Do 22 lutego 2008 na stronie www.dialnetmasters.pl trwają zapisy drużyn chętnych do udziału w drugiej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters, organizowanej przez Telefonię Dialog pod merytoryczną opieką Politechniki Wrocławskiej. Uczestniczą w niej uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Finał olimpiady odbędzie się w czerwcu we Wrocławiu. Nagrodą główną jest wyjazd do kolebki Internetu – Doliny Krzemowej w Kalifornii.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie DialNet Masters jest konkursem naukowym dla młodzieży szkolnej, organizowanym w kilku etapach (poprzez testy online oraz na żywo): etap szkolny, okręgowy, wojewódzki, a potem półfinały i finały ogólnopolskie. Olimpiada dotyczy szeroko rozumianej wiedzy o internecie i technologiach teleinformatycznych. Młodzież biorąca udział w turnieju przy współpracy z nauczycielami rozwiązuje testy przygotowane przez ekspertów Politechniki. Nad przebiegiem turnieju będzie czuwało jury powołane przez Prezesa Telefonii Dialog S.A., działające na podstawie regulaminu konkursu. W tym roku w olimpiadzie wezmą udział drużyny, składające się z 4 uczniów i nauczyciela.
Pierwsza edycja konkursu została zrealizowana z dużym powodzeniem na terenie województwa dolnośląskiego w okresie od grudnia 2006 do końca maja 2007r. Turniej przebiegał wieloetapowo w formie konkursu drużynowego i olimpiady indywidualnej. Dzięki współpracy z Politechniką Wrocławską konkurs został prawidłowo przeprowadzony merytorycznie – naukowcy Instytutu Teleinformatyki i Telekomunikacji PWr wchodzili w skład Jury oraz stworzyli testy sprawdzające wiedzę uczestników i nadzorowali ich realizację. W turnieju drużynowym i indywidualnym wzięło udział ponad 2700 uczniów dolnośląskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – 430 drużyn i 1200 olimpijczyków z ponad 280 szkół.
DialNet Masters jest rozgrywany w dwóch odrębnych kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Na wszystkich etapach olimpiada będzie obsługiwana przez specjalny serwis internetowy http://www.dialnetmasters.pl/. Serwis ten ma być centrum skupiającym uwagę wszystkich uczestników i obserwatorów olimpiady, swoistym „sercem” turnieju. Serwis dialnetmasters.pl będzie zawierać specjalny blog kibica („KiBlog”) oraz miejsce dla każdej drużyny na zamieszczenie (pod kontrolą nauczycieli) informacji o sobie, swojej szkole, zdjęć, linków oraz filmików.
Informacje o rozpoczęciu konkursu wysłano w styczniu do 15 tys. szkół. Do 22 lutego 2008 zainteresowani nauczyciele przeprowadzą wewnątrzszkolne eliminacje w swojej szkole i wytypują drużyny, które przejdą do głównego turnieju (etapów okręgowych on-line). Dialog wraz z Politechniką Wrocławską udostępniają na portalu internetowym informacje pomocnicze dla nauczycieli, zawierające przykładowe testy oraz porady dydaktyczne i organizacyjne. Organizatorzy szacują, że w eliminacjach wewnątrzszkolnych weźmie udział ok. 80 tys. uczniów.
W marcu rozegrane zostaną 2 etapy testów on-line – okręgowy i wojewódzki. Po rozegraniu etapów wojewódzkich online z każdego województwa 20 najlepszych drużyn (10 gimnazjalnych i 10 ponadgimnazjalnych) pojedzie na ogólnopolski półfinał rozgrywany na żywo, zwany Meczem Mastersów. Mecz Mastersów przebiega podobnie jak mecze w I edycji projektu. Młodzież skupiona przy stanowiskach z komputerami podłączonymi do Internetu (wynajęte zostanie 40 laptopów i przenośny system WiFi) wykonuje różnego rodzaju zadania, testy, konkurencje na czas, zabawy itd.
6 czerwca 2008 we Wrocławiu w Teatrze Polskim odbędzie się Wielki Finał DialNet Masters. Do tego ostatniego, decydującego meczu przechodzi 32 drużyn gimnazjalnych i 32 ze szkół ponadgimnazjalnych, wyłonionych podczas Meczów Mastersów. Finał przebiega podobnie jak mecze, jednak jest odpowiednio trudniejszy i zawiera więcej elementów multimedialnych i widowiskowych. Laureaci – zdobywcy trzech pierwszych miejsc - i ich nauczyciele otrzymają wysokiej klasy sprzęt komputerowy (30 laptopów), szkoły z których pochodzą - stacjonarne zestawy komputerowe, a wszyscy członkowie drużyn finałowych - gadżety (smycze, koszulki z nadrukiem okolicznościowym). Będą również nagrody-niespodzianki dla kibiców, nauczycieli i olimpijczyków.
Każda drużyna zakwalifikowana do Wielkiego Finału będzie mogła przygotować specjalnie na finał dodatkowy spot ją reklamujący. Najlepsze spoty zostaną pokazane na telebimie oraz otrzymają specjalne premie punktowe. Dodatkowo podczas Wielkiego Finału odbędzie się pokaz transparentów i haseł kibiców, z których najlepsze zostaną nagrodzone.
Nagrodą główną w olimpiadzie będzie wyjazd do USA – a dokładniej do Kalifornii, kolebki komputeryzacji i internetu (Los Angeles, San Francisco, Dolina Krzemowa). Na wycieczkę pojadą zdobywcy I miejsc wraz z nauczycielami oraz jedna wylosowana drużyna szczęśliwców (z tych biorących udział w finale). Wycieczka odbędzie się w lipcu 2008 roku, weźmie w niej udział ok. 20 osób.
Dodatkowe nagrody - w formie prenumerat i staży redakcyjnych – szykują też dla laureatów patroni medialni imprezy: Komputer Świat, Magazyn Internet, Onet.pl oraz RMFMaxxx. Wspierają oni również merytoryczną stronę konkursu.
źródło: Dialog