowanym dla IoT, natomiast HTTP jest bardziej elastyczne i popularne, co ułatwia integrację z innymi usługami. czytaj więcej

News Przejście z ISDN na VoIP - Nowoczesna Telefonia Dla Firm

Przez wiele lat w telekomunikacji, dominowała technologia ISDN. Była niezbędnym rozwiązaniem dla firm, które potrzebowały stałych połączeń telefonicznych oraz dostępu do podstawowych funkcji cyfrowych telefonii, ponieważ umożliwia jednoczesne przesyłanie danych i głosu. Nowocześniejsze rozwiązania VoIP wypierają ISDN, pomimo jego zalet, takich jak niezawodność i jakość połączeń. czytaj więcej

News RFID - technologia, która zmienia zarządzanie zasobami

Technologia RFID rewolucjonizuje sposób zarządzania zasobami w biznesie. Dzięki automatycznej identyfikacji i śledzeniu obiektów w czasie rzeczywistym RFID optymalizuje łańcuch dostaw, zwiększa efektywność magazynów i minimalizuje błędy. Przekonaj się, jak dzięki RFID można zbudować przewagę konkurencyjną. czytaj więcej

News Czym jest VPN?

Wirtualna sieć prywatna, znana powszechnie pod skrótem VPN (Virtual Private Network), to technologia pozwalająca na stworzenie bezpiecznego połączenia przez publiczną sieć, taką jak Internet. Dzięki wirtualnej sieci prywatnej użytkownicy mogą przesyłać dane, zazwyczaj w zaszyfrowanej formie, co zapewnia prywatność i ochronę ich informacji przed nieuprawnionym dostępem trzecich stron. VPN tworzy rodzaj tunelu szyfrującego, który wzmacnia bezpieczeństwo przesyłanych danych, chroniąc je przed podsłuchem czy przechwyceniem w nawet niedostatecznie zabezpieczonych sieciach. czytaj więcej