Archiwalne

Ericsson redukuje zużycie energii dla operatora Celtel w Ugandzie

14.01.2008

Cetel Uganda wybrał nowe rozwiązanie firmy Ericsson dotyczące energii hybrydowej pozyskanej z ropy naftowej i baterii. Rozwiązanie to w znaczący sposób redukuje zużycie energii w sieciach mobilnych poza obszarem zelektryfikowanym, obniżając koszty operacyjne sieci nawet o 50 %. Cetel Uganda jest pierwszym operatorem, który zainstaluje to rozwiązanie.

Cetel Uganda przekształca swoje bazowe stacje radiowe (RBS) zasilane ropą naftową znajdujące się poza zasięgiem sieci elektrycznej w nowe rozwiązanie firmy Ericsson, wykorzystujące energię hybrydową, które współpracuje ze wszystkimi outdoorowymi stacjami RBS. Do chwili obecnej ponad 100 miejsc zostało zmodernizowanych.

Typowa stacja zużywa w przybliżeniu 20.000 litrów ropy, nowe rozwiązanie redukuje to zapotrzebowanie o 50 procent. Dodając do tego dodatkowe oszczędności wynikające z rzadszych dostaw ropy i z mniejszych kosztów utrzymania stacji całkowity koszt posiadania stacji jeszcze maleje.

Około 50 procent wszystkich stacji RBS w Ugandzie stale korzysta z ropy. Wiele rozwiniętych rynków jest zależnych od ropy jako od głównego żródła energii, zwłaszcza tam, gdzie na zasilaniu elektrycznym nie można polegać lub gdzie jest niedostępne, na przykład w rejonach wiejskich.

Tradycyjne rozwiązania składają się z dwóch generatorów na ropę pracujacych na przemian. W nowym rozwiązaniu wprowadzającym energię hybrydową, jeden z tych generatorów jest zastępowany przez bank baterii, ze specjalnie zaprojektowanymi bateriami, które wytrzymują częste ładowanie i rozładowywanie.

Rozwiązanie dotyczące energii hybrydowej firmy Ericsson jest kompletnym rozwiązaniem energetycznym, które umożliwia zaprogramowanie parametrów optymalnego ładowania i rozładowywania baterii, a tym samym przedłużenie okresu eksploatacji baterii i generatora.

Siyabonga Zulu, Operations Director, Celtel, Uganda stwierdził: "Rozszerzamy hybrydowe rozwiązanie firmy Ericsson na wszystkie nasze operacje w Ugandzie. Nowe rozwiązanie oferuje potężny bank baterii w pomieszczeniu chłodzonym przy niskim wykorzystaniu energii; pozwala też zredukować wydatki na ropę o 50 procent. Oszczędność jest ogromna i pozwoli nam efektywnie rozszerzyć naszą sieć i zapewnić zasięg osobom, które nigdy wcześniej go nie miały."

Strategic Product Manager Site Solutions w firmie Ericsson, Kent Westergren, mówi: "Zaprojektowane pod kątem klienta rozwiązanie zostało pozytywnie przyjęte na rynku, gdyż znacząco obniża koszty operacji i daje możliwość zredukowania wpływu sieci na środowisko. Stacje często są zbyt duże, by wykorzystywać w nich jedynie energię słoneczną. Rozwiązanie to jest świetnym wyborem, kiedy operator chce obniżyć koszty i postawić na ekologię."

Proponowane przez firmę Ericsson zastosowanie energii hybrydowej z wykorzystaniem ropy i baterii jest najnowszą z serii innowacji w dziedzinie optymalizacji energii. Firma wprowadza takie rozwiązania, by pomóc operatorom zredukować całkowity koszt utrzymania infrastruktury przy jednoczesnej poprawie wpływu na środowisko naturalne sieci mobilnych na świecie.

W 2006 roku firma Ericsson zredukowała zużycie energii przez stację bazową najnowszej generacji WCDMA o 35 procent. Ponadto była pionierem we wprowadzaniu wielu alternatywnych żródeł energii, takich jak energia słoneczna czy biopaliwa w sektorze telekomunikacyjnym, co pozwoli na ekonomiczne i środowiskowe zrównoważenie telefonii mobilnej na rozwijących się rynkach.

źródło: Ericsson

News Artykuł ekspercki: AIoT (Artificial Intelligence of Things) - przyszłość w transporcie i magazynowaniu produktów wrażliwych

Integracja sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy (AIoT) wyznacza nowe standardy w transporcie i magazynowaniu produktów wrażliwych, takich jak leki czy żywność. Dzięki możliwościom precyzyjnego monitorowania, przewidywania awarii oraz optymalizacji procesów w czasie rzeczywistym, AIoT staje się nieodzownym narzędziem do minimalizowania strat i zapewnienia zgodności z wymogami prawa. czytaj więcej

News Zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym - jak program produkcyjny wspiera elastyczność w odpowiedzi na zmienne zapotrzebowanie?

Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw bazuje na modelu zarządzania produkcją w czasie rzeczywistym. To pozwala firmie być bardziej elastyczną i lepiej reagować na zmiany w zapotrzebowaniu, awarie maszyn czy inne nieprzewidziane zdarzenia w sposób znacznie bardziej efektywny niż w przypadku tradycyjnych metod planowania. Jak program do zarządzania produkcją wspiera takie podejście przedsiębiorstwa? czytaj więcej

News Nowe Technologie w Logistyce i Przemyśle w 2024 - Od AI po Elektryfikację - artykuł ekspercki Blulog

Przedstawiamy artykuł ekspercki, który analizuje pięć kluczowych trendów technologicznych, które już teraz kształtują sektor logistyczny i przemysłowy, oraz przewiduje, jakie zmiany mogą nastąpić w 2025 roku. czytaj więcej

News Najbardziej prądożerne urządzenia w Twoim domu

Wzrost cen za energię elektryczną skłania coraz więcej osób do jej oszczędzania. Niestety, okazuje się, że nawet wyłączanie na noc różnych urządzeń powoduje tylko minimalne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, gdy mamy stare i mocno prądożerne sprzęty. Dobrym rozwiązaniem na obniżenie rachunku za prąd jest inwestycja w energooszczędne. czytaj więcej