Twórcy stron internetowych z 14 państw Unii Europejskiej walczą o tytuł najlepszego serwisu online dla dzieci, który edukuje, rozwija wyobraźnię i umiejętności, a także zachęca je do aktywnego udziału w życiu społecznym. Wyniki konkursu Komisji Europejskiej „Pozytywne treści online dla dzieci” poznamy w marcu 2011.
Konkurs organizuje Komisja Europejska wraz z krajowymi centrami programu Safer Internet. W Polsce
za jego przeprowadzenie odpowiadają Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet. Głównym partnerem konkursu jest Fundacja Orange.
Celem konkursu jest zainspirowanie twórców internetowych do przygotowania pozytywnych treści online
dla dzieci i młodzieży (w wieku 6-12 lat) oraz wskazanie serwisów, spełniających warunki konkursu, które już funkcjonują w sieci. Forma zgłaszanych stron i serwisów może być dowolna – w konkursie mogą brać udział zarówno serwisy internetowe, jak i gry, animacje lub materiały multimedialne. Warunkiem jest ich dostępność w sieci. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach – pierwszą stanowią serwisy tworzone przez producentów komercyjnych, instytucje rządowe i pozarządowe oraz osoby dorosłe, drugą – serwisy tworzone przez dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat (indywidualnie lub grupowo). W pierwszym etapie konkursu wyłonieni zostaną laureaci każdej z kategorii na poziomie kraju, którzy w drugim etapie zmierzą się o prestiżowy puchar Komisji Europejskiej.
Swoje uznanie dla zaangażowania Polski w inicjatywę wyraziła Neelie Kroes, Komisarz Europejska ds. Agendy Cyfrowej. - Dzieci rozpoczynają swoją przygodę z Internetem w coraz młodszym wieku, dlatego też musimy dołożyć wszelkich starań, aby surfując w sieci czuły się pewnie i z łatwością trafiały na bezpieczne, edukacyjne i dostosowane do ich wieku treści. Musimy promować to, co Internet ma najlepszego do zaoferowania pokoleniu cyfrowych obywateli. Cieszę się, że Polskie Centrum Programu Safer Internet włączyło się w tę europejską inicjatywę. Jestem pewna, że przyczyni się to do powstawania wysokiej jakości treści internetowych i uczyni wirtualny świat jeszcze bardziej atrakcyjnym zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.
Treści zgłoszone do narodowego etapu konkursu będą oceniane przez jury składające się z ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie. Przy ocenie projektów doceniona zostanie nowatorskość, atrakcyjność, wiarygodność i bezpieczeństwo serwisów. Dla autorów wyróżnionych na poziomie narodowym, organizatorzy i partnerzy konkursu przygotowali dodatkowo atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od 29 października 2010 do 28 lutego 2011 r. poprzez formularz dostępny na stronie www.saferinternet.pl/konkurs
źródło: NASK