Cisco prezentuje Virtualization Experience Infrastructure - kompleksowy system informatyczny upraszczający wirtualizację desktopów i usprawniający zwirtualizowane środowiska współpracy
Firma Cisco Systems poinformowała o wprowadzeniu do oferty kompleksowego systemu do wirtualizacji komputerów biurkowych. Ponadto firma Cisco zaprezentowała rozwiązania łączące systemy do współpracy i pracy w sieci bez granic (Borderless Networks) z systemami przeznaczonymi dla centrum przetwarzania danych udostępnionymi przez firmę Cisco oraz przez szereg czołowych producentów rozwiązań do wirtualizacji.
Nowe rozwiązanie firmy Cisco, system Cisco® Virtualization Experience Infrastructure (VXI), eliminuje kwestie związane z rozdrobnieniem infrastruktury, które znacząco komplikują wdrażanie wirtualnych desktopów. Pozwala również rozszerzyć tradycyjny zakres wirtualizacji komputerów biurkowych na obszary multimediów i komunikacji wizualnej.
System Cisco VXI pomaga przedsiębiorstwom pokonać podstawową barierę utrudniającą im osiąganie korzyści finansowych oraz korzyści w zakresie bezpieczeństwa danych i elastyczności pracowników, zapewnianych przez wirtualizację komputerów biurkowych. Nie pogarsza przy tym poziomu obsługi użytkowników ani zdolności do integracji, możliwości współpracy multimedialnej i komunikacji wizualnej. Cisco VXI pozwala także obniżyć całkowity koszt posiadania rozwiązań do wirtualizacji desktopów poprzez znaczne zwiększenie liczby takich komputerów, które mogą być obsługiwane na każdym serwerze.
Firma Cisco wprowadziła także do oferty dwa urządzenia niewymagające zainstalowania oprogramowania klienckiego, które pozwolą użytkownikom cieszyć się wszystkimi korzyściami wynikającymi z wirtualizacji desktopów bez pogorszenia jakości współpracy multimedialnej zapewnianej przez komputery osobiste o zaawansowanych możliwościach. Firma Cisco poinformowała również, że tablet Cisco CiusTM będzie fabrycznie wyposażony w możliwości współpracy ze środowiskami zwirtualizowanych komputerów biurkowych dzięki zainstalowaniu w nim nowych aplikacji klienckich firm Citrix, VMware i Wyse.
Zgodnie z szacunkowymi ocenami analityków[1]¹ wirtualizacja desktopów może obniżyć koszty pomocy technicznej dla komputerów PC w przeliczeniu na jednego użytkownika nawet o 51%. Koszty te stanowią 67% wydatków na infrastrukturę informatyczną związaną z tego typu komputerami. Wirtualne desktopy pomagają także zapewnić ochronę korporacyjnej własności intelektualnej poprzez przechowywanie informacji w centrum przetwarzania danych zamiast na urządzeniach fizycznych. Korzyści odniosą również użytkownicy, którzy będą mogli wybierać urządzenia zapewniające im dostęp do ich wirtualnego komputera biurowego. Połączenie tych zalet z produktywnością i prężnością biznesową aplikacji multimedialnych i wideo może przynieść jeszcze większe korzyści użytkownikom oraz firmie.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Najlepsi w swojej klasie producenci oferują przetestowane i sprawdzone rozwiązania zapewniające różne możliwości wdrażania systemu Cisco VXI
Architektura systemu Cisco VXI stanowi połączenie architektur Cisco Collaboration, Cisco Data Center Virtualization i Cisco Borderless Networks z najlepszym w swojej klasie oprogramowaniem do wirtualizacji komputerów biurkowych oraz równie znakomitymi urządzeniami.
Wśród technologii Cisco sprawdzonych w ramach systemu VXI znalazły się następujące rozwiązania: aplikacje Cisco Unified Communications zoptymalizowane pod kątem środowisk zwirtualizowanych oraz punktów końcowych, w tym tabletu Cisco Cius, platforma Cisco QuadTM, rozwiązanie Cisco ACE do równoważenia obciążeń i udostępniania aplikacji, oprogramowanie Cisco przyspieszające działanie sieci WAN, urządzenia Cisco Adaptive Security Appliance, oprogramowanie klienckie Cisco AnyConnectTM VPN, system Cisco Unified Computing SystemTM, serie przełączników dla centrów przetwarzania danych Cisco Nexus® i Cisco Catalyst®, przełączniki wielowarstwowe Cisco MDS dla sieci SAN oraz routery Cisco Integrated Services Router.
System Cisco VXI wykorzystuje oprogramowanie do wirtualizacji komputerów biurkowych Citrix XenDesktop® 5 i VMware ViewTM 4.5 oferowane przez czołowych producentów branżowych ― firmy Citrix i VMware. System obsługuje także aplikacje do zarządzania i zabezpieczania, systemy pamięci masowej firm EMC i NetApp oraz wiele aplikacji firmy Microsoft.
System Cisco VXI obsługuje też szeroką gamę punktów końcowych, w tym telefony Cisco Unified IP Phone, laptopy, tablety dla firm, w tym Cisco Cius, oraz smartfony. Firma Cisco współpracowała z najlepszą w branży firmą Wyse przy opracowywaniu technologii sprzętowych i technologii oprogramowania zapewniających lepsze zaspokajanie potrzeb klientów przez aplikacje korzystające z systemu Cisco VXI i związanej z nim architektury. W ramach systemu Cisco VXI sprawdzono też zgodność operacyjną urządzeń firm DevonIT i IGEL z otwartym środowiskiem firmy Cisco.
Elementy systemu Cisco VXI zostały zaprojektowane i przetestowane pod kątem współpracy w wielu opcjach wdrażania. Rozwiązania te zostały zaprojektowane z myślą o elastycznej obsłudze multimediów. Ponadto obsługują szeroką gamę urządzeń i metod dostępu, zapewniając użytkownikom swobodę wyboru zależnie od specyficznych potrzeb aplikacji i wymagań biznesowych.
Cisco wprowadza do oferty urządzenia zapewniające dostęp do wirtualnych desktopów, zoptymalizowane pod kątem interakcji z multimediami
Firma Cisco zaprezentowała dwa urządzenia Cisco Virtualization Experience Client (VXC), które we współpracy z systemem Cisco Unified Communications oferują możliwości dostępu do zwirtualizowanych desktopów bez potrzeby instalowania oprogramowania klienckiego.
Cisco VXC 2100 to niewielkie urządzenie zintegrowane z telefonem Cisco Unified IP Phone z serii 8900 lub 9900, które pozwala zoptymalizować wykorzystanie powierzchni biurka. Urządzenie obsługuje technologię Power-over-Ethernet i można do niego podłączyć maksymalnie dwa monitory. Jest też wyposażone w cztery porty USB umożliwiające podłączenie myszy i klawiatury, stosownie do potrzeb środowiska wirtualnych komputerów biurkowych.
Cisco VXC 2200 to eleganckie, autonomiczne urządzenie zajmujące niewiele miejsca i niewymagające zainstalowania oprogramowania klienckiego. Zapewnia użytkownikom dostęp do wirtualnego desktopu i aplikacji biznesowych działających w środowisku zwirtualizowanych komputerów biurkowych. Cisco VXC 2200 zostało zaprojektowane zgodnie ze standardami ekologicznego miejsca pracy ― może być zasilane za pomocą technologii Power over Ethernet lub opcjonalnego zasilacza. Jest też wyposażone w cztery porty USB i dwa porty wideo, umożliwiając obsługę odpowiednich urządzeń peryferyjnych wykorzystywanych w środowisku wirtualnych desktopów.
Oferowane przez Cisco aplikacje do współpracy rozszerzają możliwości urządzeń zapewniających dostęp do wirtualnych desktopów
Dostępna już w sprzedaży, oferowana przez Cisco seria klientów systemu Unified Communications umożliwia wyposażenie wirtualnych komputerów biurkowych w komunikatory, wizualną pocztę głosową, katalog pracowników, historię komunikacji, technologię wideo oraz oprogramowanie do obsługi wideokonferencji i współpracy z rozszerzoną obsługą teleobecności. Funkcję klientów systemu Cisco Unified Communications pełnią programy Cisco Unified Personal Communicator i Cisco Unified Presence oraz korporacyjna platforma współpracy Cisco Quad.
Aplikacje te, uruchomione na tablecie Cisco Cius lub na urządzeniach Cisco Virtualization Experience Client i zwirtualizowane w centrum przetwarzania danych, zwiększają dostęp aplikacji komunikacyjnych do wirtualnych komputerów biurkowych.
Usługi i dostępność
System Cisco VXI jest już dostępny w sprzedaży ― można go nabyć w firmie Cisco i u wybranych partnerów - autoryzowanych dostawców technologii (ATP) Cisco Data Center i Unified Communications.
Firma Cisco będzie dodatkowo świadczyć usługi specjalistyczne do systemu VXI, w tym usługi opracowywania strategii, planowania i projektowania.
Urządzenia Cisco Virtualization Experience Client i tablet Cisco Cius pojawią się w sprzedaży w marcu 2011 r. W tym czasie tablet Cisco Cius, wyposażony w system operacyjny Android będzie już obsługiwać rozwiązania Citrix Receiver TM, VMware View i Wyse PocketCloud.
Manny Rivelo, wiceprezes ds. systemów i architektur w firmie Cisco powiedział: „Liderzy branży i biznesu dostrzegają znaczne korzyści wynikające z wirtualizacji komputerów biurkowych. Stają jednak w obliczu konieczności integracji specjalistycznych inwestycji informatycznych w aplikacje wideo i telefoniczne ze swoimi nowymi, zwirtualizowanymi środowiskami do obsługi klientów. Zamiast skłaniać firmy do wdrożenia równoległej infrastruktury informatycznej, system Cisco VXI pomaga im wykorzystać wcześniejsze inwestycje poprzez ujednolicenie architektur centrum przetwarzania danych, systemu współpracy i sieci w jeden system”.
[1] Według badania firmy Gartner dotyczącego całkowitego kosztu posiadania notebooków z 28 lutego 2008 r., większość oszczędności w przypadku wirtualnych komputerów wynika z uniknięcia kosztów naprawy, które są związane m.in. z pobieraniem oprogramowania, rozwiązywaniem problemów związanych ze zgodnością operacyjną pomiędzy zainstalowanymi programami oraz przestojami podczas naprawy komputera. Firma Gartner szacuje te koszty na 5473 USD na użytkownika przy komputerach tradycyjnych i 2689 USD przy komputerach wirtualnych, co stanowi obniżenie kosztów o 50,8%.
źródło: Cisco