Wielofunkcyjne routery DrayTek z serii Vigor 2910 wyposażono w obsługę protokołu TR-069, który ułatwia jednoczesne zarządzanie i autoprovisioning wieloma routerami.
Protokół TR-069 (Technical Report 069) służy do zdalnego zarządzania urządzeniami sieciowymi, zapewniając komunikację pomiędzy urządzeniami końcowymi klienta CPE (Customer Premise Equipment), a serwerem automatycznej konfiguracji ACS (Auto Configuration Server). Protokół TR-069 pozwala na zdefiniowanie parametrów łącza, określa też zasady automatycznej konfiguracji urządzeń. Dzięki niemu łatwiejsze jest zarządzanie urządzeniami końcowymi CPE, a przede wszystkim automatyczna ich konfiguracja, przydzielanie nowych właściwości czy ich monitorowanie.
Zaimplementowanie protokołu TR-069 w routerach serii Vigor 2910 niesie sporo ułatwień zarówno dla klientów końcowych, jak i np. dostawców usług internetowych czy telefonicznych. Urządzenie wyposażone w protokół TR-069 może być zdalnie konfigurowane przez np. operatora VoIP, a tym samym użytkownik usługi nie musi przeprowadzać wielu dodatkowych zmian w ustawieniach sprzętu.
„Bardzo ważnym wymaganiem stawianym obecnie producentom sprzętu sieciowego przez użytkowników jest prostota obsługi, w tym m.in. związana z uruchomieniem i konfiguracją urządzenia. Dlatego DrayTek zaimplementował w serii Vigor 2910 protokół TR-069. Główne korzyści płynące z zastosowania tego rozwiązania, to możliwość poprawnej konfiguracji routera z wykorzystaniem systemu autoprovisioningu. Można w ten sposób zminimalizować zadania użytkownika, który chce korzystać z różnych usług (np. VoIP), ograniczając je jedynie do poprawnego podłączenia urządzenia. Cała reszta związana z odpowiednią konfiguracją, spoczywa już na serwerze ACS” - mówi Bogdan Płachtij, Prezes Brinet Sp. z o.o., wyłącznego dystrybutora DrayTek w Polsce.
Funkcjonalność protokołu TR-069 jest już dostępna w urządzeniach DrayTek Vigor 2910 w wersji oprogramowania 3.1.0. W najbliższym czasie producent udostępni drugą serię routerów, obsługujących protokół TR-069. Będą to urządzenia Vigor 2700 w wersji oprogramowania 3.1.1. Na potrzeby nowej funkcjonalności, DrayTek dostarcza również własny serwer VigorACS, dzięki któremu można w urządzeniu m.in. modyfikować parametry funkcji, wgrywać pliki konfiguracyjne – wszystko w zdefiniowanych ramach czasowych i dla określonych urządzeń.
źródło: DrayTek