LG przedstawia szybki, intuicyjny trójwymiarowy interfejs użytkownika S-Class — standardowe wyposażenie telefonów premium firmy LG w roku 2009.
Rozwój technologii ekranów dotykowych jest szczególnie widoczny w przypadku telefonów komórkowych. W miarę wprowadzania nowych funkcji wzorowanych na komputerach oraz zwiększania mocy obliczeniowej problemem pozostawały znacznie mniejsze ekrany oraz brak miejsca na dodatkowe przyciski, które ograniczały wygodę obsługi. W rezultacie użytkownicy otrzymywali urządzenia bardzo bogato wyposażone, ale jednocześnie trudne w eksploatacji, ponieważ zwiększanie liczby funkcji oznaczało bardziej rozbudowane i skomplikowane menu.
„Kiedy na dobre przyjęła się koncepcja konwergencji, telefony stały się dosyć skomplikowane w obsłudze” - powiedział dr Skott Ahn, prezes i dyrektor generalny firmy LG Electronics Mobile Communications Company. „Pojawiły się modele wyposażone w aparaty fotograficzne, odtwarzacze plików MP3, przeglądarki internetowe, a nawet tunery telewizji cyfrowej DVB, ale do obsługi interfejsów związanych z poszczególnymi funkcjami nadal wykorzystywany był ten sam zestaw statycznych przycisków. Dlatego postanowiliśmy zaoferować klientom nowe telefony, które byłyby równie łatwe w obsłudze, jak zastępowane przez nie prostsze modele. Właściwym rozwiązaniem okazały się ekrany dotykowe”.
Prezentując w 2007 r. model LG PRADA - pierwszy na świecie telefon z pełnym ekranem dotykowym - firma LG rozpoczęła realizację programu, którego celem było stworzenie optymalnego interfejsu na potrzeby aparatów o rozbudowanej funkcjonalności. Od tego czasu firma poczyniła znaczne postępy, a podczas konferencji Mobile World Congress 2009 miała miejsce premiera nowego interfejsu użytkownika pod nazwą S-Class - zastosowanego po raz pierwszy we flagowym telefonie multimedialnym LG ARENA.
„S-Class to interfejs użytkownika, który jest nie tylko szybszy i bardziej intuicyjny niż wcześniejsze platformy, ale również bardziej dynamiczny i wygodniejszy w obsłudze. Pozwala on wyeliminować zbędne czynności, dostosowując się do potrzeb poszczególnych funkcji oraz indywidualnych upodobań użytkowników. Udało nam się to osiągnąć przy zachowaniu atrakcyjnej oprawy wizualnej, której nie oferuje żadne inne urządzenie” - powiedział dr Ahn.
Sterowane dotykiem, trójwymiarowe menu nadaje interfejsowi S-Class atrakcyjny wygląd, uzupełniając jego intuicyjny charakter. Pliki multimedialne sortuje się, przesuwając palcem trójwymiarowe rolki z wyraźnymi i czytelnymi ikonami. Również korzystanie z aparatu fotograficznego w telefonach z interfejsem użytkownika S-Class jest łatwiejsze niż w zwykłych aparatach. Interfejs obsługuje się dotykowo, w związku z czym może on zmieniać się zależnie od ustawień wybieranych intuicyjnym pokrętłem widocznym na ekranie - podobnym do stosowanych w drogich lustrzankach cyfrowych.
Kolejną zaletą interfejsu S-Class jest szybkość działania. Jednym z celów, jakie stawiała sobie firma LG przy jego tworzeniu, było przyspieszenie przejść między menu, ekranami i aplikacjami, co jest szczególnie widoczne na ekranie głównym telefonu. Interfejs S-Class - oparty na trójwymiarowym sześcianie - oferuje w praktyce cztery konfigurowalne ekrany główne, a użytkownik porusza się między kolejnymi ścianami sześcianu jednym ruchem palca. Pozwala to uzyskać czterokrotnie więcej miejsca na bezpośrednie skróty do ulubionych funkcji, kontaktów i plików multimedialnych, znacznie przyspieszając pracę.
Ponadto firma LG starała się w miarę możliwości eliminować osadzone, kaskadowe menu. Pozycje na listach elastycznych (które są nową koncepcją wprowadzoną w ramach tego interfejsu) rozwijają się natychmiast po dotknięciu, oferując dostęp do informacji i opcji. Rozwiązanie to umożliwia wyeliminowanie dodatkowej czynności, jaką jest przejście do nowego ekranu, a tym samym przyspiesza i ułatwia dostęp do innych opcji.
Interfejs S-Class znakomicie sprawdza się zarówno przy statycznych ekranach, jak i przy błyskawicznym przechodzeniu między poszczególnymi funkcjami i ekranami okraszonymi bogatą, żywą oprawą graficzną. Jest to istotne z uwagi na atrakcyjne i dynamiczne wykorzystanie możliwości grafiki trójwymiarowej. Na przykład w galerii ruchomych obrazów zdjęcia są błyskawicznie układane w rzędach, kiedy użytkownik trzyma telefon pionowo, natomiast po odwróceniu go do poziomu obrazy spadają z ekranu i pojawiają się ponownie w większym rozmiarze - idealnym do zaprezentowania znajomym. Do poruszania się po ekranie wystarczy jeden ruch palcem.
„Trudno o łatwiejsze w obsłudze rozwiązanie niż interfejs S-Class” - uważa dr Ahn. „Produkt ten, stworzony w wyniku wytężonej pracy oraz analizy upodobań naszych klientów, pozwali nam zdobyć pozycję lidera w dziedzinie interfejsów telefonów komórkowych”.
Interfejs S-Class zadebiutuje w modelu LG ARENA, a następnie stanie się standardowym wyposażeniem telefonów Premium produkowanych przez LG. Firma planuje wprowadzić w bieżącym roku kilka zaawansowanych modeli, w tym telefony z zaawansowanymi aparatami fotograficznymi oraz inteligentne telefony typu smartfon charakteryzujące się większą łatwością obsługi i ciekawym designem.
Interfejsowi S-Class będzie można przyjrzeć się z bliska na stoisku firmy LG podczas konferencji Mobile World Congress 2009, która właśnie odbywa się w Barcelonie.
źródło: LG