1 października br. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) ogłosił czwarte i zarazem ostatnie z serii wyzwań w Konkursie Młodych Innowatorów. Jest nim „Internet rzeczy” (Internet of Things-IoT).
W ramach 4. Wyzwania „Internetu rzeczy”, realizowanego wspólnie przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) i ITU, organizatorzy czekają na najlepsze pomysły biznesowe i innowacje wykorzystujące potencjał IoT dla dobra społecznego i tym samym poprawiające jakość życia ludzi na całym świecie. Zwycięzcy będą mieli szansę wygrać do 5000 USD na realizację swojego projektu, zyskają także możliwość zaprezentowania swojej pracy podczas konferencji ITU Telecom World 2014, która odbędzie się w dniach 7-10 grudnia 2014 r. w Dausze (Katar).
Konkurs Młodych Innowatorów jest organizowany corocznie od 2010 r. Tegoroczna edycja oferuje młodym ludziom szansę wzięcia udziału w warsztatach przedsiębiorczości, spotkania się i nawiązania kontaktów z głównymi przedstawicielami sektora ICT oraz zaprezentowania swoich projektów w pawilonie pokazowym Innovation Space podczas ITU Telecom World 2014.
Adresatami 4. Wyzwania są osoby w wieku 18-30 lat, ze 193 państw członkowskich ITU, w tym Polski. Skierowane jest ono do autorów innowacyjnych pomysłów biznesowych wykorzystujących IoT dla dobra społecznego i poprawy jakości życia ludzi. Projekty mogą obejmować metody rozprzestrzeniania i rozszerzania dostępu do istniejących technologii, takich jak komunikacja krótkiego zasięgu (NFC), sensory, systemy RFID, czy kody QR, w krajach wschodzących i rozwijających się. Mogą dotyczyć wykorzystania technologii IoT do zagadnień i dziedzin o szczególnym znaczeniu dla gospodarek wschodzących i rozwijających się, takich jak rolnictwo, gospodarka wodna, transport, czy też przewidywanie wybuchu epidemii. Pomysły na „Internet rzeczy” – lokalne sieci urządzeń IoT działające na mniejszą skalę, aby służyć konkretnym celom społecznym – są szczególnie preferowane.
Pomysły można zgłaszać do 3 listopada 2014, przez dedykowaną platformę na stronach internetowych ITU. Wyzwanie-4 będzie współtworzone przez członków społeczności młodych innowatorów ITU skupionej wokół platformy. Przekazane koncepcje zostaną poddane otwartej dyskusji i badaniom. Najlepsze spośród zgłoszonych pomysłów przejdą do drugiego etapu, w którym złożone z użytkowników platformy drużyny powstałe wokół wybranych koncepcji będą pracować nad przekształceniem ich w kompletne biznesplany. Opracowane plany przejdą do etapu selekcji, który wyłoni dwóch zwycięzców.
Więcej informacji na temat konkursu i Wyzwania-4 można znaleźć na stronie ideas.itu.int.
źródło: UKE
News Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?
Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.
czytaj więcej