Zainteresowanie korzystaniem z internetu wśród seniorów szybko rośnie. Dowodzi tego m. in. popularność organizowanych przez UPC kursów, w trakcie których osoby powyżej 50 roku życia uczą się korzystania z zasobów sieci.
Zajęcia tegorocznej edycji Akademii e-Seniora UPC rozpoczęły się na przełomie maja i czerwca br. w pracowniach internetowych UPC w 10 miastach w Polsce. Weźmie w nich udział kolejny 1000 osób powyżej 50-go roku życia, które chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności internetowej.
V edycja Akademii e-Seniora
W 2008 roku UPC Polska kontynuuje program społeczny Akademii e-Seniora, który odpowiada na istniejący problem społeczny – wykluczenie technologiczne osób starszych. Obejmuje on szereg działań, w tym kursy obsługi komputera i korzystania z Internetu skierowane do osób starszych, a także szkolenia dla instruktorów prowadzących zajęcia w ramach Akademii. Elementami Akademii e-Seniora są także nowa edycja podręcznika, dedykowana strona www i prężnie działające Kluby e-Seniora. W 11 pracowniach na terenie całej Polski z metody edukacyjnej dla seniorów w trakcie V edycji Akademii skorzysta około 1000 seniorów. Program jest realizowany we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.
Odsetek osób starszych w populacji internautów dynamicznie rośnie, jednak popularność internetu wśród tej grupy jest ciągle niewystarczająca. Wykluczenie technologiczne osób starszych w znacznej mierze wynika z braku niezbędnych umiejętności. Dlatego, aby zlikwidować cyfrowy podział należy zadbać przede wszystkim o upowszechnienie umiejętności korzystania z internetu oraz o zwiększenie świadomości różnych jego zastosowań i ułatwień, jakie się z nimi wiążą. Doświadczenia Akademii e-Seniora pokazują, że w wielu przypadkach kluczowe są właśnie kompetencje korzystania, bo mimo pewnego lęku przed poznawaniem zasobów sieci, motywacje osób starszych do zdobywania umiejętności są imponujące.
Akademia e-Seniora to inicjatywa skierowana do szerokiego grona aktywnych osób po pięćdziesiątym roku życia. Grupa wiekowa 50+ ma ograniczone możliwości edukacji w dziedzinie nowych technologii, dlatego UPC stworzyło program, który otwiera możliwość korzystania z bogactwa cyfrowego świata bez kompleksów.
Wśród osób powyżej 55 roku życia z komputerów i internetu korzystają przede wszystkim osoby pracujące – jak pokazują badania Diagnozy społecznej z marca 2007, z internetu korzysta 46% takich osób, podczas gdy wśród niepracujących zaledwie nieco ponad 7%. Często, niepracujący seniorzy nigdy wcześniej nie mieli kontaktu z komputerem i nie mieli szansy nauczyć się jego obsługi w pracy.
Nazwa programu – Akademia e-Seniora – została wybrana nieprzypadkowo. Senior to osoba mająca wiedzę, doświadczenie życiowe, często będąca autorytetem dla młodszych pokoleń. Brak umiejętności korzystania z nowych technologii nie powinien powodować wykluczenia tej grupy ze społeczeństwa.
Kursy odbędą się w dwóch edycjach: wiosenno-letniej i jesiennej. W pierwszej weźmie udział około 500 seniorów, podobna liczba osób będzie mogła skorzystać z zajęć jesienią. Najbliższa edycja kursów rozpocznie się na przełomie maja i czerwca, w zależności od miejscowości i ośrodka.
Zajęcia Akademii e-Seniora UPC będą odbywały się w 10 pracowniach internetowych UPC oraz pracowni partnerskiej w Krakowie. Miasta, w których będą organizowane kursy to: Warszawa, Katowice, Gdańsk, Kielce, Lublin, Szczecin, Bydgoszcz, Kraków, Wrocław i Opole. Placówki służą propagowaniu internetu, szczególnie wśród osób, które znajdują się poza zasięgiem nowych technologii. Wśród partnerów lokalnych programu znalazły się organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, jednostki działające w oparciu o prawo spółdzielcze.
Strona WWW
Akademia e-Seniora UPC nie ogranicza się do kursów. Dedykowana strona http://www.akademiaeseniora.pl/ została odświeżona i wzbogacona o nowe funkcjonalności. Na stronie znajdują sie informacje o projekcie, partnerach, słowniczek podstawowych pojęć, linki do najciekawszych stron. Ponadto użytkownicy serwisu będą mogli zadać pytanie ekspertowi a odpowiedzi będzie można znaleźć na stronie.
Klub e-Seniora
Po zakończeniu kursów ich absolwenci (i nie tylko oni) będą mogli się spotykać w wyznaczonych godzinach w internetowym klubie e-Seniora w pracowniach UPC. W ramach klubu będą mogli nieodpłatnie skorzystać z internetu.
Akademia e-Seniora powstała przy współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii, która jest partnerem społecznym akcji.
źródło: UPC