Archiwalne

Prezydent podpisał nowelizację Prawa telekomunikacyjnego

19.11.2010


Dzięki nowym przepisom, porozumienia zawierane między UKE a operatorami telekomunikacyjnymi będą miały moc prawną.

Ustawa została uchwalona w październiku br. Z chwilą wejścia w życie, porozumienia Urzędu z operatorami telekomunikacyjnymi staną się aktami administracyjnymi.

W październiku 2009 r. UKE podpisał Porozumienie z Telekomunikacją Polską. Urząd zobowiązał się w nim, że nie będzie obniżał przez trzy lata stawek hurtowych, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat TP ma wybudować i zmodernizować 1,2 mln linii telekomunikacyjnych. Porozumienie dotyczy też zawieszenia postępowania UKE w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną.

W związku z tym, że Porozumienie nie jest decyzją administracyjną, obecnie UKE nie może wykorzystać posiadanych narzędzi administracyjnych, w przypadku gdyby operator nie wywiązywał się z warunków Porozumienia. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego ma to zmienić. Ustawa jest pozytywna również dla operatorów, gdyż wynegocjowane z regulatorem rozwiązania mogą być ujęte w ramy decyzji administracyjnej, której nie można zmienić bez zgody strony.

Nowelizacja nie dotyczy jedynie Porozumienia UKE-TP, ale również innych, podobnych, które mogą być zawarte w przyszłości. Jeśli operatorzy nie będą się z nich wywiązywali, UKE będzie mógł nakładać na nich kary.

Przypominamy, że w październiku 2010 r. UKE zaproponował czterem operatorom komórkowym zawarcie porozumienia dotyczącego inwestycji na rynku w zamian za harmonogram obniżania stawek hurtowych.

źródło: UKE