EXATEL zapewni wideotransmisję z zabiegu przy użyciu robota kardiochirurgicznego
Demonstracyjny zabieg, wykonany na świńskim sercu za pomocą polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart, opracowanego przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) będą mogli zobaczyć na żywo uczestnicy konferencji 2nd Medical Engineering Meeting in Minimally Invasive Surgery (MEMeet 2009), odbywającej się w dniach 23-24 października w Cáceres w Hiszpanii. Transmisję wideo z Instytutu Protez Serca w Zabrzu zapewni operator telekomunikacyjny EXATEL.
Jest to pierwszy tego typu projekt służący wymianie doświadczeń pomiędzy instytutami badawczymi w Europie w zakresie robotyki i mechatronicznych narzędzi chirurgicznych, a także metod szkolenia chirurgów poprzez demonstrację przygotowanych modeli i prototypów robotów. Zabieg, który potrwa ok. 1 godziny, odbędzie się w wirtualnej sali operacyjnej wykorzystywanej do planowania operacji i stosowania w niej robotów do wybranych operacji chirurgicznych na odległość.
W konferencji MEMeet 2009 weźmie udział wielu wybitnych gości ze świata nauki m.in. Richard Satava – pionier robotyki medycznej z USA, doradca w kwestii wielu projektów prowadzonych przez Pentagon i NASA oraz Zbigniew Nawrat - dyrektor Instytutu Protez Serca, szef zespołu pracującego nad robotem Robin Heart, który będzie moderatorem dyskusji z Hiszpanii. Gospodarzem po stronie polskiej w Zabrzu, jest Laboratorium Biocybernetyki IPS FRK, na czele z Pawłem Kostką, kierującym zespołem powołanym do pracy nad robotem chirurgicznym. Na pokaz zostali zaproszeni także chirurdzy, którzy przeprowadzili operację na zwierzętach przy użyciu robotów Robin Heart oraz lekarze i studenci zainteresowani rozwojem robotyki medycznej w Polsce.
Prezentowany „Robin Heart” jest najbardziej zaawansowanym prototypem robota w Europie, przeznaczonym do wykonywaniu zabiegów chirurgii małoinwazyjnej. Do tej pory, na świecie istniał tylko jeden tego typu robot „da Vinci”, zaprojektowany w Californii pod okiem znanego specjalisty prof. Richarda M. Satavy. W przyszłości roboty mają być wykorzystywane do wszystkich zabiegów odbywających się na tkankach miękkich, z wyjątkiem mózgu i oka, dzięki czemu pacjenci znacznie szybciej będą powracać do zdrowia.
źródło: Exatel