GTS CE, wiodąca w Europie Centralnej grupa alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych, ogłasza pomyślne zamknięcie fuzji przejęcia 100% udziałów GTS CE przez konsorcjum prywatnych funduszy inwestycyjnych, w skład którego wchodzą m.in. Columbia Capital M/C Venture Partners oraz Innova Capital.
Columbia Capital oraz M/C Venture Partners stanowią grupy inwestycyjne z siedzibą w Stanach Zjednoczonych skoncentrowane na sektorze telekomunikacyjnym i technologii informatycznych (IT). Spółka Innova Capital to fundusz typu private equity prowadzący działalność w Europie Środkowej. Pozostałymi członkami Konsorcjum są: Bessemer Venture Partners i wybrane fundusze private equity.
W związku z transakcją nabycia, stanowisko Prezesa Zarządu GTS CE objął Adam Sawicki, który wcześniej zajmował stanowisko wiceprezesa i dyrektora na Europę Zachodnią i Amerykę Północną w firmie TeliaSonera International Carrier.
GTS CE
GTS CE to największy w Centralnej Europie alternatywny operator telekomunikacyjny. Posiada blisko 60.000 kilometrów sieci łączy. Głównym obszarem działań Grupy są Czechy, Polska, Węgry, Słowacja i Rumunia. Spółka jest też obecna poprzez swoją sieć partnerską w krajach nadbałtyckich, Ukrainie, Rosji, Słowenii, Chorwacji, krajach bałkańskich, Turcji i Azji Centralnej.
GTS CE odegrał w ciągu ostatnich lat znaczącą rolę w konsolidacji alternatywnego sektora telekomunikacyjnego na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Przejęcia dotyczyły kilku firm telekomunikacyjnych działających w regionie: Aliatel (Czechy) w 2004 oraz Energis (Polska), Contactel (Czechy) i Telenor/Nextra (Czechy i Słowacja) w 2005 r.
Poza procesem akwizycji, GTS CE podlegał istotnym zmianom organizacyjnym w ciągu ostatnich lat. Sieć luźno powiązanych ze sobą spółek zależnych w Czechach, na Słowacji, w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii została przekształcona w dobrze zorganizowaną środkowoeuropejską grupę z jednolitą polityką sprzedaży i wsparcia technicznego.
Obecnie grupa GTS CE zajmuje pozycję lidera w regionie posiadającego przewagę konkurencyjną na rynku telekomunikacyjnym w regionie Centralnej i Wschodniej Europy.
Wynik finansowy
W związku z procesami akwizycji i restrukturyzacją firmy, przychody GTS CE zwiększyły się trzykrotnie między 2003 a 2007 rokiem. Firma zamknęła rok 2007 znakomitym wynikiem: skonsolidowane przychody grupy wzrosły o 3,6% w porównaniu z 2006 rokiem i osiągnęły kwotę 396 milionów euro zysku, podczas gdy wskaźnik EBITDA wzrósł o 21% do 71 milionów euro.
Do znaczącego wzrostu przyczynił się głównie wynik GTS Novera: 51% przychodów grupy wygenerowały w 2007 roku Czechy. W Polsce, GTS Energis również osiągnął znakomite rezultaty na poziomie 26% przychodów grupy. Przychody węgierskiej spółki GTS-Datanet, słowackiej GTS Nextra i rumuńskiej GTS Telekom szacuje się odpowiednio na 14%, 6% i 4% przychodów grupy GTS.
Strategia na przyszłość
„Jeden region, jedna sieć, jedna oferta – tak brzmi w skrócie strategia na następny rok. Naszym celem jest wykorzystanie doskonałych możliwości oferowanych przez unikalną sieć firmy o szerokim zasięgu regionalnym” - powiedział Adam Sawicki, nowo mianowany Prezes GTS CE.
„Dzięki wyjątkowemu połączeniu sieci transgranicznych i dostępowych - GTS CE jest jednym z najbardziej atrakcyjnych operatorów telekomunikacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. W celu wsparcia sprzedaży regionalnej planujemy poszerzyć spektrum działania GTS CE na dynamicznie rozwijającym się rynku telekomunikacyjnym miedzy innymi w Austrii i Niemczech. Co więcej przygotowujemy się także do ekspansji na rynek Francji, Włoch i Szwajcarii. Poza tym, nie wykluczamy dalszych przejęć w regionie” – dodał Adam Sawicki.
GTS Energis
GTS Energis jest największym alternatywnym operatorem telekomunikacyjnym w Polsce, zapewniającym nowoczesne i zintegrowane usługi dla sektora klientów korporacyjnych.
GTS Energis wykazuje każdego roku wzrost przychodów oraz wskaźnika EBITDA przy zachowaniu poziomu dotychczasowych inwestycji kapitałowych. Jednoczesny wzrost przychodów i wskaźnika EBITDA oraz wysoka efektywność w zakresie zarządzania kosztami, pomogły obecnym inwestorom w procesie sprzedaży udziałów. Wyniki GTS Energis pokazują, że zmiany na rynku telekomunikacyjnym w dalszym ciągu oferują szansę wzrostu, możliwość budowania stabilnej pozycji rynkowej i tworzenia wartości dla udziałowców.
Zarząd GTS Energis chciałby oprzeć rozwój firmy o doświadczenia nowych właścicieli i wykorzystać ich potencjał w obszarze telekomunikacji w celu dalszej integracji grupy, jako wiodącego alternatywnego dostawcy rozwiązań telekomunikacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.
„Naszym celem strategicznym na rok 2008 jest rozwój firmy poprzez zwiększanie przychodów ze sprzedaży i wzrost efektywności działań” – powiedział Jaromir Łaciński, prezes GTS Energis. „Chcemy w dalszym ciągu skoncentrować się na rynku korporacyjnym zapewniając najwyższą jakość usług. Nie chodzi tu jedynie o usługi telekomunikacyjne, ale zapewnienie skalowalnych, elastycznych i w pełni dostosowanych usług głosowych, transmisji danych, oraz Internetu, zapewniając tym samym rozwój biznesu i ekspansję w Polsce i zagranicą” - dodał Łaciński.
źródło: GTS Energis
Zamów Internet (na liniach TPSA)
» Dostęp do Internetu Multimo promocyja "3 po 3"
» Dostęp do Internetu Multimo EASY - czas nieokreślony