Ericsson jako pierwsza firma na świecie osiąga prędkość przesyłu danych 0,5 Gb/s
Ericsson przeprowadził pierwszą na świecie prezentację na żywo technologii opartej o VDSL2, osiągającej prędkość transferu danych ponad 0,5 Gb/s. Pozwoli to operatorom oferować tanie połączenia dobrej jakości większej liczbie konsumentów telefonii komórkowej typu backhaul, firmom i klientom stacjonarnym.
Podczas demonstracji firmy Ericsson osiągnięto szybkość przesyłu danych ponad 0,5 Gb/s na skręconych miedzianych parach przewodów, przy użyciu najnowszej technologii łączenia linii i metody tłumienia przesłuchów z sąsiednich kanałów dla DSL, zwanej także "wektoryzowanym" VDSL2. Technologia jest odpowiednia dla przedłużeń włókien, łączących włókna i miedź na ostatniej linii dla backhaulingu.
Ta technologia oparta o VDSL2 oferuje nieosiągane wcześniej prędkości na istniejących liniach miedzianych, otwierając nowe możliwości dla operatorów dostarczających klientom usługi szerokopasmowe, takie jak IPTV. Dzięki tej technologii, operatorzy mogą zwiększyć rozmieszczenie dostępu za pomocą włókien z dostępem za pomocą miedzi w ostatniej mili, a zatem zmaksymalizować ponowne wykorzystanie istniejącej infrastruktury. To oznacza, że więcej konsumentów będzie mogło cieszyć się prawdziwymi usługami szerokopasmowymi, takimi jak HDTV i video na życzenie w swoich domach.
Nowa technologia umożliwia także korzystanie z istniejących sieci miedzianych jako backhaul dla radiostacji bazowych, przyspieszając w przyszłości rozwój szerokopasmowych usług komórkowych HSPA i LTE o dużej prędkości.
Håkan Eriksson, CTO Ericsson, mówi: "Ta prezentacja potwierdza wiodącą rolę firmy Ericsson w technologii dostępu szerokopasmowego oraz nasze zaangażowanie w ciągłe badania i rozwój technologii DSL w celu poprawienia działalności operatorów dzięki nowym rozwiązaniom dostępowym. Dowodzi także możliwości Ericssona w zakresie zapewnienia przyszłych usług backhauling, co umożliwi szybkie i tanie wprowadzenie rozwiązań Long Term Evolution (LTE)."
Tłumienie przesłuchów z sąsiednich kanałów, zwane także wektoryzowanym VDSL2, umożliwia wyjątkowo szykie transmisje docelowe, usprawniając działanie VDSL2 poprzez zmniejszenie szumu pochodzącego z innych par przewodów miedzianych w tej samej wiązce kabli. To zwiększa wydajność i zasięg, zwiększając liczbę klientów, którzy mogą zostać podłączeni. Technologia wektorowania rozsprzęga także linie w przewodzie (z punktu widzenia interferencji), znacząco poprawiając zarządzanie energią, co może zmniejszyć pobór energii.
Łączenie linii oznacza połączenie kilku linii w jedną i zakłada, że kilka linii miedzianych jest dostępnych na miejscu, co zwykle się zdarza. Prezentacja pokazała łączną prędkość ponad 0,5 Gb/s na 500m, łącząc sześć linii. Normy dla VDSL2 i łączenia linii są dostępne już dzisiaj, podczas gdy normalizacja wektorowania nadal trwa i normy są spodziewane pod koniec 2009 r.
źródło: Ericsson
Wiadomości firmowe Huawei jako pierwsza firma na świecie przetestował 5G SA
Huawei jako pierwsza firma na świecie wraz z IMT-2020 (5G) Promotion Group zakończyła funkcjonalny test C-Band 5G SA (Standalone) oparty na standardzie 3GPP. Weryfikacja dostępu radiowego sieci 5G SA (RAN) odbyła się w ramach trzeciej fazy testów nad 5G prowadzonych w Pekinie. czytaj więcejNews HUAWEI honoruje prof. Erdala Arikana, ojca kodów biegunowych 5G, za wkład w rozwój technologii komunikacyjnych
Założyciel Huawei wręczył specjalną nagrodę prof. dr. Erdalowi Arikanowi, wynalazcy kodów biegunowych dla 5G, za jego wybitny wkład w rozwój technologii komunikacyjnych. Podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie firmy w Shenzhen, uhonorowano także ponad 100 naukowców i inżynierów z Huawei, którzy pracują nad normami technologicznymi i badaniami eksperymentalnymi. czytaj więcejHuawei Huawei przeprowadził w Chinach kolejne testy sieci 5G
Huawei jako pierwsza firma na świecie przeprowadziła test specyfikacji Non-Stand Alone 5G (NSA) przygotowanej w ramach 3GPP. Odbył się on w dystrykcie Huairou w Pekinie i stanowi element trzeciej fazy testów nad 5G. Celem eksperymentu jest komercyjne wdrożenia sieci nowej generacji do 2020 roku. Jest to termin, który Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny ITU przyjął jako docelowy dla tego przedsięwzięcia.czytaj więcej