Telekomunikacja Polska, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego oraz 7 placówek medycznych z Warszawy i Mazowsza podpisały dziś list intencyjny w sprawie realizacji wspólnego projektu budowy sieci szerokopasmowej dla usług e-Zdrowie. Pozwoli ona na zdobycie doświadczeń i podniesienie jakości usług poprzez wprowadzenie nowoczesnych metod wspierania diagnostyki.
- Cieszę się, że dzięki współpracy z Telekomunikacją Polską zyskujemy wraz z placówkami medycznymi nowe możliwości badawcze, które będą skutkowały powstaniem nowoczesnych rozwiązań telemedycznych. To udany przykład mądrej współpracy między nauką, służbą zdrowia i operatorem telekomunikacyjnym - powiedział prof. dr hab. Marek Niezgódka, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
- Rozwój e-medycyny w Polsce doskonale wpisuje się w strategię rozwoju TP. Cieszę się, że po niedawnym uruchomieniu wirtualnej recepcji dla praktyk lekarskich, dziś możemy zaprezentować projekt badawczy, który docelowo pozwoli na uruchomienie kolejnych usług dla branży medycznej. Pozyskanie renomowanych partnerów naukowych i medycznych znacznie zwiększa szanse powodzenia tego projektu - powiedział Piotr Muszyński, Członek Zarządu ds. Operacyjnych Telekomunikacji Polskiej.
Zadaniem TP będzie wybudowanie i zarządzanie infrastrukturą sieciową, która umożliwi oszacowanie potrzeb transmisji danych, wymaganej przepustowości łączy i parametrów jakościowych do standardów polskich szpitali, a docelowo stworzyć również ofertę biznesową dla branży medycznej. Telekomunikacja Polska wybuduje opartą na światłowodach sieć szerokopasmową dla 7 ośrodków medycznych z centralnym punktem w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nowa infrastruktura pozwoli zbadać zapotrzebowanie na nowoczesne usługi telemedyczne w polskich szpitalach.
Dzięki partnerstwu z ICM Uniwersytetu Warszawskiego możliwe będzie zaprojektowanie i przygotowanie nowych na polskim rynku usług telemedycznych. Instytut jest centrum badań interdyscyplinarnych, których wspólnym elementem są nowoczesne technologie informatyczne i informacyjne. W szczególności tworzy innowacyjne rozwiązania w zakresie wizualizacji i rozproszonego przetwarzania danych, w tym medycznych. Tworzone tam narzędzia ułatwiają postawienie diagnozy i pomagają w projektowania terapii w różnych dziedzinach medycznych.
Wśród nowych usług mogą pojawić się np.: zdalny konsulting medyczny, wsparcie on-line zabiegów wykonywanych w jednostkach medycznych przez specjalistów z innego szpitala (gdy nie ma możliwości przetransportowania pacjenta) czy automatyczne monitorowanie zdrowia pacjentów, bez konieczności ciągłego dostępu do lekarza czy hospitalizacji.
W projekt zaangażowane są: TP, ICM Uniwersytetu Warszawskiego, I Katedra i Klinika Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpital Kolejowy w Pruszkowie, Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim, Zespół Opieki Zdrowotnej w Żyrardowie, Szpital Powiatowy w Ostrowii Mazowieckiej, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrołęce.
źródło:
Wiadomości firmowe Centra danych w chmurze w erze 5G
Centra danych w chmurze są głównym ośrodkiem ekosystemu nowej generacji i będą odgrywać kluczową rolę w ewolucji technologii 5G. Firma Huawei wskazuje kluczowe wymagania sieciowe i usługowe 5G związane z ich stworzeniem. czytaj więcejEricsson 5G dla Łodzi – współpraca Ericsson i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Ericsson, we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Startup Spark wspiera firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w budowie koncepcji rozwiązań opartych o 5G. Podpisano list intencyjny o współpracy. czytaj więcejEricsson Ericsson rozszerza swoją działalność w Polsce. Otwiera nowe biura w Krakowie i Łodzi
Ericsson w Polsce poszukuje ponad trzystu nowych pracowników do polskich centrów R&D w Łodzi i Krakowie.Poszukiwani są programiści, testerzy, architekci systemów, menedżerowie, product ownerzy, a także osoby z doświadczeniem w zarządzaniu projektami. czytaj więcej