Archiwalne

Frost & Sullivan: Europa Środkowo-Wschodnia liderem we wdrożeniach technologii FTTH/B - Polska i Węgry w tyle

18.11.2010


Kraje Europy Środkowo-Wschodniej (Central Eastern Europe – CEE) plasują się na czele europejskich rankingów, jeśli chodzi o wzrost liczby abonentów internetu w oparciu o łącza światłowodowe doprowadzane do budynku (ang. Fibre to the Home/Business – FTTH/B). Technologia FTTH/B najszybciej rozwija się w tam, gdzie dostęp do lokalnej sieci abonenckiej operatorów zasiedziałych (ang. local loop unbundling – LLU) nie został umożliwiony lub nie zdobył popularności ze względu na wysokie ceny. Według Frost & Sullivan, inwestycje w technologię FTTH/B będą jednym z najważniejszych elementów przewagi konkurencyjnej dostawców internetu stacjonarnego w walce z szybko rozwijającym się internetem mobilnym.

„Liderem w zakresie wprowadzenia FTTH/B w regionie CEE jest Litwa, gdzie penetracja wśród gospodarstw domowych wynosi ponad 20 procent” – stwierdza Edyta Kosowska, analityczka z warszawskiego oddziału Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, i dodaje: „Duże rozpowszechnienie technologii światłowodowej w krajach bałtyckich jest w znacznym stopniu wynikiem silnej pozycji operatorów skandynawskich w tym regionie”. Najnowsze rozwiązania wdrożone w Skandynawii są w stosunkowo krótkim czasie również wprowadzane na Litwie, Łotwie i w Estonii. Co więcej, wszystkie nowe sieci budowane na Litwie są oparte na światłowodach. Kable miedziane są tam uznawane za technologię przestarzałą i wyeksploatowaną.

Jakkolwiek w Rosji poziom penetracji technologii FTTH/B pozostaje dość niski, z dostępu za pomocą światłowodów korzysta tam ponad milion odbiorców – najwięcej w całej Europie. W związku z tym, że możliwości uzyskania dostępu do infrastruktury operatora zasiedziałego były ograniczone, FTTB stało się rozwiązaniem przyjętym przez wielu największych operatorów, takich jak VimpelCom, Comstar, ER-Telecom i TTK. Wszystkie firmy planują znaczące inwestycje w rozwój sieci światłowodowej. „Co ciekawe” – zauważa Edyta Kosowska – „kilka przedsiębiorstw zależnych od zasiedziałego operatora również ogłosiło plany inwestycji w FTTB.” Z uwagi na dużą populację i niewielką ogólną penetrację sieci szerokopasmowych Rosja pozostaje jednym z najbardziej obiecujących rynków dla rozwoju technologii światłowodowych w Europie.

W innych krajach regionu, takich jak Bułgaria i Rumunia, większość abonentów FTTH/B obsługiwana jest przez niewielkich operatorów. Około 40-50 procent łączy internetowych pochodzi od dostawców LAN/MAN, z których wielu wykorzystuje technologię FTTB. W konsekwencji, wiele linii w Bułgarii i Rumunii oferuje prędkości ponad 10 Mbps. Do najważniejszych firm zapewniających internet szerokopasmowy za pomocą technologii FTTH/B w Bułgarii należą Vestitel, SpectrumNet i Netone. W Rumunii ważnym dostawcą jest firma RCS&RDS, rozwijająca również sieci światłowodowe na Węgrzech.

„Wart uwagi jest fakt, że ważne rynki internetu szerokopasmowego w regionie, takie jak Polska i Węgry, nie znalazły się w człówce rankingu krajów wykorzystujących FTTH/B” – stwierdza Edyta Kosowska. „Jedną z przyczyn może być stosunkowo większa popularność modeli umożliwiających operatorom alternatywnym uzyskanie dostępu do infrastruktury zasiedziałych operatorów telekomunikacyjnych, jak na przykład dostęp do lokalnej sieci abonenckiej (LLU) lub bitstream access (BSA). Wynajmowanie infrastruktury ‘ostatniej mili’ od zasiedziałego operatora w perspektywie krótko- czy średnioterminowej jest bardziej uzasadnione ekonomicznie niż inwestycja w technologie światłowodowe.”

Nie należy spodziewać się, że w ciągu najbliższych kilku lat technologia światłowodowa zdominuje tradycyjną DSL (z ang. Digital Subscriber Line). Jednakże zapotrzebowanie na FTTH/B będzie wciąż rosło, przede wszystkim w Rosji i krajach bałtyckich. Znaczącego wzrostu można się także spodziewać w Czechach oraz w Bułgarii i Rumunii, gdzie ogólny stopień penetracji internetu szerokopasmowego wciąż pozostaje niski.

„W krajach takich jak Polska i Węgry, z silną obecnością modelu BSA, nie należy się spodziewać rozpowszechnienia technologii FTTH/B przed rokiem 2012. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w przypadku operatorów alternatywnych jest kontynuacja wykorzystywania infrastruktury ‘ostatniej mili’ zasiedziałych operatorów” – podsumowuje Edyta Kosowska. – „Można jednak spodziewać się rosnących inwestycji w sieci światłowodowe w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na szybki internet i zaawansowane usługi multimedialne. Pomocne okażą się także fundusze unijne na rozwój nowych technologii”.

źródło: Frost & Sullivan

News Czym jest audyt infrastruktury i bezpieczeństwa IT?

Audyt infrastruktury i bezpieczeństwa IT to kluczowy proces, który pozwala przedsiębiorstwom na zidentyfikowanie i ocenę stanu swoich systemów informatycznych oraz zabezpieczeń. W obliczu rosnących zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych, przeprowadzenie audytu staje się nie tylko zalecane, ale wręcz niezbędne. Dzięki audytowi IT organizacje mogą poprawić wydajność infrastruktury IT oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa informacji i danych osobowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, czym jest audyt infrastruktury IT oraz audyt bezpieczeństwa IT, a także jakie korzyści przynosi ich przeprowadzenie. czytaj więcej

News Outsourcing IT w Warszawie - wady i zalety

Korzystanie z zewnętrznych usług informatycznych ma wiele korzyści, co przekłada się na rosnącą liczbę małych i średnich przedsiębiorstw decydujących się na rezygnację z zatrudniania informatyków i programistów. Okazuje się, że możliwość korzystania z najnowszych technologii i dostęp do wiedzy wysoko kwalifikowanych ekspertów może być łatwo osiągalna. Należy również podkreślić, że wsparcie IT dla firm to nie tylko redukcja kosztów biznesowych, ale także więcej czasu na rozwijanie innych sektorów przedsiębiorstwa. czytaj więcej

News Lider we wdrożeniach pakietów NX CAD/ CAM w Polsce

Innowacyjne rozwiązania softwarowe bazują na zintegrowanych aplikacjach wspomagających wszelkie prace związane z rozwojem produktów. Jednym z nich jest oprogramowanie NX CAD, które posiada specjalizowane i nowoczesne narzędzia do mechatroniki, wzornictwa, obliczeń CAE oraz projektowania wielu elementów z metalu, tworzyw sztucznych czy kompozytów. Program CAD znajduje zastosowanie, m.in. w inżynierii budowlanej, elektrycznej oraz mechanicznej. czytaj więcej

News Etui do Samsunga Galaxy A50 - elegancja i bezpieczeństwo w jednym

Pytania o to, jak zabezpieczyć swój telefon, czyniąc go jednocześnie eleganckim, bardzo często pojawiają się na forach i grupach dyskusyjnych w sieci. Użytkownicy obawiają się tego, że zakup etui ochronnego sprawi, że ich poręczny, smukły smartfon zacznie nagle wyglądać na „opancerzony”, ciężki i nieporęczny. Czy można tego uniknąć? czytaj więcej