Archiwalne

Dialog: rusza olimpiada internetowa

05.02.2009

Już po raz trzeci młodzież pasjonująca się internetem i technologiami informatycznymi może wziąć udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Internecie DialNet Masters. Na zwycięzców turnieju czeka wycieczka do Chin i inne cenne nagrody. Właśnie ruszyły zapisy na portalu http://www.dialnetmasters.pl/.

Organizatorem Olimpiady jest Telefonia DIALOG SA.

– Pierwsza edycja olimpiady była tylko dolnośląskim konkursem wiedzy o internecie – przypomina Piotr Mazurkiewicz, prezes Zarządu Telefonii DIALOG SA. – Jednak dzięki ogromnemu zainteresowaniu młodych ludzi, ich pasji i zaangażowaniu, formułę turnieju rozszerzyliśmy do rywalizacji ogólnopolskiej. DialNet Masters, który z roku na roku gromadzi coraz więcej uczestników, jest dla nas najlepszym dowodem, że warto rozwijać takie inicjatywy i wspierać utalentowanych uczniów - dodaje.

Druga edycja olimpiady - zrealizowana z dużym powodzeniem w okresie od stycznia do czerwca 2008 roku - zaangażowała młodzież i nauczycieli z całej Polski. Spośród 35 tys. osób biorących udział w eliminacjach wewnątrzszkolnych do turnieju głównego przeszło 2941 drużyn. Natomiast do finału zakwalifikowało się 56 drużyn z 45 różnych miejscowości Polski. Laureaci konkursu w nagrodę pojechali do Kalifornii - kolebki komputeryzacji i internetu.

Tegoroczna edycja turnieju organizowana jest pod patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz przy merytorycznym wsparciu Politechniki Wrocławskiej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Tradycyjnie już olimpiada dotyczy szeroko rozumianej wiedzy o internecie i technologiach informatycznych. Uczestnicy konkursu powinni orientować się w bogatych zasobach sieci i rozwiązywać różnorodne zadania związane z wirtualnym światem.

– W olimpiadzie mogą wziąć udział drużyny w dwóch kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Każdy z zespołów składa się z czterech uczniów (niekoniecznie z jednej klasy) oraz nauczyciela prowadzącego – tłumaczy Anna Kwolek z Telefonii DIALOG SA. – Nauczyciele są pełnoprawnymi uczestnikami olimpiady – tak samo jak ich podopieczni otrzymują dyplomy i wygrywają nagrody – dodaje. Do DialNet Masters może zostać zgłoszonych od trzech do pięciu drużyn z jednej szkoły, w zależności od jej wielkości.

Po przejściu eliminacji wewnątrzszkolnych drużyny rejestrują się on-line na portalu http://www.dialnetmasters.pl/. Zapisy przyjmowane są do piątku 13 marca 2009. Od 23 marca do 3 kwietnia trwać będą dwa etapy testów on-line: zespoły uczniów odpowiadać będą na pytania i testy przygotowywane przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Wśród motywów przewodnich tegorocznej edycji są m.in. takie hasła jak „Internet jako sieć wielousługowa” czy „Adresaci w sieci – jak to się robi?”.

Po kwietniowych półfinałach, które odbędą się w siedmiu miastach Polski, przyjdzie czas na Wielki Finał we Wrocławiu (czerwiec). Dla drużyn, które zajmą trzy pierwsze miejsca w obu kategoriach, organizatorzy przygotowali wspaniałe nagrody: wysokiej klasy sprzęt komputerowy, upominki firmowe, dyplomy i zaświadczenia, natomiast na zwycięzców czeka podróż marzeń: wycieczka do Chin.

Już teraz można rejestrować zespoły na portalu http://www.dialnetmasters.pl/. Oprócz informacji na temat turnieju i zapisów, uczestnicy olimpiady znajdą tu także znaleźć ciekawostki o Państwie Środka: minisłowniczek chiński (słówka związane z internetem, takie jak np. użytkownik, domena, witryna czy zakładka) czy sentencje wielkich chińskich myślicieli. To doskonałe źródło wskazówek, jak ćwiczyć ciało i umysł, doskonalić się wewnętrznie, jak zdobywać wiedzę – cenne szczególnie dla przyszłych Mistrzów Internetu.

Etapy III edycji Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Internecie DialNet Masters:

  • eliminacje wewnątrzszkolne,
  • zapisy drużyn do portalu (4 lutego – 13 marca 2009),
  • 1 etap testów on-line (23-27 marca 2009),
  • 2 etap testów on-line (30 marca – 3 kwietnia 2009),
  • Ogłoszenie wyników on-line – do 7 kwietnia,
  • Półfinały - organizowane w szkołach na żywo „Mecze Mastersów” - odbędą się w siedmiu miastach Polski (17-29 kwietnia 2009),
  • Wielki Finał - Hala IASE we Wrocławiu - wyłoni Mistrzów Internetu, czyli dwie najlepsze drużyny, jedną wśród gimnazjalistów i jedną wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych (5 czerwca 2009).

źródło: Dialog

News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania

Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcej

News Polskie polubienia fanpage - klucz do sukcesu w social media

Facebook wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych mediów społecznościowych. Dla wielu firm, influencerów i marek jest to nie tylko miejsce promocji, ale także narzędzie budowania relacji z klientami. Polskie polubienia fanpage mają szczególne znaczenie, zwłaszcza dla tych, którzy działają na rodzimym rynku. Dlaczego? Przyciągają lokalnych odbiorców, zwiększają zasięg organiczny i budują wiarygodność. W tym artykule dowiesz się, jakie korzyści przynoszą polskie polubienia, jakie problemy mogą wystąpić przy ich zdobywaniu oraz jak skutecznie je pozyskiwać. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Hakerzy wkraczają do gry: Krakowskie MPK na celowniku cyberprzestępców

Wyobraźcie sobie poranek, kiedy zmarznięci i zaspani próbujecie kupić bilet na tramwaj przez aplikację MPK, ale zamiast tego na ekranie pojawia się komunikat: "Twój system został shackowany". Tak wyglądał 3 grudnia 2024 roku dla krakowian, którzy padli ofiarą... no dobra, może nie oni bezpośrednio, ale ich ulubiony przewoźnik – MPK. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Nieustanna ewolucja w ochronie danych: na tapecie BotGuard i Picus Security

Jak chronić się przed Content Scraping? Jakie jest kluczowe rozwiązanie dla CISO? W dobie, gdy dane są nową walutą, a cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani, CISO (Chief Information Security Officer) muszą zmierzyć się z rosnącymi zagrożeniami. Dodatkowo co chwile powstają nowe zagrożenia, a nadążenie z wszystkimi pojęciami ze świata cybersecurity może być przytłaczające. czytaj więcej