Ericsson i TeliaSonera ogłaszają pierwsze na świecie uruchomienie stacji bazowej 4G/LTE w sieci komercyjnej
Ericsson i TeliaSonera ujawnili, że jako pierwsi na świecie uruchmoli komercyjnie stację Long-Term Evolution w Sztokholmie.
To ważny krok milowy w drodze do uczynienia mobilnych autostrad cyfrowych rzeczywistością. LTE zmieni dotychczasowe doświadczenia użytkowników mobilnego Internetu, dostarczając niezwykle wysokie prędkości przesyłu danych umożliwiające korzystanie z serwisów takich jak telewizja internetowa, mobile video blogging, gry on-line oraz mobile office.
Stacja będzie częscią komercyjnej sieci, której uruchomienie w całości zaplanowano na 2010 rok. Umożliwi to osiąganie dalece wyższych przespustowości niż dostępne dzisiaj w ramach szerokopasmowego mobilnego Internetu. Dzięki takiej sieci mieszkańcy Sztokholmu będą mogli być stale podłączeni do sieci, aby korzystać z wysokiej jakości serwisów dostępnych również wtedy, gdy są oni w ruchu.
Ulf Ewaldsson, Vice President oraz Szef Produktów Radiowych w firmie Ericsson, powiedział: „Ujawnione przez nas komercyjne uruchomienie stacji bazowej pokazuje, że LTE nie jest już dłużej pieśnią przyszłości, tylko tym, co dzieje się tu i teraz. Ericsson, jako lider w rozwoju technologii LTE jest dumny z pracy z operatorem TeliaSonera nad komercyjnym urchomieniem tego rozwiązania."
Erik Hallberg, Senior Vice President oraz Szef Usług Mobilnych operatora TeliaSonera w Szwecji, powiedział: “Bycie forpocztą dla ewolucji sieci szerokopasmowych oznacza dla naszych klientów, że jako pierwsi będą mieli okazję skorzystać z tej przełomowej technologii. Pierwsza stacja bazowa LTE to kluczowy krok w kierunku dalszego rozwoju najszybej sieci szerokopasmowej w Szwecji.”
LTE umożliwia bezprecedensową funkcjonalność w zakresie szczytowych prędkości pobierania i wysyłania, efektywności spektrum oraz czasu opóźnień. Ericsson już zademonstrował rozwiązanie LTE ze szczytową prędkością 160Mbps. LTE może być wdrożone zarówno w nowych jak i istniejących zakresach. Zostało stworzone, aby minimalizować koszty operacyjne i utrzymania sieci.
Ewolucja mobilnych sieci szerokopasmowych jest integralnym czynnikiem w budowie miast, które stawiają na zrównoważony rozwój skutkujący mniejszym zużyciem energii i redukcją emsji CO2 do atmosfery.
źródło: Ericsson