W dniu 3 marca 2008 roku Exatel SA podpisał porozumienie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego o współpracy w zakresie rozbudowy infrastruktury szerokopasmowej w Małopolsce.
Exatel spełniał będzie istotną rolę w realizacji tego przedsięwzięcia na terenie Małopolski z uwagi na posiadaną ogólnopolską sieć światłowodową o długości ponad 19 tys. km, a także ze względu na posiadane w tym regionie zaplecze techniczno-organizacyjne. Porozumienie stanowi dla Spółki ważny etap w realizacji projektu, jakim jest budowa bezprzewodowej sieci dostępowej w paśmie 3,5 GHz na obszarze 50 największych miast Polski.
Dotychczas wykonane zostały testy pilotażowe, przeprowadzono analizy techniczne, dokonano wyboru lokalizacji, podpisano umowy ramowe z producentami sprzętu oraz z firmami wykonawczymi na budowę stacji bazowych. Opracowano też koncepcję podłączenia sieci miejscowych do ogólnopolskiej sieci szkieletowej Exatel.
Przyjęty harmonogram prac zakłada etapowe uruchamianie sieci na terenie poszczególnych miast. W pierwszej kolejności wybudowane zostaną sieci w 20 miastach, m.in. w Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Gdańsku, Szczecinie, Toruniu, Płocku, Częstochowie i Zielonej Górze. W Małopolsce działają już sieci w Krakowie, a w Nowym Sączu i Tarnowie zostaną uruchomione do końca września br.
Porozumienie w dniu 3 marca 2008 r. podpisał w Krakowie Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara z przedstawicielami 13 firm telekomunikacyjnych. W imieniu Exatel SA porozumienie podpisał Dyr. Mirosław Słomiński. Wydarzenie jest związane z realizowanym przez województwo małopolskie projektem "Małopolska Sieć Szerokopasmowa", którego głównym celem jest zapewnienie do końca 2011 roku dostępu do usług szerokopasmowych dla 90% mieszkańców i 100% instytucji publicznych i przedsiębiorców w Małopolsce.
Projekt zakłada budowę na zagrożonych wykluczeniem cyfrowym terenach województwa małopolskiego, zgodnie z zasadą neutralności technologicznej, infrastruktury teleinformatycznej/szerokopasmowej uzupełniającej istniejące, należące do różnych operatorów, zasoby i tworzącej regionalne sieci szkieletowe.
Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego. Budżet projektu wynosi 40,11 mln euro, dofinansowania 30 mln euro.
źródło: Exatel
News Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?
Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.
czytaj więcejNews Dlaczego warto przejść na Internet światłowodowy? Poznaj korzyści
Nowoczesna technologia dostarcza nam wielu korzystnych rozwiązań. To, co kiedyś było usługą elitarną, dziś jest w zasięgu ręki. Świetnym przykładem jest tutaj Internet i mnożące się możliwości dostępu do niego. Jedna z popularnych opcji to światłowód. Dlaczego zyskuje coraz większą popularność i jakie są jego zalety? czytaj więcejNews Routery Mikrotik to wysoka wydajność i szybkość działania
Źródłem problemów z siecią firmową bardzo często jest router: jego nieprawidłowa konfiguracja albo po prostu ograniczone możliwości techniczne ograniczają możliwości komunikacji, a w skrajnych przypadkach mogą też stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. czytaj więcejNews Najczęstsze usterki telefonów - co robić, gdy telefon się zepsuje?
Najczęstsze usterki telefonów dotyczą wielu aspektów i chyba każdego z nas dopadły tego typu problemy, a przynajmniej ich część. Najczęstsze usterki telefonów często są możliwe do rozwiązania w dość łatwy sposób, inne wymagają przywrócenia ustawień fabrycznych, a jeszcze inne nie dadzą się rozwiązać bez wizyty w serwisie.O ile niektóre z tych usterek nie bywają uciążliwe, o tyle niektóre całkowicie uniemożliwiają korzystanie z telefonu. Sprawa dotyczy zwłaszcza poważniejszych usterek, które nie dadzą się naprawić niekiedy bez przeinstalowania oprogramowania czy wymiany podzespołów. Jeśli jednak nie mamy pewności, co zrobić w przypadku, kiedy telefon przestaje właściwie działać i obawiamy się jeszcze większego zepsucia go, powinniśmy udać się do solidnego serwisu sprzętu elektrycznego, który udzieli nam w tej materii pomocy. czytaj więcej