Podczas Wielkiej Gali towarzyszącej XI Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów NASK został nagrodzony Kryształową Anteną w kategorii „Internet”. To szczególne wyróżnienie Kapituła Konkursu przyznała NASK za 20 lat budowy Internetu w Polsce. Do światowej Sieci NASK podłączył Polskę w 1991 r. Jest instytutem badawczym, który od początku stara się wyznaczać trendy rozwoju polskiego Internetu.
Ponad dwa miliony nazw w domenie .pl, sukcesy ekspertów ds. bezpieczeństwa sieciowego z zespołu CERT Polska, statuetka Teraz Polska za system bezpieczeństwa ARAKIS-GOV, opracowanie systemu sterowania wodociągami w Toronto, realizacja programu Komisji Europejskiej Safer Internet - to tylko niektóre z ostatnich osiągnięć Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.
Od 15 lat w NASK działa CERT Polska – pierwszy w Polsce zespół reagowania na zagrożenia i incydenty w sieciach komputerowych, ściśle współpracujący z podobnymi zespołami na całym świecie. Zespół stworzył system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w sieci – ARAKIS, którego wersja ARAKIS-GOV, rozwijana we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW, służy ochronie zasobów teleinformatycznych administracji publicznej. W 2010 r. NASK wraz z ABW został laureatem Konkursu „Teraz Polska” w kategorii „innowacje” za system ARAKIS-GOV. Wspólnie z holenderskimi partnerami NASK opracował także system do automatycznej analizy stron WWW pod kątem ich „złośliwości” - HoneySpiderNetwork, który został wdrożony m.in. w Dubaju.
Instytut pełni również rolę krajowego rejestru nazw internetowych w domenie .pl. Zapewnia bezpieczeństwo systemu DNS, a dzięki programowi partnerskiemu wprowadzonemu kilka lat temu, aktywnie wpływa na rozwój rynku domenowego w Polsce. Dziś nasz kraj znajduje się na piątym miejscu w Europie pod względem liczby zarejestrowanych domen internetowych. W styczniu 2011 roku ich liczba przekroczyła 2 mln.
NASK będąc instytutem badawczym prowadzi szereg projektów naukowych i badań. Dotyczą one między innymi zagadnień modelowania i symulacji sieci teleinformatycznych i bezprzewodowych, współczesnych metod sterowania ruchem w sieciach, jakości usług teleinformatycznych i bezpieczeństwa systemów informatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem biometrycznych metod identyfikacji człowieka (biometria tęczówki, biometria geometrii dłoni, biometria geometrii twarzy, podpis odręczny). W skład Pionu Naukowego wchodzi Pracownia Sterowania Siecią, Pracownia Biometrii, Zespół Metod Bezpieczeństwa i Informacji oraz Zespół Metod Obliczeniowych. NASK jest współtwórcą wdrożonego w Toronto optymalizatora systemu dystrybucji wody - projektu z dziedziny modelowania i optymalizacji.
NASK jest również operatorem telekomunikacyjnym. Oferuje szeroki wachlarz usług, w tym usługi transmisji danych w zakresie dostępu i bezpieczeństwa Internetu. Klientami instytutu są zarówno instytucje administracji państwowej, środowisko naukowe, jak i biznes.
Wiedza i doświadczenie NASK stały się podstawą do stworzenia Akademii NASK, której działalność szkoleniowa obejmuje wiele eksperckich tematów związanych m.in. z telekomunikacją i bezpieczeństwem sieciowym.
W ramach działań Akademii prowadzony jest od 2005 roku unijny projekt Safer Internet poświęcony zagadnieniom bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z sieci.
źródło: NASK
News Jak słuchać muzyki - zobacz 3 sposoby
Jak wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, pomaga również zrelaksować się oraz umilić wolny czas. Pytanie tylko w jaki sposób jej słuchać, tak aby było to dla nas jak najbardziej wygodne i sprawiało nam jak najwięcej przyjemności. Przedstawiamy trzy proste sposoby. czytaj więcejNews Drukarki etykiet Zebra - dlaczego warto je wybrać?
Drukarki etykiet służą do drukowania etykiet przy wykorzystaniu metody termicznej lub termotransferowej. Najczęściej wykorzystywane są do druku etykiet samoprzylepnych.Wybór odpowiedniej drukarki etykiet ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania marki. Dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z drukarek etykiet Zebra, które charakteryzują się wysoką jakością i trwałością na długie lata. czytaj więcej