Dziś mija dwadzieścia pięć lat od wydarzenia, które zapoczątkowało erę bezprzewodowego Internetu. 24 maja 1985 roku amerykańska Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commission — FCC) podjęła decyzję zezwalającą na nielicencjonowany dostęp do pasma radiowego, co utorowało drogę do opracowania standardu 802.11 technologii Wi-Fi i innych technologii bezprzewodowych.
Decyzja amerykańskiej komisji zachęciła organy nadzorcze na całym świecie do wprowadzenia podobnych przepisów. Doprowadziło to do upowszechnienia technologii przesyłania sygnału internetowego drogą radiową, zwiększenia dostępności użytkowników do sieci, a w efekcie również popularyzacji laptopów i wszelkich bezprzewodowych urządzeń internetowych.
Technologia Wi-Fi swoją popularność zawdzięcza wygodzie korzystania z sieci. W domu i w biurze pozwala na swobodne przemieszczanie się po pokojach, bez utraty sygnału i konieczności ciągnięcia za sobą kabli. Dzięki Wi-Fi bezpłatny, bezprzewodowy Internet udostępniają również instytucje prywatne i publiczne – kawiarnie, kluby, galerie i muzea – umożliwiając gościom swobodne korzystanie z sieci. Wystarczy laptop lub inne urządzenie przenośne, np. smartfon lub telefon komórkowy.
Dzięki integracji technologii Wi-Fi i 3G sieć bezprzewodową można założyć dosłownie wszędzie tam, gdzie dochodzi sygnał telefonii komórkowej, nawet w miejscach, gdzie nie dochodzi tradycyjna infrastruktura telekomunikacyjna – na plaży, na morzu czy na pustyni. Na co dzień technologia Wi-Fi daje możliwość integracji mediów, stając się podstawą Cyfrowego Domu, w którym sprzęt muzyczny, telewizja, gry wideo i urządzenia mobilne są połączone w jeden system.
Najważniejsze daty w historii Wi-Fi:
· 1985 – FCC wydała decyzję zezwalającą na nielicencjonowany dostęp do pasma radiowego
· 1990 – Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) utworzył nowy komitet, którego zadaniem jest nadzór nad opracowywaniem oficjalnego standardu 802.11
· 1997 – IEEE wprowadził standard 802.11 dotyczący bezprzewodowych sieci Ethernet
· 1999 – IEEE ratyfikował standard 802.11b zapewniający maksymalną przepustowość 11 Mb/s
· 1999 – Po raz pierwszy został użyty komercyjnie termin „Wi-Fi” (Wireless Fidelity). Termin ten został wymyślony przez firmę konsultingową Interbrand. Nawiązuje on do określenia „Hi-Fi” (High Fidelity), które jest od dawna używane w klasyfikacji sprzętu akustycznego.
· 2003 – Został wprowadzony standard 802.11g zapewniający maksymalną przepustowość 54 Mb/s
· 11 września 2009 r. – Został ratyfikowany standard 802.11n zapewniający maksymalną przepustowość 300 Mb/s
Roman Napierała dyrektor zarządzający firmy D-Link w Europie Wschodniej:
"W ostatnich latach technologia Wi-Fi upowszechniła się niesłychanie, zarówno na świecie jak i w Polsce. Wpływ na to miała rosnąca dostępność laptopów, które dzięki Wi-Fi bardzo zyskują na funkcjonalności. Przewidujemy, że popularność ta będzie jeszcze rosła, wraz z upowszechnieniem się smartfonów i innych urządzeń przenośnych. Dzięki nim Internet trafi nie tylko pod strzechy, ale również na ulice, w przestrzeń publiczną. Obecnie nie ma technologicznych ograniczeń, aby bezprzewodowy Internet udostępnić wszystkim, i to po bardzo niskich cenach bądź za darmo. Już teraz powstają miejskie, publiczne strefy Wi-Fi. Do sieci bezpłatnie można włączyć się już w wielu polskich miastach."
źródło: D-Link
News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania
Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcejNews Artykuł ekspercki: AIoT (Artificial Intelligence of Things) - przyszłość w transporcie i magazynowaniu produktów wrażliwych
Integracja sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy (AIoT) wyznacza nowe standardy w transporcie i magazynowaniu produktów wrażliwych, takich jak leki czy żywność. Dzięki możliwościom precyzyjnego monitorowania, przewidywania awarii oraz optymalizacji procesów w czasie rzeczywistym, AIoT staje się nieodzownym narzędziem do minimalizowania strat i zapewnienia zgodności z wymogami prawa. czytaj więcejNews Jak naładować telefon szybciej?
W dzisiejszym dynamicznym świecie smartfony stały się dla nas nieodłącznym towarzyszem. Czy to do komunikowania się z bliskimi, organizacji naszego dnia, czy też pracy zawodowej – telefonu używamy przez większość dnia. Niestety, im więcej korzystamy z urządzenia, tym szybciej zużywa się jego bateria. Nic więc dziwnego, że mamy potrzebę ładowania telefonów co najmniej raz dziennie. Ale co, jeśli się spieszymy, a bateria znów jest na wyczerpaniu? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci naładować telefon szybciej. czytaj więcejNews Jaki Internet mobilny wybrać?
Zastanawiając się jaki Internet mobilny ? Można pogubić się w gąszczu ofert, które wiele obiecują. Tymczasem istnieje dobre rozwiązanie, które można zabrać ze sobą na urlop. Jest nim bezprzewodowy Internet XOXO dostępny wszędzie tam, gdzie jest Ci potrzebny.
czytaj więcej