Archiwalne

Samsung: Jak ojczyzna futbolu ogląda mecze?

09.07.2014

Oficjalne narodziny znanej nam współcześnie piłki nożnej datuje się na drugą połowę XIX wieku na Wyspach Brytyjskich. Co prawda sport ten był uprawiany już wcześniej w różnych odmianach, ale to Anglikom zawdzięczamy spisanie znanych na całym świecie reguł sportu, który pokochały miliony ludzi. Wyspiarze uznawani są nie tylko za „ojców” futbolu, ale także za najlepszych i najbardziej zagorzałych kibiców na świecie. Właśnie z tego powodu firma Samsung postanowiła przeprowadzić wśród nich badanie i sprawdzić jak w ojczyźnie piłki nożnej śledzi się zmagania ulubionych drużyn.

Piłka nożna na wyspach brytyjskich traktowana jest wyjątkowo. Tamtejsza liga cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie i od lat utrzymuje reputację najciekawszej na świecie. Co prawda, reprezentacja „Synów Albionu” ostatnie znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej święciła w latach 60 ubiegłego wieku, lecz pomimo tego zainteresowanie drużyną narodową, która podobnie jak angielska liga piłkarska ma wielu fanów na całym świecie, absolutnie nie słabnie. Oglądalność meczów międzypaństwowych w Anglii utrzymuje się na wysokim poziomie do wielu lat. W badaniu przeprowadzonym wśród angielskich miłośników futbolu przez firmę Samsung, ponad jedna czwarta (27%) ankietowanych przyznała się do wzięcia urlopów na czas kluczowych meczów reprezentacji narodowej tego lata. Za jeden z głównych czynników fali urlopów wśród Anglików z pewnością możemy uznać natłok pracy. Coraz częstsze przypadki zostawania w biurze po godzinach lub przynoszenia niedokończonych zadań ze sobą do domu mogą skutecznie uniemożliwić wygodne śledzenie meczów na kanapie przed telewizorem. Jednak jak wskazują wyniki badań firmy Samsung, na ten problem fani futbolu także znaleźli skuteczne rozwiązanie.

Podczas analizy przeprowadzonych badań, udało się zauważyć nowy trend – aż jedna trzecia (30%) ankietowanych stwierdziła, że mecze ulubionej reprezentacji będzie śledzić na urządzeniach mobilnych, czyli swoich smartfonach lub tabletach. To fenomen dotąd niespotykany. Pomysł na „mobilne” oglądanie zmagań piłkarzy jest wyjątkowo trafny z kilku powodów. Po pierwsze, zgodnie z wynikami ankiety, nie wszystkim udało się zarezerwować czas wolny podczas mistrzostw. Mecz na urządzeniu mobilnym możemy włączyć w pracy, czy w komunikacji miejskiej zanim dotrzemy przed telewizor. Po drugie, telefony i tablety oferują nam coraz lepszą jakość, dzięki czemu oglądanie meczów będzie dla nas równie emocjonujące i komfortowe np. na świetnych ekranach Super AMOLED, w które został wyposażony flagowy smartfon Samsung GALAXY S5 oraz najnowszy tablet GALAXY Tab S. Jeśli Polska reprezentacja poprawi nieco swoje wyniki, można przypuszczać że podobny trend pojawi się także i u nas. Musimy jednak wtedy mieć w pamięci, że głośne uwagi do pracy sędziego czy jęk zawodu po straconej bramce mogą zostać odebrane w zatłoczonym autobusie z lekkim zdziwieniem.

Piłka nożna to sport obok którego trudno jest przejść obojętnie. W tym względzie mamy dużo wspólnego z innymi narodami. W Polsce coraz częściej korzystamy z tabletów czy smartfonów do rozrywki do oglądania zmagań na arenach sportowych, nie tylko poprzez aplikacje, ale również dzięki transmisjom live - ocenia Olaf Krynicki, PR Manager Samsung Electronics Polska.

Kolejną ciekawą tendencją, która silnie zarysowała się w przeprowadzonej ankiecie jest oglądanie międzynarodowych rozgrywek piłkarskich na telewizorach Smart TV. Podobnie jak w przypadku urządzeń mobilnych, aż 30% badanych zadeklarowało, że poczynania swoich ulubionych piłkarzy będzie śledzić korzystając ze Smart TV. Trudno dziwić się tej tendencji, patrząc na rozrastające się możliwości odbiorników tego typu i dedykowane fanom piłki nożnej funkcje. Wprowadzone w 2014 roku telewizory Samsung Smart TV zostały wyposażone w specjalnie zaprojektowany Tryb Piłka Nożna. Za pośrednictwem jego działania obraz i dźwięk zostają zoptymalizowane pod kątem meczów piłkarskich – zieleń murawy staje się wyrazistsza, a obraz żywszy. Dźwięk zyskuje pogłosu, potęgując żywiołowe reakcje kibiców. Dzięki temu finezyjne akcje budowane przez najlepszych zawodników prezentują się znakomicie, a emocje w naszym salonie są równie wielkie, co na światowych stadionach. Tryb ten może także sprawić, że czasy gniewnych wrzasków i gestykulacji w kierunku telewizora mogą już niedługo bezpowrotnie minąć. Tryb Piłka Nożna, oprócz zapewnienia najlepszego obrazu i dźwięku, daje także dostęp do funkcjonalności Social TV. Dzięki niej mamy możliwość komentowania oglądanego wydarzenia sportowego i dzielenia się opiniami w czasie rzeczywistym na Facebooku, Twitterze oraz Skype.

W trakcie oglądania meczów liczy się przede wszystkim najwyższa jakość, dynamiczny i wyraźny obraz. Moim zdaniem połączenie obrazu w technologii Ultra High Definition (UHD), trybu „Piłka Nożna” wraz z dźwiękiem płynącego z soundbarów redefiniuje przyjemność z oglądania meczów – dodaje Olaf Krynicki.

źródło: Samsung