Archiwalne

Nie ma uzasadnienia dla złotej akcji Skarbu Państwa w TP

16.08.2007

Brak jest prawnego uzasadnienia do wpisania Telekomunikacji Polskiej przez rząd na listę spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, co dawałoby Ministerstwu Skarbu Państwa prawo do wyznaczenia swojego obserwatora i wpływania na decyzje władz spółki.

Telekomunikacja Polska zwróciła się do Prezesa Rady Ministrów RP Jarosława Kaczyńskiego o ponowne rozważenie zasadności umieszczenia firmy na liście spółek strategicznych, przygotowanej przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

Ustawa z 3 czerwca 2005 o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego stanowi, że warunkiem wpisania firmy z branży telekomunikacyjnej na listę spółek strategicznych jest posiadanie przez nią infrastruktury umożliwiającej przesyłanie sygnału publicznej radiofonii i telewizji między nadawcą a siecią nadajników obejmujących 70 proc. powierzchni kraju.

TP nie spełnia tego kryterium, co potwierdza m.in. analiza Prezesa UKE z 9 listopada 2006 roku. Przesyłaniem sygnałów radiowych i telewizyjnych zajmuje się wydzielona z TP spółka TP Emitel, która znajduje się już na liście spółek strategicznych.

Stanowisko Telekomunikacji Polskiej poparło Ministerstwo Transportu, a także Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

„Wpisanie TP na listę spółek, w których Skarb Państwa miałby szczególne uprawnienia kontrolne byłoby zupełnie niezrozumiałe, gdyż brak jest ku temu jakichkolwiek podstaw. Takie odstępstwo od konstytucyjnej zasady swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej może doprawadzić do utrudnień w jej prowadzeniu, a także działać odstraszająco na potencjalnych inwestorów” - powiedział Ireneusz Piecuch, Dyrektor Wykonawczy Grupy TP - Sekretarz Generalny Spółki.

Ustawa o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa budzi zastrzeżenia Komisji Europejskiej, która uznała ją za daleko idącą ingerencję państwa w gospodarkę oraz naruszenie unijnych przepisów o przedsiębiorczości i swobodzie przepływu kapitału. Komisja domaga się wyjaśnień od polskiego rządu, zagroziła skierowaniem sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Dodatkowe materiały są dostępne na stronie MSP: http://www.msp.gov.pl/index_bip.php?dzial=68&id=1238

źródło: TPSA

News Jakie bezprzewodowe słuchawki do smartfona: Jabra Elite 7 Pro, Apple AirPods 3 czy Huawei Freebuds 4?

Rynek bezprzewodowych słuchawek do smartfonów obfituje wielkim wyborem różnego rodzaju modeli. Możemy wybierać z pośród produktów niezależnych producentów, którzy specjalizują się w tworzeniu urządzeń audio, jak również z produktów producentów smartfonów, którzy w naturalny sposób uzupełniają swoją ofertę o produkty do bezprzewodowej komunikacji. Dziś przedstawimy trzy modele z tego rynku: Jabra Elite 7 Pro, Apple AirPods 3 czy Huawei Freebuds 4. czytaj więcej

News Serwis telefonów Samsung Warszawa - gdzie szybko, tanio i skutecznie naprawić smartfon?

Nie ma chyba nic gorszego niż zepsuty telefon. W końcu smartfon to urządzenie, które każdy z nas ma przy sobie przez niemal 24 godziny. Dlatego też w razie usterki koniecznie musimy postawić na serwis, który zajmie się naprawą nie tylko skutecznie, ale i szybko. Jak znaleźć taki w Warszawie? czytaj więcej

News Druk na siatce banerowej mesh z Intprint.pl to skuteczny reklamowo-informacyjny sposób na przyciągnięcie klientów

Druk wielkoformatowy na siatce banerowej umieszczonej na elewacjach, końcach budynków i innych miejscach w celu reklamy usług lub towarów to doskonała okazja marketingowa. Nie ma sobie równych pod względem ochrony konsumentów. W końcu deklarując się w ten sposób, reklamodawca przyciąga dużą liczbę potencjalnych klientów. czytaj więcej

News Kursy energetyczne: czy to dobra opcja dla humanistów?

Nauki humanistyczne zawsze cieszyły się bardzo dużą popularnością – i to nie tylko w naszym kraju. Uczelnie wyższe nie miały i nadal nie mają żadnych problemów z zapełnieniem miejsc na takich kierunkach, jak filologia, pedagogika, kulturoznawstwo, politologia czy socjologia. Jest tylko jeden problem: na polskim rynku mamy ogromną nadpodaż osób z takimi kwalifikacjami, dlatego siłą rzeczy brakuje dla nich pracy. Coraz rzadziej zdarza się, aby ktoś po studiach humanistycznych znajdował zatrudnienie w swoim zawodzie lub przynajmniej zajmował się czymś pokrewnym. Można się na to obrażać, ale lepszym pomysłem będzie dopasowanie się do sytuacji rynkowej i wzięcie spraw w swoje ręce. Widać, że coraz więcej humanistów idzie w tym kierunku, o czym świadczy duży wzrost zainteresowania kursami energetycznymi właśnie wśród osób z wyższym wykształceniem np. pedagogicznym czy politologicznym. Więcej o tym ciekawym zjawisku przeczytasz w naszym artykule. czytaj więcej