Technologia LTE (Long Term Evolution) dostarczana przez firmę Ericsson w nadchodzących latach zastąpi stosowane obecnie HSPA. WiMax pozostanie standardem niszowym.
Dostęp do szybkiego Internetu dla wszystkich urządzeń komunikacyjnych staje się faktem. Specjaliści z firmy Ericsson są pewni, że podstawowym standardem dla sieci 4G będzie technologia LTE. Jej komercyjne uruchomienie zaplanowano na 2009 rok. Long Term Evolution to technologia przyszłości, która pozwala na bezprzewodową transmisję danych z prędkością do 300 Mb/s. Umożliwi powszechne korzystanie z zaawansowanych usług, takich jak interaktywna telewizja, nowe formy rozrywki czy profesjonalne rozwiązania dla biznesu.
Technologie bezprzewodowe wkrótce staną się dominującym sposobem łączenia się z Internetem, zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw oraz administracji Obecnie zwykle wykorzystuje się do tego HSPA. Eksperci Ericssona uważają, że LTE stanie się naturalnym następcą technologii, które już odniosły sukces na rynku, czyli GSM/WCDMA/HSPA. Komercyjne wprowadzenie tego produktu planowane jest na 2009 rok.
- Dzięki LTE będziemy w stanie osiągać prędkości rzędu 300 Mb/s. Żadna z alternatywnych technologii nie może zbliżyć się do tego wyniku – ani WiMax, ani HSPA. Dlatego to LTE jest pierwszym prawdziwym standardem dla sieci 4G – uważa Hakan Eriksson, Chief TechnologyOfficer w firmie Ericsson.
Z tą opinią zgadzają się najwięksi światowi operatorzy, tacy jak Verizon, Vodafobe, China Mobile, DoCoMo i T-Mobile, którzy również uznają LTE za najlepszy standard dla sieci 4G.
Z szacunków przedstawionych przez firmę Ericsson wynika, że liczba użytkowników korzystających z mobilnego dostępu do Internetu w rodzinie technologii, do której należy LTE, wzrośnie w ciągu kilku lat z niespełna 4 mld do 6,5 mld. W tym samym czasie liczba użytkowników Internetu w technologii CDMA będzie pozostawał na stałym poziomie. Grupa klientów, korzystających z WiMaxa będzie wciąż stanowić nieznaczną niszę.
Dlaczego właśnie LTE stanie się podstawowym standardem? Przemawia za tym wiele korzyści dla operatorów. Przede wszystkim, LTE jest zbudowana na sukcesie już istniejących technologii. Produkty w tej technologii będą miały mnóstwo cech które uproszczą i zredukują koszty budowy i zarządzania siecią następnej generacji. LTE będzie wdrażane równolegle, wykorzystując efektywność już istniejących sieci.
Według specjalistów z Ericssona ruch transmisji danych w sieciach mobilnych w ciągu kilku najbliższych lat wzrośnie wielokrotnie.
Już w 2007 roku na całym świecie transmisja danych w sieciach WCDMA/HSPA wzrosła o 600 proc. a liczba abonentów się potroiła. To zjawisko będzie przyspieszało – rosnący wolumen transmisji danych skłania operatorów do wdrażania nowych, bardziej wydajnych technologii. Doświadczenia z HSPA pokazują z kolei, że kiedy operatorzy są w stanie zwiększać zasięg sieci, a przy tym oferują szeroką ofertę usług multimedialnych, mobilny broadband gwałtownie zyskuje na popularności. Dlatego szybki, bezprzewodowy Internet będzie się rozwijał dzięki HSPA, a potem płynnie przejdzie na platformę LTE.
Ericsson już dziś dysponuje nowoczesnymi rozwiązań dla operatorów, opartych na HSPA i LTE. W kwietniu przedstawił pierwszą komercyjną platformę LTE dla urządzeń mobilnych. Wcześniej, na Mobile World Congress w Barcelonie jako pierwszy na świecie zademonstrował kompleksowe rozmowy telefoniczne w oparciu o swoje rozwiązania w technologii LTE. W maju, przy okazji ogłoszenia szwedzkiego przetargu na częstotliwości 2,6 GHz Ericsson zadeklarował, że jest gotowy dostarczyć kompleksowe rozwiązania oparte na technologii HSPA i LTE.
źródło: Ericsson