Archiwalne

Dzięki Grupie TP 2600 bibliotek gminnych ma już szybki internet

17.05.2010


Już ponad 2600 bibliotek gminnych otrzymało od Grupy TP szerokopasmowy dostęp do internetu w ramach porozumienia na rzecz internetyzacji bibliotek gminnych.

Sygnatariuszami podpisanego w sierpniu 2009 roku porozumienia są, obok Telekomunikacji Polskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jego celem jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne. Porozumienie zostało zawarte na 3 lata.

Specjalnie w tym celu Telekomunikacja Polska powołała program „Biblioteki z Internetem TP", a Fundacja Orange - „Akademię Orange dla Bibliotek".

„Od słów przeszliśmy do czynów, codziennie nowe biblioteki zyskują dostęp do globalnej sieci. Zyskują na tym przede wszystkim lokalne społeczności, ale ostatecznie na rozszerzeniu dostępu do dóbr kultury i wiedzy zyskujemy wszyscy. Jednym z najważniejszych aspektów budowy społeczeństwa informacyjnego jest umożliwienie każdemu mieszkańcowi naszego kraju dostępu do szybkiego internetu. Brak takich możliwości pogłębia istniejące podziały społeczne i to nie tylko w sferze gospodarki, czy wykształcenia, ale nawet na polu osobowościowym. Nasze porozumienie jest dowodem jak można skutecznie temu przeciwdziałać" - powiedział Maciej Witucki, prezes TP.

W ramach Programu tam, gdzie jest to możliwe, TP dostarcza internet w technologii kablowej, w pozostałych lokalizacjach w systemie bezprzewodowym. Dzięki technologii CDMA Grupa TP może zapewnić dostęp do internetu nawet w najbardziej odległych bibliotekach i ich filiach.

Z badań przeprowadzonych przed wejściem w życie porozumienia wynika, że blisko 40% spośród 8500 polskich bibliotek nie miało dostępu do internetu. Problem ten dotyczył szczególnie placówek położonych z dala od ośrodków miejskich. Takich bibliotek na wsi i w małych miastach jest 2500.

Grupa TP od lat angażuje się w budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Fundacja Orange, stworzona w 2005 roku przez Telekomunikację Polską i PTK Centertel (Orange), aktywnie działa na rzecz wyrównywania szans w dostępie do edukacji. Poprzez program Akademia Orange promuje nowoczesną edukację dzieci i młodzieży, wspiera nowatorskie działania organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i instytucji kultury (teatry, galerie, muzea, biblioteki, etc.). Dzięki programowi „Edukacja z Internetem TP" już 14,5 tys. szkół uzyskało dostęp do internetu na preferencyjnych warunkach. Oznacza to, że ponad 4 mln uczniów ma stały dostęp do internetu w szkole.

źródło: TPSA

News Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn - jakie zmiany?

Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn będzie obowiązywać od 20 stycznia 2027 roku. Weszło ono w życie we wszystkich państwach członkowskich 19 lipca 2023 r., 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Producenci maszyn mają teraz czas na spełnienie nowych wymogów bezpieczeństwa dotyczących urządzeń i maszyn. czytaj więcej

News Jak odtworzyć widoki Universal Analytics w GA4 za pomocą Google Looker Studio?

Jedną z największych zmian ostatnich lat jest przejście z Universal Analytics (UA) na Google Analytics 4 (GA4). To przejście oznacza nie tylko zmianę w sposobie zbierania i analizowania danych, ale również konieczność adaptacji do nowego sposobu myślenia o danych i raportach. W tym kontekście, Google Looker Studio jawi się jako potężne narzędzie, umożliwiające użytkownikom dostosowanie i tworzenie niestandardowych widoków raportów, które mogą lepiej odpowiadać na ich specyficzne potrzeby. Celem tego artykułu jest przekazanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do efektywnego wykorzystania Looker Studio w celu odtworzenia i nawet ulepszenia tych klasycznych raportów Universal Analytics, zapewniając płynne przejście do nowej ery analityki cyfrowej. Przejście na GA4 nie jest jedynie techniczną aktualizacją, to zmiana paradygmatyczna, która wymaga od marketerów i analityków danych głębszego zrozumienia nowych metryk, modelu danych i możliwości analitycznych. GA4 oferuje bardziej zintegrowane podejście do pomiaru danych użytkowników w różnych urządzeniach i platformach, co jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę holistycznego zrozumienia ścieżek klientów. Jednakże, dla wielu użytkowników UA, utrata dostępu do dobrze znanych i często wykorzystywanych widoków raportów może być wyzwaniem. W tym kontekście, Google Looker Studio staje się kluczowym narzędziem w przezwyciężaniu tych wyzwań. Umożliwiając tworzenie dostosowanych raportów, Looker Studio otwiera drzwi do rekonstrukcji tych znanych widoków UA, przy jednoczesnym wykorzystaniu bogatszego zbioru danych i wszechstronności oferowanej przez GA4. Przejście z Universal Analytics (UA) na Google Analytics 4 (GA4) stanowi dla wielu firm i specjalistów od analityki cyfrowej zarówno wyzwanie, jak i okazję. Kluczowe różnice między tymi dwoma platformami są nie tylko odzwierciedleniem ewolucji w technologii webowej, ale również zmieniających się oczekiwań użytkowników i regulacji dotyczących prywatności. Zrozumienie tych różnic jest pierwszym krokiem do skutecznego wykorzystania potencjału GA4 oraz narzędzia jakim jest Google Looker Studio do odtwarzania widoków raportów z UA. czytaj więcej

News Jak założyć światłowód?

Coraz więcej osób chce mieć szybki internet światłowodowy w domu lub mieszkaniu. Nie wiesz, jak sprawdzić, czy jest światłowód w Twojej okolicy? A może zastanawiasz się, ile kosztuje podłączenie światłowodu i jak to przebiega? Odpowiadamy na pytania i wyjaśniamy, jak założyć światłowód krok po kroku na przykładzie usługi nju światłowód. czytaj więcej

News Kiedy można przenieść numer do innej sieci?

Przeniesienie numeru do innej sieci to dobry sposób, by uzyskać dostęp do bardziej atrakcyjnej oferty bez różnych problemów organizacyjnych. Kiedy można to zrobić i dlaczego warto? czytaj więcej