Archiwalne

Ericsson współpracuje z Intelem przy wdrożeniu ochrony przed kradzieżą w notebookach

05.01.2009

Ericsson współpracuje z firmą Intel zapewniając współpracę modułów mobilnego szerokopasmowego dostępu do Internetu (Ericsson Mobile Broadband Modules) z opracowaną przez Intel technologią ochrony przed kradzieżą Intel® Anti-Theft PC Protection Technology w notebookach.

Technologia ta oferuje bezpieczną i niezawodną ochronę przed kradzieżą użytkownikom mobilnego dostępu szerokopasmowego. Współpraca pomiędzy firmami dotyczy rozwiązań minimalizujących negatywne konsekwencje utraty lub kradzieży notebooka. Rozwiązanie zawiera niezależne oprogramowanie szyfrujące w przypadku utraty danych wrażliwych oraz zapobiega dostępowi osób niepożądanych do danych.

Wraz z rosnącą popularnością notebooków z mobilnym szerokopasmowym dostępem do sieci rośnie potrzeba zapewnienia ochrony wrażliwych i ważnych informacji. Kradzież lub utrata notebooków ma ogromne konsekwencje finansowe zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i korporacyjnych, szczególnie w przypadku, gdy towarzyszy temu utrata wrażliwych danych lub przejęcie ich przez osoby nieuprawnione.

Rozwiązanie firm Ericsson i Intel opiera się na alarmowej wiadomości SMS, która w przypadku kradzieży może zostać wysłana do znajdującego się w notebooku modułu mobilnego szerokopasmowego dostępu do sieci. Moduł ten bezpiecznie przekazuje wiadomość do funkcji Anti-Theft PC Protection działającej na platformie procesorowej firmy Intel, która z kolei podejmuje odpowiednie działania, takie jak całkowite zablokowanie komputera, które sprawią, że komputer staje się bezużyteczny. Po zlokalizowaniu i odzyskaniu notebooka zostaje wysłana do niego wiadomość odblokowująca, która sprawia, że dane są ponownie dostępne.

Mats Norin, wiceprezes i szef działu Mobile Broadband Modules firmy Ericsson: „Dzielimy z firmą Intel wspólną wizję dotyczącą zaoferowania użytkownikom prywatnym i korporacyjnym bezpiecznego mobilnego rozwiązania szerokopasmowego dostępu w notebookach. Naszym obowiązkiem jest współpraca z liderami branży dla stworzenia kompletnego, wszechstronnego rozwiązania, które zwiększyłoby powszechność mobilnego dostępu szerokopasmowego".

„Weszliśmy w nową erę bezpieczeństwa mobilnych ludzi biznesu, w której utrata lub kradzież notebooka może mieć katastrofalne konsekwencje" powiedział George Thangadurai, dyrektor Grupy ds. Strategii i Planowania Platformy i kierownik Anti-Theft Program w firmie Intel. „Technologia Anti-Theft PC Protection firmy Intel przenosi bezpieczeństwo notebooków na nowy poziom, sprawiając, że kradzież notebooka dla zysku staje się zajęciem bezcelowym. Intel wraz z oprogramowaniem innych producentów pomaga zabezpieczać dane. Współpraca z firmą Ericsson pozwala nam poszerzyć korzyści płynące z technologii Anti-Theft PC Protection na osoby korzystające z mobilnych sieci szerokopasmowych".

Rozwiązanie bazuje na modułach mobilnego dostępu szerokopasmowego firmy Ericsson, które są ściśle zintegrowane i optymalizowane do pracy z notebookami oraz na technologii Anti-Theft PC Protection, która może zablokować skradziony lub zgubiony notebook. Technologia Anti-Theft PC Protection firmy intel zapewnia inteligentny mechanizm wbudowany w platformę procesorową, który wykrywa potencjalne kradzieże i reaguje zgodnie ze strategią informatyczną. Technologia Anti-Theft PC Protection może być zaprogramowana tak, aby reagować na powtarzane nieudane próby zalogowania lub pominięcie wymaganego regularnego połączenia z serwerem centralnym.

W przypadku wykrycia utraty lub kradzieży notebooka, technologia Anti-Theft PC Protection firmy Intel może zablokować laptop, czyniąc go bezużytecznym, poprzez zablokowanie procesu uruchamiania. W połączeniu z pochodzącym od innych producentów sprzętem lub oprogramowaniem może chronić dane przez usunięcie kluczy kryptograficznych lub podobnych kodów deszyfrujących.

Usługa może także wykorzystywać wbudowaną w moduł mobilnego dostępu szerokopasmowego firmy Ericsson technologię GPS, która pozwala na wysyłanie danych dotyczących lokalizacji do centralnego serwera. Funkcja lokalizacji może być wykorzystana do wykrywania kradzieży, gdy notebook zostanie usunięty poza zdefiniowanych wcześniej obszar - jest to tak zwana funkcja geo-fence, pozwalająca na zlokalizowanie utraconego notebooka.

Moduły mobilnego dostępu szerokopasmowego firmy Ericsson są już w tej chwili zoptymalizowane dla technologii procesorów Intel® Centrino® 2, co pozwala na osiągnięcie wyjątkowo długiego czasu pracy na akumulatorach i dodatkowo zostanie sprawdzona dla zagwarantowania prawidłowej współpracy z technologią Anti-Theft PC Protection. Rozwiązanie pojawi się w komercyjnych produktach ochrony danych w drugiej połowie 2009 roku.

Moduły mobilnego dostępu szerokopasmowego firmy Ericsson obsługują HSPA - najpowszechniejszą komercyjną technologię mobilnego dostępu szerokopasmowego i zapewniają użytkownikowi końcowemu proste, efektywne kosztowo i wygodne rozwiązanie szerokopasmowego dostępu w ruchu.

źródło: Ericsson

News Systemy szpiegowskie: Technologia i jej zastosowania

Współczesna technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a systemy szpiegowskie stają się coraz bardziej zaawansowane i dostępne dla szerokiego grona użytkowników. Choć słowo "szpiegostwo" może kojarzyć się z tajnymi agentami i filmami akcji, w rzeczywistości systemy te mają wiele zastosowań zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. czytaj więcej

News Najmocniejszy smartfon na świecie? Zobacz co potrafi iPhone 15 Pro Max

Już niemal coroczną tradycją jest jesienna konferencja Apple, w trakcie której technologiczny gigant prezentuje swoje najnowsze dzieła. Oczy miłośników nowych technologii jak zwykle zwrócone były w kierunku nowej generacji iPhone'a, a w szczególności najmocniejszego modelu, jakim jest iPhone 15 Pro Max. czytaj więcej

News Pokrowce na telefon. Czemu warto ich używać?

Etui na smartfony to z całą pewnością najczęściej kupowane akcesoria GSM. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu. Lista zalet związanych z korzystaniem z tego typu gadżetów jest naprawdę długa i obejmuje nie tylko poprawę wyglądu urządzenia. Jeśli do tej pory nie pomyśleliście, że zakup futerału na telefon może być dobrym rozwiązaniem, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, czemu warto się na niego zdecydować oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. czytaj więcej