Prezes UKE określił zasady rozliczania tzw. ruchu niedozwolonego, który nie podlega rozliczeniom z zastosowaniem Płaskiej Stawki Interkonektowej.
W dniu 23 lutego 2009 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał 11 decyzji administracyjnych w sprawie zmiany umów o połączeniu sieci w zakresie sposobu postępowania oraz zasad rozliczeń w przypadku kierowania na wiązki dedykowane do obsługi ruchu międzysieciowego rozliczanego w oparciu o Płaską Stawkę Interkonektową ruchu, który nie podlega rozliczeniom z zastosowaniem Płaskiej Stawki Interkonektowej (PSI).
Wydane decyzje dotyczą umów o połączeniu sieci zawartych pomiędzy Telekomunikacją Polską S.A. i następującymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi:
- dataCOM S.A.
- Długie Rozmowy S.A.
- Exatel S.A.
- MNI S.A.
- Multimedia Polska S.A.
- Multimedia Polska Południe S.A.
- Multimedia Polska Zachód Sp. z o.o.
- Polkomtel S.A.
- Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.
- Tele2 Polska Sp. z o.o.
- Telefonia Dialog S.A.
Wprowadzone zmiany stanowią dostosowanie postanowień tych umów do warunków współpracy określonych w ofercie ramowej RIO 2008, w zakresie sposobu postępowania oraz zasad rozliczeń w przypadku kierowania na wiązki PSI tzw. ruchu niedozwolonego.
Decyzje Prezesa UKE uszczegóławiają model rozliczania się operatorów w przypadku skierowania na wiązki PSI tzw. ruchu niedozwolonego, w sposób umożliwiający jego prawidłową implementację w warunkach umów międzyoperatorskich. Rozwiązania te mają na celu ograniczenie niezgodnego z ich przeznaczeniem wykorzystywania sposobu rozliczeń w oparciu o PSI, zapobiegną spekulacyjnemu obrotowi ruchem telekomunikacyjnym, a także zdyscyplinują operatorów. Stworzenie takiej konstrukcji rozliczeń za tzw. ruch niedozwolony przyczyni się do zapewnienia rozwoju konkurencyjnego rynku usług telekomunikacyjnych.
Decyzje podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
źródło: UKE