Archiwalne

Opinie na temat narzuconego podziału telekomów

05.01.2008

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił wyniki konsultacji na temat możliwości wdrożenia funkcjonalnej separacji (urzędowego podziału firm telekomunikacyjnych) jako środka regulacyjnego w dziedzinie telekomunikacji.

W wyniku konsultacji przeprowadzonych przez Prezesa UKE na temat możliwości wdrożenia funkcjonalnej separacji wpłynęły do urzędu 4 stanowiska, przedstawione przez następujące podmioty:

  • Telekomunikację Polską S.A.
  • Polską Telefonię Cyfrową Sp. z o.o.
  • Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji
  • Tele2 Sp. z o.o.

W przedstawionym stanowisku Telekomunikacja Polska S.A. kwestionuje możliwość wdrożenia funkcjonalnej separacji na podstawie obecnie obowiązujących przepisów Prawa telekomunikacyjnego, w tym wskazanego jako podstawa nałożenia tego obowiązku art. 44 Pt. W ocenie TP. S.A. nie jest możliwe nałożenie obowiązku funkcjonalnej, bądź strukturalnej separacji na podstawie obecnego pakietu dyrektyw. TP S.A. podkreśliła również, iż z uwagi na planowane zmiany w dyrektywach i wprowadzenie takiego obowiązku wprost do ram prawa unijnego ewentualne nałożenie ww. obowiązków byłoby możliwe dopiero po wejściu w życie zmienionych przepisów dyrektyw oraz ich implementacji do prawa polskiego. TP S.A. zwróciła również uwagę, iż informacja Prezesa UKE ogranicza się do aspektów prawnych, pomijając aspekt ekonomiczny wdrożenia funkcjonalnej, bądź strukturalnej separacji.

Kolejnym podmiotem, który przedstawił swoje stanowisko była Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. W ocenie spółki ewentualne wdrożenie funkcjonalnej separacji może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i może być niekorzystne z ekonomicznego punktu widzenia.

Opinię wyraziła również Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji zrzeszająca m.in. przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zdaniem KIGEiT nałożenie obowiązku funkcjonalnej separacji na gruncie Prawa telekomunikacyjnego jest obecnie możliwe, ponadto może rozwiązać szereg występujących problemów i przyczynić się do rozwoju konkurencji. Izba przedstawiła też szereg dokumentów dotyczących funkcjonalnej separacji.

Stanowisko w sprawie funkcjonalnej separacji przedstawiło także Tele2 Sp. z o.o. Spółka pozytywnie ocenia możliwość i zasadność wdrożenia tego środka w Polsce. Przy czym zdaniem Tele2 korzystniejszym dla rynku rozwiązaniem byłoby wdrożenie strukturalnej, a nie funkcjonalnej separacji.

źródło: UKE

News Jakie umiejętności są kluczowe w branży tworzenia oprogramowania?

IT to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów, który wyznacza nowe standardy. Osoby wiążące przyszłość z tą branżą zastanawiają się nad tym, czy rozwój nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji nie wpłynie na zmianę wymagań wobec programistów oraz innych specjalistów tworzących oprogramowanie. W świecie, w którym automatyzacja staje się codziennością, a algorytmy coraz częściej przejmują rutynowe zadania, niezwykle ważne stają się umiejętności, które pozwalają dostosować się do wyzwań oraz tworzyć innowacyjne rozwiązania. Zatem jakie umiejętności są niezbędne w dziedzinie programowania? czytaj więcej

News Jak kupić obserwujących na Instagramie?

Media społecznościowe to w dzisiejszych czasach nie tylko sposób komunikacji oraz wyrażania siebie. Obecnie platformy takie jak Instagram oferują znacznie więcej możliwości. Są narzędziem promującym różnego rodzaju działalności, a także sposobem na zwiększenie popularności. Rozwój mediów społecznościowych sprawił, że stały się też sposobem na zarabianie pieniędzy. Wiele influencerów zarabia naprawdę duże pieniądze, decydując się na reklamowanie konkretnych marek czy produktów. Samo posiadanie konta nie jest oczywiście prostą drogą do sukcesu. Osiągnięcie popularności na Instagramie wymaga dużej aktywności i pomysłu na siebie. Aby ułatwić sobie trudne początki, wiele osób - w tym celebrytów - decyduje się na zakupienie obserwatorów na Instagramie. Jak kupić followersów na Instagramie? czytaj więcej

News Na czym polega outsourcing?

Outsourcing oznacza wykorzystywanie źródeł zewnętrznych podczas organizacji pracy firmy. Jeżeli działalność rozrosła się na tyle, że zarządcy nie są w stanie poświęcić się w pełni wszystkim obowiązkom, skorzystanie z profesjonalnej firmy zewnętrznej może okazać się konieczne. Na czym to dokładnie polega? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu! Zapraszamy do lektury! czytaj więcej

News Co to jest SLA w hostingu? Jakie SLA jest dobre? Sprawdź!

Bardzo często decydując się na korzystanie ze specjalistycznych usług czy zaawansowanych systemów informatycznych siłą rzeczy skazujemy się na wsparcie osób trzecich. Wynika to chociażby z braku odpowiedniej wiedzy, kwalifikacji, dostępu do systemów itd. O ile zapewnienie ciągłości działania systemu czy dostępu usługi jest dla kluczowe dla Twojego biznesu powinieneś koniecznie zadbać o odpowiednie zapisy umowne lub wykupić dodatkowe SLA. Czym jest i jak działa SLA? Na co powinieneś zwrócić uwagę w kontekście usług hostingowych? czytaj więcej