Archiwalne

Kryształowa Antena dla NASK

24.03.2011

Podczas Wielkiej Gali towarzyszącej XI Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów NASK został nagrodzony Kryształową Anteną w kategorii „Internet”. To szczególne wyróżnienie Kapituła Konkursu przyznała NASK za 20 lat budowy Internetu w Polsce. Do światowej Sieci NASK podłączył Polskę w 1991 r. Jest instytutem badawczym, który od początku stara się wyznaczać trendy rozwoju polskiego Internetu.

Ponad dwa miliony nazw w domenie .pl, sukcesy ekspertów ds. bezpieczeństwa sieciowego z zespołu CERT Polska, statuetka Teraz Polska za system bezpieczeństwa ARAKIS-GOV, opracowanie systemu sterowania wodociągami w Toronto, realizacja programu Komisji Europejskiej Safer Internet - to tylko niektóre z ostatnich osiągnięć Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Od 15 lat w NASK działa CERT Polska – pierwszy w Polsce zespół reagowania na zagrożenia i incydenty w sieciach komputerowych, ściśle współpracujący z podobnymi zespołami na całym świecie. Zespół stworzył system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w sieci – ARAKIS, którego wersja ARAKIS-GOV, rozwijana we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW, służy ochronie zasobów teleinformatycznych administracji publicznej. W 2010 r. NASK wraz z ABW został laureatem Konkursu „Teraz Polska” w kategorii „innowacje” za system ARAKIS-GOV. Wspólnie z holenderskimi partnerami NASK opracował także system do automatycznej analizy stron WWW pod kątem ich „złośliwości” - HoneySpiderNetwork, który został wdrożony m.in. w Dubaju.

Instytut pełni również rolę krajowego rejestru nazw internetowych w domenie .pl. Zapewnia bezpieczeństwo systemu DNS, a dzięki programowi partnerskiemu wprowadzonemu kilka lat temu, aktywnie wpływa na rozwój rynku domenowego w Polsce. Dziś nasz kraj znajduje się na piątym miejscu w Europie pod względem liczby zarejestrowanych domen internetowych. W styczniu 2011 roku ich liczba przekroczyła 2 mln.

NASK będąc instytutem badawczym prowadzi szereg projektów naukowych i badań. Dotyczą one między innymi zagadnień modelowania i symulacji sieci teleinformatycznych i bezprzewodowych, współczesnych metod sterowania ruchem w sieciach, jakości usług teleinformatycznych i bezpieczeństwa systemów informatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem biometrycznych metod identyfikacji człowieka (biometria tęczówki, biometria geometrii dłoni, biometria geometrii twarzy, podpis odręczny). W skład Pionu Naukowego wchodzi Pracownia Sterowania Siecią, Pracownia Biometrii, Zespół Metod Bezpieczeństwa i Informacji oraz Zespół Metod Obliczeniowych. NASK jest współtwórcą wdrożonego w Toronto optymalizatora systemu dystrybucji wody - projektu z dziedziny modelowania i optymalizacji.

NASK jest również operatorem telekomunikacyjnym. Oferuje szeroki wachlarz usług, w tym usługi transmisji danych w zakresie dostępu i bezpieczeństwa Internetu. Klientami instytutu są zarówno instytucje administracji państwowej, środowisko naukowe, jak i biznes.

Wiedza i doświadczenie NASK stały się podstawą do stworzenia Akademii NASK, której działalność szkoleniowa obejmuje wiele eksperckich tematów związanych m.in. z telekomunikacją i bezpieczeństwem sieciowym.

W ramach działań Akademii prowadzony jest od 2005 roku unijny projekt Safer Internet poświęcony zagadnieniom bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z sieci.

źródło: NASK

News Jak skutecznie wdrożyć ISO 9001 w organizacji: krok po kroku

ISO 9001 to międzynarodowy standard zarządzania jakością, który zapewnia przejrzystą strukturę procesów oraz pozwala na ciągłe doskonalenie przedsiębiorstwa. Jednym z najpopularniejszych tematów związanych z tym standardem jest wdrażanie iso 9001 krok po kroku, ponieważ dzięki właściwej implementacji normy firma staje się bardziej konkurencyjna, a jej usługi oraz produkty – bardziej wiarygodne dla klientów. W poniższym artykule przedstawimy, jakie korzyści płyną z wdrożenia systemu ISO 9001, na co zwrócić szczególną uwagę na każdym etapie prac oraz jakie działania są kluczowe, aby cały proces przebiegał zgodnie z planem i zakończył się sukcesem. czytaj więcej

News Dobry i tani telefon – czy to możliwe?

Smartfon jest nieodłączną częścią naszej codzienności, która wymaga nieograniczonego oraz ciągłego dostępu do informacji. Jest mały, poręczny i zawsze pod ręką. Służy nie tylko do dzwonienia czy wysyłania wiadomości, ale i do rozrywki, przeglądania social mediów, odpisywania na maile czy pracy zdalnej. Wybór modeli o przeróżnych parametrach jest ogromny – jednocześnie jednak staje się niebywale trudny. Czy da się kupić dobry i tani telefon? O tym w dzisiejszym artykule! czytaj więcej

News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania

Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Hakerzy wkraczają do gry: Krakowskie MPK na celowniku cyberprzestępców

Wyobraźcie sobie poranek, kiedy zmarznięci i zaspani próbujecie kupić bilet na tramwaj przez aplikację MPK, ale zamiast tego na ekranie pojawia się komunikat: "Twój system został shackowany". Tak wyglądał 3 grudnia 2024 roku dla krakowian, którzy padli ofiarą... no dobra, może nie oni bezpośrednio, ale ich ulubiony przewoźnik – MPK. czytaj więcej