Studenci Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie już po raz drugi wzięli udział w międzynarodowym programie Only Planet prowadzonym przez firmę Nokia.
Tym razem grupa uczestników miała za zadanie zaprojektować urządzenia w ramach programu Design for All, który jest stworzony z myślą o ludziach powyżej 65 roku życia oraz osobach niepełnosprawnych. W rezultacie powstały 23 propozycje urządzeń i usług, które mogą ułatwiać im życie.
Zwycięzcami zostali: Marta Niemywska za projekt Take Care i Maciej Bartosiewicz za Nokia Travel Camera.
W nagrodę laureaci wzięli udział w międzynarodowej konferencji Only Planet w Finlandii.
Przedstawicielem projektantów Nokia, który prowadził zajęcia z polskimi studentami był Jarmo Lehtonen, Project Manager w departamencie Nokia Design. Z ramienia uczelni projekt koordynował prof. Michał Stefanowski, Kierownik Katedry Projektowania Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP.
„Polska jako jedyny kraj przygotowywała projekty w ramach programu Design for All. Temat urządzeń tworzonych z myślą o osobach starszych czy niepełnosprawnych pojawił się w programie organizowanym przez firmę Nokia pilotażowo. Jednak widać wyraźnie, że odpowiada on na realne potrzeby społeczeństw europejskich” – mówi Michał Stefanowski.
W pierwszej fazie grupa około 25 studentów z Katedry Projektowania przedstawiła kompozycje zdjęć, slajdów, grafik, obrazujących czynniki komercyjne, społeczne i kulturowe mające wpływ na funkcjonowanie i życie ludzi w Polsce. Inspirację do swoich badań czerpali z obserwacji ulic miast, sytuacji i zachowań w rodzinie oraz tendencji i wydarzeń w kulturze. Studenci podpatrywali i dokumentowali różne style życia, społeczną interakcję, przyglądali się wartościom, gustom i potrzebom, które istnieją jedynie w Polsce i są dla naszego kraju charakterystyczne. Równolegle przeprowadzili badania dotyczące charakterystyki, oraz problemów i potrzeb osób powyżej 65 roku życia.
Faza realizacyjna przyniosła gotowe projekty i produkty wynikające z wniosków i doświadczeń zdobytych podczas fazy poszukiwań. W sumie nagrodzonych zostało osiem projektów. Pierwsze miejsce ex equo zdobyli: Marta Niemywska i Maciej Bartosiewicz. Drugie miejsce trafiło do Olgi Surawskiej, trzecie do Izy Cicheckiej i Marceli Kawki. Wyróżnienia otrzymali: Justyna Fałdzińska, Joanna Karbowiak, Michał Hibner i Maciej Sobczak.
TAKE CARE , aut. Marta Niemywska
TAKE CARE to system naklejek/czujników, które pomagają nam chronić nasz dom i naszych bliskich. Naklejki TAKE CARE umieszczamy na przedmiotach takich jak: kuchenka gazowa, okno, drzwi, kran itp. i programujemy wzajemne ich położenie względem siebie przy pomocy aplikacji zainstalowanej na naszym telefonie. Od tego momentu naklejki wysyłają wiadomość alarmową na telefon za każdym razem, gdy np. zapomnimy zamknąć okno lub zakręcić kran przed wyjściem z domu.
Nokia Travel Camera, aut. Maciej Bartosiewicz
Główną ideą projektu było stworzenie aparatu cyfrowego, którego intuicyjna, prosta i wygodna obsługa będzie przystosowana do potrzeb osób starszych. Jednocześnie urządzenie pozwala na obróbkę zdjęć i dzielenie się nimi przez internet. Umożliwia to specjalny audiolog, na którym użytkownik prezentuje zdjęcia i nagrywa komentarze do swoich fotografii. Duży ekran dotykowy i wbudowany scroll ułatwiają obsługę nawigacji.
źródło: Nokia
News Fotowoltaika dla firm - jak uzyskać dofinansowanie w 2025 roku?
Instalacje fotowoltaiczne wciąż są jednym z najlepszych rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy chcą ograniczyć stałe koszty prowadzenia firmy. Jest to co prawda niemała inwestycja, stąd też duża część właścicieli firm odkłada ją w czasie, ale warto ją poczynić. Istnieje bowiem wiele instrumentów finansowych, które pomogą zrealizować to przedsięwzięcie bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Dodatkowo dzięki programom dofinansowania fotowoltaiki przedsiębiorcy mogą obniżyć koszty inwestycji. Czy jednak w 2025 roku można liczyć na takie samo wsparcie? Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom. czytaj więcejNews Jak zacząć pracę na stanowisku programisty?
Aby zacząć pracę na stanowisku programisty IT, trzeba spełnić szereg wymagań. Kwestią podstawową jest umiejętność programowania i znajomość popularnych technologii programistycznych. Mimo iż zapotrzebowanie na specjalistów IT od lat utrzymuje się na wyjątkowo wysokim poziomie, pracodawcy stawiają zainteresowanym kandydatom wiele wymagań. Oto cenne wskazówki dla osób, które chciałyby rozpocząć pracę w branży IT. czytaj więcejNews Kursy i szkolenia online – jak oceniają je Polacy?
Portal z ofertami pracy pracuj.pl przygotował raport „Cyfrowa ewolucja kariery” pokazujący jak Polacy oceniają szkolenia i kursy online, które od kilkunastu miesięcy przeżywają prawdziwy boom. Z raportu dowiemy się jak często Polacy uczestniczą w szkoleniach i kursach organizowanych przez Internet oraz jak oceniają ich efektywność. czytaj więcejNews Zespół sprzedażowy - nowoczesna strategia dla twojej firmy
Zespół sprzedażowy to jedna z najbardziej skutecznych strategii marketingowych dla przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją produktów wśród klientów. Jak działa zewnętrzny współdzielony zespół sprzedażowy? Czy taki model sprzedaży sprawdzi się w twojej firmie?1. Czym jest zewnętrzny współdzielony zespół sprzedażowy?
2. Zadania agentów handlowych w zespole sprzedażowym
3. Jakie są korzyści takiego modelu sprzedaży?
4. Czy zespół sprzedażowy to dobra strategia dla twojej firmy? czytaj więcej