Archiwalne

LTE Broadcast po raz pierwszy w Polsce - Plus i Ericsson pokazali transmisję rozsiewczą w technologii LTE (eMBMS)

01.09.2014

Zobacz więcej na Plus.pl.

W sobotę 30 sierpnia 2014r. na Stadionie Narodowym w Warszawie po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano rewolucyjny przesył wideo poprzez sieci bezprzewodowe w technologii LTE Broadcast (eMBMS). To pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie pokazów transmisji rozsiewczej wykorzystującej mobilny Internet LTE. Transmisja w tej technologii jest realizowana do wszystkich odbiorców jednocześnie, a jej jakość jest niezależna od liczby oglądających i jest pod tym względem podobna do transmisji telewizyjnej. Użytkownicy korzystają z niej podobnie jak z telewizji i co ważne nie zużywają swojego pakietu danych i nie ponoszą opłat za zużyte MB. Sobotni pokaz odbył się dzięki współpracy sieci Plus - lidera technologii LTE w Polsce, firmy Ericsson – światowego lidera wdrożeń LTE Broadcast oraz koncernu Samsung – dostawcy urządzeń umożliwiających odbiór sygnału tej technologii. Miał on miejsce w trakcie ceremonii otwarcia FIVB Mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014 oraz pierwszego meczu mistrzostw, w którym Reprezentacja Polski pokonała 3:0 Serbię.

Przygotowany przez Plusa i Ericssona testowy pokaz LTE Broadcast, to jak dotąd największa w Europie prezentacja transmisji rozsiewczej w technologii LTE. Po raz pierwszy system LTE Broadcast był dostępny na wszystkich trybunach na całym stadionie, a żaden z dotychczasowych pokazów nie miał tak dużej liczby odbiorców. Sygnał przesyłany w sieci LTE można było śledzić na około 300 urządzeniach Samsung Galaxy Note 3 z chipsetem Qualcomm i zainstalowaną fabrycznie aplikacją umożliwiającymi odbieranie sygnału. Śledzący przekaz mogli na wyświetlaczu telefonu zobaczyć grę pokazywaną na czterech „kanałach”. Jeden przekaz to zmontowany obraz z kilku kamer, realizowany przez Telewizję POLSAT, a dodatkowe trzy „kanały”, to obraz z trzech różnych kamer z różnymi ujęciami wydarzeń. Pozwalało to na oglądanie meczu z różnych perspektyw, dając możliwość samodzielnego wyboru i zmiany „kanału” pokazującego zawody.

„To kolejny krok w rozwoju technologii LTE, który wykonujemy, by świadczyć coraz bardziej innowacyjne usługi dla naszych klientów.” – powiedział Tobias Solorz, Prezes Zarządu Polkomtelu – „Już w krótce będzie to usługa powszechna, która umożliwi zarówno transmisje wideo ważnych wydarzeń, nadawanie filmów, jak i np. ostrzeżenia pogodowe czy informacje drogowe”.

Valter D’Avino, szef firmy Ericsson w Europie Zachodniej i Środkowej powiedział – „Wstępne rezultaty testów okazały się bardzo pozytywne – strumień wideo działał bez zarzutów. Nasze rozwiązania kolejny raz dały się poznać jako solidne, a jednocześnie elastyczne. Od wielu lat Ericsson w światowej czołówce pod względem rozwoju i implementacji nowych technologii. Test przeprowadzony z Plusem jest kolejnym dowodem na naszą gotowość do wdrażania najnowszych rozwiązań.”

Szczególną cechą wyróżniającą LTE Broadcast jest wykorzystanie sieci LTE do dostarczania i zapewnienie ciągłego odbiór wysokiej jakości treści wideo do nieograniczonej liczby abonentów wyposażonych w urządzenia pracujące w technologii LTE eMBMS. Sygnały pochodzące z kilku stacji komórkowych są sumowane przez telefon w celu uzyskania najlepszej możliwej jakości obrazu, co jest bardzo istotne na granicy zasięgu stacji komórkowych. Jest to możliwe dzięki temu, że każda stacja LTE emituje dokładnie ten sam sygnał wideo w tym samym zakresie częstotliwości radiowych oraz w tym samym czasie. W transmisji rozsiewczej w sieci LTE zastosowano technologię eMBMS (evolved Multimedia Broadcast Multicast Services), która pozwala na jednoczesne dostarczanie treści multimedialnych dużej liczbie odbiorców. Jej zaletą jest zmniejszenie obciążenia sieci (transmisyjnej i radiowej) oraz utrzymanie wysokiej jakości transmisji obrazu i głosu w silnie obciążonej sieci. Wykorzystując technologie przekazu sygnału video za pośrednictwem LTE Broadcast operator telefonii komórkowej alokuje część pasma transmisyjnego na ten przekaz. W tym paśmie realizowana jest transmisja do wszystkich odbiorców jednocześnie, co jest podobne do transmisji telewizyjnej. Użytkownicy oglądają przekaz, tak jak telewizję i co najważniejsze nie ponoszą opłat za wykorzystane MB, ani nie zużywają posiadanego przez siebie pakietu danych.

W sobotę 30 sierpnia 2014 r. Polska została 14 krajem na świecie, a 6 w Europie, w którym zademonstrowano LTE Broadcast, a Plus po raz kolejny znalazł się w gronie pionierów nowej technologii.

źródło: Plus

News Sieci komórkowe w Polsce - jak wybrać najlepszą ofertę?

Wybór odpowiedniej sieci komórkowej może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę liczbę operatorów działających na rynku i różnorodność dostępnych ofert. Dla użytkowników, którzy szukają atrakcyjnych warunków abonamentowych, kluczowe są takie parametry jak cena, pakiet internetowy, dostępne promocje oraz czas trwania umowy. Na stronie www.wskoczpokase.pl znajduje się ranking sieci komórkowych, który umożliwia dokładne porównanie ofert dostępnych na polskim rynku. Dzięki temu każdy może szybko sprawdzić, która oferta najlepiej odpowiada jego potrzebom. czytaj więcej

News Internet stacjonarny w Sulejówku - pewne i stałe rozwiązanie

Wiele osób wybierając internet, zastanawia się, którą opcję wybrać. Mobilny, światłowodowy, radiowy czy satelitarny? Opcji jest wiele. Jednym z korzystniejszych rozwiązań dla osób poszukujących niezawodnego dostępu do sieci jest internet stacjonarny, nazywany również internetem światłowodowym. Rozwiązanie to jest konkurencyjne pod wieloma względami - cenowymi i jakościowymi. Jeśli poszukujesz dobrej oferty w Mińsku Mazowieckim, Wesołej, Sulejówku czy Wawrze, to mamy dla Ciebie dobre rozwiązanie, które sprawdzi się w szkole, pracy i w domu. czytaj więcej

News BLIK - co to jest? W jaki sposób działa?

BLIK jest nowoczesnym, polskim standardem mobilnych płatności, który potrafi ułatwić życie wielu milionom ludzi począwszy od roku 2015. Dostarcza przy tym sporo przełomowych rozwiązań, takich jak choćby przelewy na numer telefonu, wypłaty gotówki z bankomatów bez zastosowania karty czy też łatwe oraz szybkie płatności przy wykorzystaniu płatniczych terminali. Spore rozpowszechnienie systemu sprawia, iż skorzystać z niego może w praktyce każdy z klientów instytucji mających uniwersalny profil. Cały czas dołączają do niego także następne banki. czytaj więcej