Archiwalne

Kara za regulamin Neostrady tp utrzymana

06.08.2008

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie od decyzji UKE o ukaraniu Telekomunikacji Polskiej za nieprzedłożenie do zatwierdzenia projektu Regulaminu świadczenia usługi Neostrada tp.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie ogłosił w dniu 6 sierpnia 2008 r. wyrok w sprawie nałożenia decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 16 lutego 2007 r. kary pieniężnej w wysokości 100.000 zł na Telekomunikację Polską S.A. za nieprzedłożenie projektu „Regulaminu świadczenia usługi Neostrada tp” przesłanego abonentom wraz z informacją o jego wejściu w życie w dniu 1 grudnia 2006 r.

Sąd oddalił odwołanie TP.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, iż TP posiadając, zgodnie z art. 221 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego, znaczącą pozycję rynkową w zakresie świadczenia powszechnych usług telefonicznych świadczonych w stacjonarnych publicznych sieciach telefonicznych, obowiązana jest do wykonywania obowiązków, o których mowa w art. 46 ust. 3 pkt 4 Prawa telekomunikacyjnego – m.in. do przedstawiania Prezesowi UKE do zatwierdzenia projektu cennika lub regulaminu świadczenia usług.
Sąd stwierdził, iż obowiązki regulacyjne określone w art. 221 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego nie odnoszą się wyłącznie do świadczenia usługi powszechnej, ale również do usług ją uzupełniających.

Ujęta w cenniku świadczenia usług telekomunikacyjnych opłata abonamentowa za utrzymanie łącza, ma odniesienie nie tylko do usług telekomunikacyjnych szerokopasmowych (dostęp do Internetu), ale również wąskopasmowych (wykonywanie połączeń telefonicznych). Utrzymanie łącza nie determinuje świadczonej za jego pośrednictwem usługi telekomunikacyjnej. Sąd przyjął, iż cennik Neostrady tp, zawierający obok kosztów specyficznych także opłatę za utrzymanie łącza, podlegał zatwierdzeniu przez Prezesa UKE jako usługa telekomunikacyjna.

Sąd przyjął, że art. 209 Prawa telekomunikacyjnego jest samodzielną podstawą nałożenia kary i nie wymaga przeprowadzenia postępowania kontrolnego.

Wyrok jest nieprawomocny.

źródło: UKE

News iPhone nie reaguje na dotyk? Sprawdź, jak rozwiązać problem

Ekran dotykowy to jeden z najważniejszych elementów każdego telefonu, w tym oczywiście iPhone’a. To właśnie ekran umożliwia sprawne korzystanie z urządzenia, nawigację po systemie oraz obsługę aplikacji. Niestety, zdarza się, że ekran przestaje reagować na dotyk. Przyczyny tego problemu mogą być różne – od drobnych błędów systemowych po poważniejsze uszkodzenia sprzętowe. Jak rozwiązać problem w sytuacji, gdy iPhone nie reaguje na dotyk? Co zrobić? Sprawdź koniecznie nasze wskazówki. czytaj więcej

News Co wyróżnia komputer Mac Mini?

Komputer Mac Mini to jeden z najbardziej kompaktowych i wszechstronnych komputerów stacjonarnych w ofercie Apple. Dzięki swojej niewielkiej obudowie i zaawansowanym komponentom, Mac Mini zdobył popularność wśród użytkowników domowych, profesjonalistów oraz firm. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat tego urządzenia, które pomogą zrozumieć, dlaczego warto rozważyć jego zakup. czytaj więcej