Gartner po raz szósty z rzędu nadał prestiżowy tytuł lidera rynku zintegrowanych platform bezpieczeństwa sieciowego UTM (ang. Unified Threat Management) firmie FORTINET. Producent zajął najwyższą pozycję w prawej górnej ćwiartce tzw. Magicznego Kwadrantu Gartnera 2014. Stanowi to potwierdzenie silnej pozycji firmy na rynku i najwyższych kompetencji w dziedzinie zabezpieczania firmowych sieci, aplikacji oraz danych.
Jako pionierzy rozwiązań UTM niezmiernie cieszymy się z utrzymania pozycji lidera w Magicznym Kwadrancie Gartnera. Jest to najlepszy dowód na nieustanne zaangażowanie FORTINET w tworzenie nowatorskich produktów, stanowiących odpowiedź na zapotrzebowanie klientów z różnych segmentów rynku – od MŚP po największych operatorów telekomunikacyjnych i międzynarodowe korporacje. Wraz z rozwojem platformy FortiGate nieustannie podnosimy poprzeczkę, łącząc mocne zabezpieczenia, niezrównaną wydajność i zaawansowane możliwości sieciowe z kompleksowymi funkcjami zarządzania i raportowania. W ten sposób gwarantujemy utrzymanie strategicznych danych i aplikacji naszych klientów poza zasięgiem cyberprzestępców – powiedział Ken Xie, założyciel i dyrektor generalny FORTINET.
Gartner o FORTINET
„Strategia Fortinet nadal zakłada regularne aktualizacje sprzętu i oprogramowania. W roku 2013 firma wprowadziła na rynek 10 nowych urządzeń FortiGate, zaś w roku 2014 liczba nowych modeli już wynosi 12. Ponadto Fortinet udostępnił rozwiązania FortiGate, FortiManager, FortiAnalyzer i FortiWeb w ramach platformy AWS (Amazon Web Services). Oprócz tego firma była jedną z pierwszych, która wprowadziła funkcję kwarantanny plików w rozwiązaniu typu UTM. Produkty Fortinet mogą być śmiało brane pod uwagę przez każdą firmę szukającą zintegrowanego zarządzania zagrożeniami” – napisano w raporcie.
„Fortinet jest często wybieranym dostawcą rozwiązań UTM wśród klientów firmy Gartner. Ma największy udział w rynku, zwiększa swoją sprzedaż szybciej niż wynosi średnia rynkowa, a także posiada największą sieć partnerów handlowych, certyfikowanych w dziedzinie technologii UTM. Firma dysponuje również bardzo dużym zespołem badawczo-rozwojowym FortiGuard Labs, a swoim klientom oferuje centra wsparcia zlokalizowane we wszystkich regionach świata. Gartner niezmiennie uważa Fortinet za firmę nadającą rytm rynkowi rozwiązań UTM, co powoduje, że to konkurenci muszą się dostosowywać do Fortinet, a nie na odwrót” – czytamy.
„Fortinet może się pochwalić bardzo korzystnym stosunkiem ceny do wydajności swoich rozwiązań, co często jest decydującym czynnikiem wyboru w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw z ograniczonymi budżetami” – zauważają badacze.
„Połączenie zarządzania bezprzewodowymi punktami dostępowymi, analizy ruchu Wi-Fi i dużej gęstości portów z konkurencyjną ceną jest ważne w przypadku małych firm poszukujących czegoś więcej niż tylko bramy bezpieczeństwa, a także dla sieci handlu detalicznego z wieloma rozproszonymi sklepami” – konkludują specjaliści Gartnera.
Raport Magic Quadrant 2014 dotyczący rynku zintegrowanego zarządzania zagrożeniami (UTM) można pobrać z poniższej strony: http://www.gartner.com/technology/reprints.do?id=1-1Z6XAOO&ct=140807&st=sb
Definicja rynku UTM stosowana przez firmę Gartner
Rozwiązania UTM to wielofunkcyjne urządzenia zabezpieczające, oferujące wiele różnych, zintegrowanych usług bezpieczeństwa sieciowego, takich jak firewall, systemy zapobiegania włamaniom (ang. Intrusion Prevention System, IPS), wirtualne sieci prywatne (VPN), filtrowanie ruchu sieciowego, zapobieganie utracie danych (ang. Data Leak Prevention, DLP) itd. W swoim raporcie firma Gartner stwierdza, że „produkty UTM muszą nieustannie być rozbudowywane o nowe funkcje, a więc muszą oferować funkcjonalność wielu innych rozwiązań do zabezpieczania sieci, w tym firewalli nowej generacji, bezpiecznych bram WWW i bezpiecznych bram e-mail”[i].
***
[i] Źródło: Raport Magic Quadrant for Unified Threat Management firmy Gartner, 7 sierpnia 2014 r., str. 1.
źródło: Fortinet