Zobacz więcej szczegółów dla tej informacji
Skonstruowany przez polskich studentów łazik marsjański Magma stanął na podium prestiżowych międzynarodowych zawodów University Rover Challenge. Ekipa, której głównym sponsorem jest Netia, zajęła wysokie, trzecie miejsce.
W tegorocznej edycji konkursu, który odbył się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych w dniach 3-5 czerwca 2010, polska Magma skonstruowana przez studentów z Białegostoku i Torunia, była jedynym dopuszczonym do zawodów reprezentantem Europy. W klasyfikacji końcowej zajęła prestiżowe trzecie miejsce.
Młodzi konstruktorzy oceniani byli w pierwszej kolejności za wagę, jakość materiałów i wykonanie maszyn. Łaziki musiały poradzić sobie w ekstremalnych warunkach pustyni Utah, a do startu dopuszczono jedynie 7 z 12 zgłoszonych urządzeń.
Magma, ważąc jedyne 35 kg, przodowała jako najlżejszy z łazików. Dalszy etap zawodów polegał na wykonaniu 4 wymagających szczególnych właściwości zadań: rozpoznania terenu, dotarciu z pakietem medycznym do rannego astronauty, zdalnego serwisowania urządzeń i poszukiwaniu śladów życia. Ze względu na wyjątkowo trudne warunki – bardzo wysoką temperaturę, wyboiste ukształtowanie terenu i piaszczyste podłoże – nie wszystkim zespołom udało się ukończyć rywalizację w poszczególnych zadaniach, jednak Magma poradziła sobie znakomicie.
Trzecie miejsce i pokonanie rywali ze Stanów Zjednoczonych i Kanady to niewątpliwie wielkie osiągnięcie. Tym bardziej, że Polacy przegrali tylko z ekipą wspieraną technologicznie przez NASA (zajęła pierwsze miejsce) i tylko kilkoma punktami przegrała rywalizację o drugie miejsce z Kanadyjczykami w Uniwersytetu w Yorku.
„Miejsce na podium tego prestiżowego konkursu świadczy o ogromnym potencjale młodych konstruktorów - gratulujemy im serdecznie! Dla nas to dowód na to, że warto inwestować w polską myśl techniczną, coraz częściej zauważaną na arenie międzynarodowej, a w kraju czasem niedocenianą.” – powiedziała Małgorzata Babik, dyrektor ds. PR w Netii - „Mamy nadzieję, że takie sukcesy wpłyną na zainteresowanie młodzieży kierunkami ścisłymi, tak istotnymi w rozwoju naszej gospodarki.”
źródło: Netia