Alcatel-Lucent poinformował, że dr Willard Boyle i dr George Smith, byli naukowcy Bell Labs, centrum badawczego Alcatela-Lucenta, zdobyli tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
Wyróżniono ich za wynalezienie matrycy CCD, która przetwarza strumień światła w użyteczne informacje cyfrowe. Stanowi ona podstawę współczesnej fotografii cyfrowej. Tegoroczna Nagroda Nobla to już siódme takie wyróżnienie dla Bell Labs. Łączna liczba laureatów nagrody będących pracownikami Bell Labs wynosi 13.
Od czasu wynalezienia matrycy CCD, to małe urządzenie, początkowo wielkości monety, aktywizowało całkowicie nowe branże i rynki. Jest ono powszechnie używane w aparatach cyfrowych, kamerach wideo oraz czytnikach kodów kreskowych, a także znalazło zastosowanie w endoskopii, nowoczesnej astronomii i rozwiązaniach do monitoringu oraz przeprowadzania wideokonferencji.
„Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć naszych laureatów. Wpływ ich innowacyjnego rozwiązania na świat, w którym żyjemy, jest nie do przecenienia” - powiedział Jeong Kim, prezes Bell Labs. Reprezentują oni to, co najważniejsze w Bell Labs - badania światowej klasy ukierunkowane na przekształcanie form komunikacji. Takie badania są nadal kluczowym elementem polityki Bell Labs - wolność myśli w środowisku, w którym łączą się różne dyscypliny naukowe i punkty widzenia, daje przełomowe rezultaty. Gratulujemy również Charlesowi Kao. Wyniki jego badań nad światłowodami trwale przyczyniły się do rozwoju branży komunikacyjnej i znalazły wiele zastosowań, z których czerpiemy obecnie korzyści”.
Willard Boyle i George Smith byli pracownikami działu elementów półprzewodnikowych w Bell Labs. W 1969 roku rozpoczęli prace nad przełomową matrycą CCD. W latach 1953–1979 W. Boyle prowadził badania w zakresie komunikacji optycznej i satelitarnej, elektroniki cyfrowej i kwantowej, przetwarzania danych oraz radioastronomii. Był on także członkiem zespołu ekspertów wspierającego NASA przy wyborze miejsca lądowania statku kosmicznego Apollo podczas pierwszego w historii lotu na Księżyc w 1969 r. G. Smith prowadził badania w Bell Labs w okresie od 1959 r. do 1986 r. Większość tego czasu poświęcił na konstruowanie innowacyjnych laserów i innych urządzeń półprzewodnikowych.
źródło: Alcatel-Lucent