Ruszają półfinały Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters
Od 3 do 16 kwietnia 2008 odbędzie się 7 półfinałów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie, które organizuje Telefonia Dialog pod merytoryczną opieką Politechniki Wrocławskiej. Uczestniczą w niej uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie DialNet Masters jest konkursem naukowym dla młodzieży szkolnej, organizowanym w kilku etapach, rozgrywanych zarówno w formie testów online, jak i na żywo. Olimpiada dotyczy szeroko rozumianej wiedzy o internecie i technologiach teleinformatycznych. Młodzież biorąca udział w turnieju przy współpracy z nauczycielami rozwiązuje testy przygotowane przez ekspertów Politechniki. Nad przebiegiem turnieju czuwa jury powołane przez Prezesa Telefonii Dialog S.A.
Informacje o rozpoczęciu konkursu wysłano w styczniu do 15 tys. szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Spośród 35 tys. osób biorących udział w eliminacjach wewnątrzszkolnych, do turnieju głównego przeszło 2941 drużyn, czyli ok. 14 tys. osób. Dodatkowo uczniowie biorą udział w konkursie na spot reklamowy usługi DialNet (szerokopasmowy dostęp do Internetu) – napłynęło aż 898 filmów. Najlepszy z nich zostanie wyemitowany w TVP.
Dla potrzeb Olimpiady Polska została podzielona na 14 okręgów. W marcu rozegrane zostały 2 etapy testów on-line. W kwietniu 20 najlepszych drużyn z każdego okręgu (10 gimnazjalnych i 10 ponadgimnazjalnych) weźmie udział w ogólnopolskich półfinałach, rozgrywanych na żywo, zwanych Meczami Mastersów. Podczas Meczu młodzież skupiona przy stanowiskach z komputerami podłączonymi do Internetu (wynajęte zostanie 40 laptopów i przenośny system WiFi) będzie wykonywać różnego rodzaju zadania, testy, konkurencje na czas, zabawy itd. Mecze Mastersów odbędą się w Świdnicy (3 kwietnia), Poznaniu (4 kwietnia), Bydgoszczy (9 kwietnia), Warszawie (10 kwietnia), Lublinie (11 kwietnia), Częstochowie (15 kwietnia) i Krakowie (16 kwietnia).
DialNet Masters jest rozgrywany w dwóch odrębnych kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Na wszystkich etapach olimpiada jest obsługiwana przez specjalny serwis internetowy http://www.dialnetmasters.pl/. Serwis ten jest centrum skupiającym uwagę wszystkich uczestników i obserwatorów olimpiady, swoistym „sercem” turnieju. Serwis dialnetmasters.pl to również miejsce dla każdej drużyny na zamieszczenie (pod kontrolą nauczycieli) informacji o sobie, swojej szkole, zdjęć, linków oraz filmików.
6 czerwca 2008 we Wrocławiu odbędzie się Wielki Finał DialNet Masters. Do tego ostatniego, decydującego meczu przejdzie 28 drużyn gimnazjalnych i 28 ze szkół ponadgimnazjalnych, wyłonionych podczas Meczów Mastersów. Finał przebiega podobnie jak mecze, jednak jest odpowiednio trudniejszy i zawiera więcej elementów multimedialnych i widowiskowych. Laureaci – zdobywcy trzech pierwszych miejsc - i ich nauczyciele otrzymają wysokiej klasy sprzęt komputerowy (30 laptopów), szkoły z których pochodzą - zestawy komputerowe, a wszyscy członkowie drużyn finałowych - gadżety (smycze, koszulki z nadrukiem okolicznościowym). Będą również nagrody-niespodzianki dla kibiców, nauczycieli i olimpijczyków.
Każda drużyna zakwalifikowana do Wielkiego Finału będzie mogła przygotować specjalnie na finał dodatkowy spot ją reklamujący. Najlepsze spoty zostaną pokazane na telebimie oraz otrzymają specjalne premie punktowe. Dodatkowo podczas Wielkiego Finału odbędzie się pokaz transparentów i haseł kibiców, z których najlepsze zostaną nagrodzone.
Nagrodą główną w olimpiadzie będzie wyjazd do USA – a dokładniej do Kalifornii, kolebki komputeryzacji i internetu (Los Angeles, San Francisco, Dolina Krzemowa). Na wycieczkę pojadą zdobywcy I miejsc wraz z nauczycielami. Wycieczka odbędzie się w lipcu 2008 roku, weźmie w niej udział 10 osób. Dodatkowe nagrody - w formie prenumerat i staży redakcyjnych – szykują też dla laureatów patroni medialni imprezy: Komputer Świat, Magazyn Internet, Onet.pl oraz RMFMaxxx. Wspierają oni również merytoryczną stronę konkursu.
źródło: Dialog