Archiwalne

Proekologiczne stacje bazowe Ericssona

18.09.2007

Ericsson przedstawił innowacyjną koncepcję radiowej stacji bazowej, która jest nie tylko bardziej przyjazna dla środowiska, ale również tańsza do adaptacji oraz eksploatacji. Ponadto, jest ona bardzo atrakcyjna wizualnie.

Nowoczesny projekt, którego autorem jest renomowany architekt skandynawski - Thomas Sandell, stanowi całkowicie nowe podejście do architektury stacji – elastyczna betonowa wieża, o średnicy 5 metrów i wysokości 40 metrów zawiera całe wyposażenie radiowej stacji nadawczej, łącznie z antenami.

Estetyka leży u podstaw koncepcji stacji, zwanej Wieżą firmy Ericsson i została ona jeszcze rozwinięta przez dobór odpowiednich materiałów budowlanych. Elastyczna, betonowa wieża może być pomalowana i wyposażona w oznaczenia firmowe, zgodne ze specyficznymi potrzebami operatora. Może też ona zarówno wtopić się w otoczenie, albo stać się atrakcyjnym akcentem krajobrazowym.

Beton ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko, niż tradycyjna stal, za sprawą mniejszej o 30 procent emisji dwutlenku węgla, towarzyszącej jego produkcji i transportowi.

W odróżnieniu od standardowych projektów, bazowa stacja nadawcza jest zlokalizowana na szczycie wieży, dzięki czemu krótsza jest odległość między urządzeniami, a anteną. Daje to określone korzyści dla sieci komórkowej w postaci zwiększenia jej zasięgu. Istotne jest również to, że nie wymagane jest aktywne chłodzenie, co z kolei przyczynia się do obniżenia zużycia energii aż o 40 procent.

Co więcej, ten nowy projekt zajmuje 60–75% mniej powierzchni terenu, niż budowy konwencjonalne, w związku z czym, ułatwione jest pozyskiwanie lokalizacji. Z uwagi na niezależny charakter konstrukcji, operatorzy unikną potrzeby budowania płotów, oraz kosztów ich utrzymania, a także patrolowania.

Ulf Ewaldsson, wiceprezes firmy Ericsson powiedział: „Poprzednio wygląd stacji bazowych nie był w ogóle brany pod uwagę. Były to zasadniczo maszty stalowe z kontenerem, zawierającym sprzęt, otoczone przez ogrodzenie. Dzięki nowemu podejściu, tworzymy nie tylko atrakcyjniejszy wizualnie obiekt włączony w architekturę społeczności lokalnej, ale też uzyskujemy projekt bardziej przyjazny dla środowiska i tańszy w eksploatacji”.

źródło: Ericsson

News Czym jest IPTV i jak działa telewizja internetowa?

Telewizja nie wygląda już tak, jak kiedyś. Coraz rzadziej korzystamy z anten czy kablówki, a coraz częściej sięgamy po internetowe rozwiązania. Jednym z nich jest IPTV – wygodna, nowoczesna forma dostępu do treści TV, która działa przez internet i dopasowuje się do Twojego stylu życia. czytaj więcej

News Najlepsze gadżety do iPhone 16e - co warto kupić?

Smartfon iPhone 16e zdążył już zyskać rzeszę fanów na całym świecie. Nic dziwnego, ponieważ wypuszczone pod sztandarem Apple urządzenie oferuje wiele możliwości. Warto odpowiednio zadbać o swój smartfon, inwestując w odpowiednie akcesoria i gadżety. To właśnie na nich skupimy się w poniższym artykule i podpowiemy, co warto kupić do swojego iPhone'a 16e. czytaj więcej

News Słaby zasięg w twojej gminie - sprawdź, co możesz zrobić!

Choć ponad 99 proc. obszaru Polski jest objęte zasięgiem telefonii komórkowej, to zdarza-ją się jeszcze miejsca, w których sygnał jest słaby lub całkiem go nie ma. Może to utrud-niać, a wręcz uniemożliwiać rozmowę przez telefon lub korzystanie z internetu mobilnego. Jakie działania możesz podjąć, jeśli zasięg w twojej gminie jest za słaby? Wyjaśniamy, do kogo można zgłosić się z tym problemem. czytaj więcej

Ericsson Ericsson uruchomił innowacyjny prototyp Zero Site. W Pile zainstalowano pierwszą w Polsce stację bazową zintegrowaną z lampą uliczną.

Rozwiązanie opracowane zostało przez firmę Ericsson. Firma Philips Lighting dostarczyła energooszczędną oprawę oświetleniową LED DigiStreet Mini wraz z systemem sterowania Philips City Touch, który pozwala na zdalne zarządzanie infrastrukturą oświetleniową,, zaś Operator sieci Plus umożliwił integrację stacji bazowej Zero Site do sieci komórkowej. Jest to pierwsze takie wdrożenie w Polsce. czytaj więcej