Archiwalne

Samsung: Europejski Tydzień Kodowania

25.09.2014

Europejski Tydzień Kodowania (ETK) w całej Europie trwa między 11 a 17 października. Cel przyświecający inicjatywie jest jeden: pokazać, że kodowanie nie jest wiedzą tajemną i każdy może się go nauczyć. Autorem pomysłu na skalę światową jest grupa młodych doradców ds. agendy cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. W Polsce koordynatorem wydarzenia jest Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, a partnerem Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Mistrzowie Kodowania. Dzięki tej współpracy mamy szansę wyróżnić się na arenie międzynarodowej jako nowy lider kodowania.

Jak podaje Komisja Europejska, wkrótce może zabraknąć nawet miliona pracowników posiadających kompetencje cyfrowe[1], więc zarówno w Europie jak i w Polsce ten temat stał się przedmiotem dyskusji i działań biznesu, świata edukacji oraz organizacji pozarządowych.

„Jest wiele powodów, dla których warto zainteresować się programowaniem. Przede wszystkim to świetna zabawa. Jednocześnie niedługo będzie to podstawowa umiejętność potrzebna do pracy, taka jak teraz znajomość języków obcych. „Rynek wciąż potrzebuje zawodów opartych na technologiach i innowacjach, a programowanie jest w nich kluczową kompetencją” - mówi Anna Mazgal, dyrektorka Centrum Cyfrowego i Ambasadorka ETK.

W dniach 11 - 17 października na terenie całej Europy, w tym samym czasie, odbywać się będą bezpłatne wydarzenia związane z nauką kodowania, których mapa dostępna jest na stronie codeweek.eu. Organizatorem wydarzenia podczas ETK może zostać każdy, kto dysponuje wiedzą dotyczącą kodowania i chce się nią podzielić z innymi. To wyjątkowa możliwość pokazania swojej pracy całej Europie. Programiści oraz pasjonaci programowania mogą organizować warsztaty dla dzieci, dorosłych lub osób starszych, nauczyciele - prowadzić lekcje programowania w swoich szkołach, dzielić się scenariuszami zajęć, czy organizować warsztaty dla kolegów z branży. Wystarczy wejść na stronę i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Europe Code Week w Polsce organizowany jest w ramach projektu „Programuj Przyszłość” finansowanego z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Organizatorem ETK jest Centrum Cyfrowe. Głównym partnerem Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce jest projekt Mistrzowie Kodowania, w ramach którego od września 2013 roku już ponad 600 szkół wprowadziło u siebie zajęcia z podstaw programowania. Patronat nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Inicjatywie patronuje też Komisja Europejska.

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie http://www.codeweek.eu  oraz na Facebooku Europe Code Week (http://www.facebook.com/codeEU).

[1] http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/4398/attachments/1/translations/en/renditions/native

źródło: Samsung

News Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn - jakie zmiany?

Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn będzie obowiązywać od 20 stycznia 2027 roku. Weszło ono w życie we wszystkich państwach członkowskich 19 lipca 2023 r., 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Producenci maszyn mają teraz czas na spełnienie nowych wymogów bezpieczeństwa dotyczących urządzeń i maszyn. czytaj więcej

News Dławnice kablowe - wszystko, co musisz wiedzieć

Rola dławnic kablowych może wydawać się z pozoru prosta - odpowiadają za wyprowadzenie przewodów z obudowy urządzenia elektrycznego. W rzeczywistości nie to jednak jedyne ich zadanie. Temat ten jest znacznie szerszy i pełen niuansów, które w konkretnych przypadkach mogą mieć ogromne znaczenie. Warto zatem dowiedzieć się więcej o właściwościach tych elementów, a także ich wpływie na bezpieczeństwo i funkcjonalność urządzeń. W tym artykule pragniemy przedstawić krótkie kompendium na temat dławnic kablowych. Zapraszamy do lektury, dzięki której poszerzysz swoją wiedzę oraz będziesz w stanie z łatwością odnaleźć dławnicę idealną dla Twoich potrzeb. czytaj więcej

News Cyberbezpieczeństwo - co to za studia? Gdzie się na nie zapisać?

Cyberbezpieczeństwo to jedna ze specjalności realizowanych w ramach studiów z bezpieczeństwa narodowego, która nie może narzekać na brak popularności. To przyszłościowy wybór dla osób chcących zrobić karierę w branży IT. Co warto wiedzieć o cyberbezpieczeństwie na studiach I stopnia i gdzie się na nie zapisać? czytaj więcej

News Szkła Samsung Galaxy S24 Ultra - ochrona ekranu na najwyższym poziomie

Nic w smartfonach nie jest tak ważne, jak ekrany. To one odpowiadają za atrakcyjne i czytelne wyświetlanie różnorodnych treści, a także za możliwość utrzymywania interakcji pomiędzy urządzeniem a użytkownikiem. Wszelkie niedoskonałości nie tylko pogarszają doświadczenia z użytkowania telefonu, ale niekiedy całkowicie jego użytkowanie uniemożliwiają. Dlatego o ekran smartfona warto dbać ze szczególną starannością. czytaj więcej