Pionierski projekt pilotażowy ukierunkowany na zwiększenie przepustowości mobilnej komunikacji szerokopasmowej
France Telecom - Orange, Ericsson , ST-Ericsson i Quanta demonstrują realność wdrożenia HSPA w paśmie 1800 MHz. Projekt ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na strumieniową transmisję wideo i usługi multimedialne.
Jeden z największych operatorów telefonii komórkowej, Orange, z powodzeniem przetestował mobilne usługi szerokopasmowe w paśmie 1800 MHz z zastosowaniem sprzętu dostarczonego przez firmy Ericsson, ST-Ericsson i Quanta Computer, co otwiera drogę do wprowadzenia komercyjnych usług HSPA w tym paśmie w drugiej połowie 2011 r. Potwierdzenie przydatności dla HSPA pasma 1800 MHz, które jest szeroko wykorzystywane w usługach mobilnych 2G, umożliwi operatorom wyjście naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na mobilny dostęp do sieci społecznościowych, strumieniową transmisję wideo i inne zaawansowane usługi multimedialne.
Te cztery firmy z powodzeniem przetestowały usługi transmisji danych z szybkością do 14,4 Mb/s z użyciem opracowanych przez Quanta kluczy sprzętowych i uproszczonego modemu małej mocy M570 HSPA+ firmy ST-Ericsson. Na potrzeby testów firma Ericsson uruchomiła dla Orange sieć HSPA 1800 złożoną z kilku stacji radiowych zlokalizowanych w centralnej Francji. Orange planuje rozpoczęcie wdrażania urządzeń HSPA 1800 w drugim kwartale 2011 r.
„Mając na celu stałe powiększanie swojej sieci i podnoszenie jakości usług świadczonych klientom firma Orange jest gotowa rozszerzyć swoją ofertę mobilnych usług szerokopasmowych na pasmo 1800 MHz” — powiedział Alain Maloberti, wiceprezes działu architektury i projektowania sieci (Network Architecture & Design) w firmie France Telecom-Orange. „Mobilne usługi szerokopasmowe rozwijają się lawinowo i kluczowe znaczenie ma możliwość wykorzystania do tego ruchu całego widma, które mamy do dyspozycji. Jest to już obecnie możliwe w pasmach 2100 i 900 MHz, więc dodanie pasma 1800 MHz będzie naturalną ewolucją".
Ulf Ewaldsson, wiceprezes i szef działu produktów radiowych (Product Area Radio) w firmie Ericsson, dodał: „Ericsson jest przygotowany do oferowania produktów i rozwiązań obsługujących HSPA w paśmie 1800 MHz. Jesteśmy zadowoleni, że w realizacji tego przełomowego projektu możemy współpracować z producentami układów do urządzeń konsumenckich i firmą France Telecom Orange, jednym z największych światowych operatorów. Wspólnie kształtujemy nowe sposoby wykorzystania pasm częstotliwości 2G i umożliwiamy rynkowi masowemu świadczenie mobilnych usług szerokopasmowych również w paśmie 1800 MHz”.
„Opracowujemy elastyczne platformy modemowe, które będą optymalnie wykorzystywać całe widmo dostępne dla operatorów sieci komórkowych umożliwiając im świadczenie klientom jeszcze bardziej atrakcyjnych mobilnych usług szerokopasmowych” — powiedział Jorgen Lantto, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. technicznych firmy ST-Ericsson. „Ten test pokazuje, że jesteśmy przygotowani do dostarczania wydajnych modemów do urządzeń HSPA 1800 w czasie odpowiednim do przeprowadzenia niezbędnych zmian w tym ważnym paśmie częstotliwości”.
Data wprowadzenia usług i urządzeń HSPA 1800 na poszczególne rynki będzie zależała od lokalnych przepisów prawnych.
Platforma modemowa HSPA+ małej mocy firmy ST-Ericsson, M570, jest przeznaczona do notebooków, netbooków, kluczy sprzętowych USB i smartfonów. M570 obsługuje technologie HSPA+/EDGE i może pobierać dane z szybkością do 21 Mb/s oraz wysyłać z szybkością do 5,76 Mb/s.
źródło: Ericsson