ATM S.A. i Urząd Dzielnicy Praga Południe nawiązały współpracę w zakresie wdrażania najnowocześniejszych technologii IT. Pierwszymi beneficjentami tej współpracy są południowopraskie licea ogólnokształcące.
ATM S. A. podpisała z Urzędem Dzielnicy Praga Południe wieloletnią umowę ramową o współpracy przy wdrażaniu zaawansowanych technologii służących lokalnej społeczności. Pierwszym wspólnym projektem jest zbudowanie sieci bezprzewodowej Wi-Fi oraz Szkolnego Archiwum Multimedialnego dla szkół średnich dzielnicy Praga Południe. Przedsięwzięcie zakładało wyposażenie sześciu liceów w odpowiednia infrastrukturę oraz udostępnienie archiwum multimedialnego, w którym gromadzone będą treści edukacyjne, w tym materiały wideo udostępnione m.in. przez Telewizję Polską S.A. Dzięki tej inicjatywie z rozwiązania będzie mogło korzystać 3529 uczniów a wdrożona technologia ułatwi pracę 600 nauczycielom. Przedsięwzięcie ze strony urzędu osobiście nadzoruje Burmistrz Tomasz Kucharski oraz Naczelnik Wydziału Organizacyjnego pani Magdalena Kreter-Bartkiewicz.
Na dzień Edukacji Narodowej, czyli 14 października projekt został oddany w podstawowej funkcjonalności. Pełną, wdrożone rozwiązanie osiągnie w ciągu kilku tygodni. Warto w tym miejscu podkreślić, iż niektóre ze szkół, z inicjatywy rodziców i dyrekcji, już są dobrze wyposażone w rozmaite systemy multimedialne i rozwiązania techniczne, pomocne w procesie kształcenia. W zespole szkół im. Bolesława Prusa, uczniowie mogą doskonalić języki obce poprzez bezpośrednie kontakty z uczniami ze szkół z Francji, Anglii czy Belgii. Zaś liceum im. Powstańców Warszawy przy ul. Zbaraskiej 1 posiada kilka tablic multimedialnych z galeriami, biblioteką multimedialną, a także wyposażyło sześć sal w projektory multimedialne, w każdej sali lekcyjnej instalując co najmniej jedno gniazdo do sieci komputerowej. Dzięki inicjatywie ATM S.A. i Urzędu Dzielnicy Praga Południe, szkoły te zostaną jednak doposażone w rozwiązania znacznie bardziej funkcjonalne.
Dzięki sieci bezprzewodowej znikną utrudnienia w połączeniu ze szkolną siecią i dostępem do Internetu. Z każdego miejsca na terenie szkoły zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą mogli podłączyć komputery do sieci. Będzie można prowadzić zajęcia z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych bez zwracania uwagi na to, czy w danej sali jest gniazdko komputerowe czy go nie ma. Nauczyciele z notebookami będą bardziej mobilni a ich praca stanie się efektywniejsza. Z kolei archiwum multimedialne, oparte na autorskim rozwiązaniu ATM S.A. umożliwi dostęp i zarządzanie bogatym kontentem edukacyjnym. Na przykład Telewizja Polska S.A. bierze udział w projekcie, udostępniając do niego materiały wideo, szkoły dysponują już także szeregiem własnych materiałów.
Projekt jest przykładem wzajemnych korzyści i efektów synergii pomiędzy uczestnikami przedsięwzięcia. Urząd umożliwił i zadbał o stronę administracyjną przedsięwzięcia, ATM dostarczył technologię i zrealizował wdrożenie. Telewizja Polska ma okazję w praktyce realizować swoją misję. Cel przedsięwzięcia jest szczytny a głównymi beneficjentami są nauczyciele i młodzież licealna, która ma szansę przyswoić więcej informacji w atrakcyjniejszej formie i w ciekawszy sposób niż dotychczas. Urząd chce stworzyć lepsze warunki do stosowania w szkole technologii informacyjnej oraz przygotować pracowników szkoły i uczniów do jej wykorzystania. Zapewnić lepszy dostęp do informacji lokalnej i globalnej oraz wypracować nawyki ciągłego doskonalenia warsztatu pracy i metod dydaktycznych.
"Wdrażanie najnowocześniejszych technologii w szkołach to wyjście na przeciw wyzwaniom, jaki stawia nam XXI wiek. Rozwój Dzielnicy jest uzależniony od młodzieży, w którą trzeba inwestować" - stwierdza Burmistrz Tomasz Kucharski.
Przedsięwzięcie wpisuje się w szeroką perspektywę z jakiej na swój biznes patrzy ATM. Firmie zależy na promowaniu technologii informatycznych i tworzeniu nowych możliwości w rozwoju teleinformatyki. Na wczesnym etapie oznacza to wspieranie młodzieży szkolnej oraz akademickiej (ATM od wielu lat funduje stypendia zdolnym polskim studentom informatyki), później zaś - prowadzenie prac badawczo rozwojowych z dziedziny teleinformatyki i wsparcie procesu ich komercjalizacji. Firma już w ubiegłym roku zdecydowała się na realizację ambitnego, wieloletniego projektu Centrum Innowacji ATM.
Strategicznym celem jest stworzenie inkubatora przedsiębiorczości wszechstronnie promującego firmy na wczesnym etapie rozwoju z dobrym pomysłem. Następnie, komercyjne wdrażanie opracowanych przez nie oraz przez Centrum Badawczo-Rozwojowe ATM-Lab nowatorskich usług i produktów. CI ATM zlokalizowane jest na terenie Pragi - na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2007 roku Podstrefa Warszawa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej została rozszerzona o teren obecnej siedziby firmy ATM S.A. przy ulicy Grochowskiej 21a. zaś 10 lipca 2008 roku spółka otrzymała zgodę na rozpoczęcie działalności w tak utworzonej i pierwszej w Warszawie dedykowanej najnowocześniejszym technologiom IT specjalnej strefie ekonomicznej.
Lista szkół objętych projektem:
1. XIX LO im. Powstańców Warszawy ul. Zbaraska 1
2. XCIX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Z. Herberta ul. Umińskiego 12
3. Zespół Szkół nr 77 im. B. Prusa ul. Zwycięzców 7/9
4. XXIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie ul. Naddnieprzańska 2/4
5. Zespół Szkół nr 21 ul. Saska 21
6. LXXII LO im. Jakuba Jasińskiego ul. Grochowska 346/348
źródło: ATM