Archiwalne

Skarga na wyniki przetargu GSM 1800 z 2006 roku oddalona

14.11.2007

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną PTK Centertel na ogłoszenie wyników przetargu na trzy rezerwacje GSM 1800.

W dniu 13 listopada 2007 r. odbyła się rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi kasacyjnej Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel Sp. z o.o. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Postanowieniem tym WSA odrzucił skargę PTK Centertel na akt Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którym było ogłoszenie w dniu 15 maja 2006 r. wyników postępowania przetargowego na trzy rezerwacje częstotliwości z zakresu 1710-1730 MHz i 1805-1825 MHz na obszarze całego kraju z przeznaczeniem na budowę ruchomej publicznej sieci telefonicznej o strukturze komórkowej, zgodnie ze standardem GSM 1800.

Oferta PTK Centertel nie uzyskała minimum kwalifikacyjnego wymaganego w tym przetargu, a na akt ogłoszenia wyników przetargu Spółka wniosła skargę do WSA. Sąd ten postanowieniem z dnia 12 lutego 2007 r. skargę odrzucił z uwagi na niedopuszczalność zaskarżenia aktu lub czynności organu administracji publicznej, w drodze którego nie następuje ustalenie, stwierdzenie lub potwierdzenie (albo ich odmowa) uprawnienia lub obowiązku określonego przepisami prawa administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny również oddalił skargę kasacyjną PTK Centertel. W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd podzielił stanowisko WSA. Wskazał, że ogłoszenie wyników postępowania przetargowego jest czynnością techniczną, polegającą na przekazaniu przez Prezesa UKE do publicznej wiadomości wyników ustaleń komisji przetargowej. Akt ten nie kreuje dla strony żadnego uprawnienia czy obowiązku, nie mieści się zatem w zakresie przedmiotowym art. 3 § 2 pkt 4 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wymieniającym rodzaje aktów podlegających zaskarżeniu w drodze sądowej.

Orzeczenie jest prawomocne. Sygn. akt II GSK 209/07

Ostatecznie zwycięzca przetargu z 2006 r. - Telekomunikacja Kolejowa, nie złożył wniosku o rezerwację częstotliwości. W tej sytuacji, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Prezes UKE Anna Streżyńska przedstawiła do konsultacji nową koncepcję rozdysponowania wolnych częstotliwości, a 2 października 2007 r. został rozstrzygnięty przetarg na dwie rezerwacje częstoliwości z pasma 1800 MHz.

źródło: UKE

News Usługi Starlink - zasady działania i dostępność

Firma SpaceX, mimo że jest stosunkowo młoda, należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Trudno się temu dziwić, to właśnie ona na nowo rozpaliła ludzkie fascynacje kosmosem i wznieciła marzenia o jego podboju. Wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania technologiczne, do niedawna znajdujące się wyłącznie w sferze fantastyki naukowej. Zalicza się do nich system satelitarny Starlink, z którego może korzystać każdy z nas.

1. Czym jest Starlink? – Podstawowe informacje.
2. Satelity Starlink – łączność na całym świecie.
3. Usługi Starlink – routery i abonament. czytaj więcej

News Ultrahuman vs. inne smart ringi - co wyróżnia ten model?

Smart ringi zdobywają coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrowie i nowoczesny styl życia. Nic dziwnego — te małe urządzenia oferują niesamowite możliwości, umożliwiając monitorowanie wielu aspektów naszej aktywności i zdrowia. Jednym z ciekawszych modeli, który zdobywa uznanie na rynku, jest Ultrahuman. Jak wypada na tle innych smart ringów dostępnych na polskim rynku? Przyjrzyjmy się bliżej jego cechom i funkcjonalnościom, które sprawiają, że warto się nim zainteresować. czytaj więcej

News Specyfikacja nowego Samsunga Galaxy. Co znajdziemy w środku?

Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku właśnie nadeszła. Wraz z jej nadejściem producent wprowadza zaawansowaną technologię, która znacznie ułatwi nam korzystanie z flagowego urządzenia. Mowa oczywiście o najnowszym Samsungu Galaxy S25 w wersji podstawowej oraz ultra. Przyjrzyjmy się dokładnie specyfikacji. czytaj więcej

News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania

Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcej