Sieć ATMAN podjęła ostatnio szereg inicjatyw zmierzających do optymalizacji łączności ze światowym oraz krajowym Internetem.
Zwiększenie liczby bezpośrednich połączeń z wieloma operatorami i klientami tych operatorów podnosi jakość i niezawodność sieci ATMAN, a równocześnie pozwala na obniżenie kosztów i likwidację ograniczeń przepustowości. Bezpośrednimi beneficjentami tych zmian są obecni i przyszli klienci sieci ATMAN.
Spośród podjętych inicjatyw warto zwrócić szczególną uwagę na powiększenie sieci ATMAN o nowy, międzyoperatorski węzeł zagraniczny w Amsterdamie: AMS-IX (Amsterdam Internet Exchange), który stanowi uzupełnienie uruchomionego rok temu łącza do niemieckiego węzła międzyoperatorskiego DE-CIX (German Internet Exchange) we Frankfurcie. Oba węzły to dwa największe ośrodki w Europie obsługujące połączenia międzyoperatorskie, przenoszące odpowiednio ponad 600 Gb/s i ponad 500 Gb/s ruchu IP.
Kolejną inicjatywą jest połączenie centralnego węzła sieci ATMAN AC-X (sieć węzłów międzyoperatorskich obecna w 14 miastach) z węzłem międzyoperatorskim PLIX. Dzięki temu znacząco powiększyła się liczba operatorów osiągalnych w obu węzłach (obecnie ponad 80 operatorów w PLIX w Warszawie i około 120 operatorów w AC-X, z czego około 50 w Warszawie). Poszerzeniu uległy również inne łącza wykorzystywane przez sieć ATMAN.
- Rzeczywiste wykorzystanie łączy międzynarodowych przekroczyło w grudniu 20 Gb/s (obecnie 7 operatorów, 5 portów 10 Gb/s i 4 porty 1 Gb/s)
- Obciążenie punktu styku z siecią Telekomunikacji Polskiej wzrosło do około 10 Gb/s (2 porty 10 Gb/s + 1 port 1 Gb/s)
- Ruch w sieci AC-X przekracza obecnie 30 Gb/s.
źródło: ATM