Archiwalne

Szwedzi z firmy Ericsson wspierali Polaków w okupowanej Warszawie

31.07.2009

Wyciąganie Polaków z rąk gestapo, przerzucanie poczty kurierskiej, wystawianie fałszywych zaświadczeń, by uchronić od aresztowań, czy sabotaż poleceń niemieckiego okupanta: to działania, których podejmowali się Szwedzi pracujący w Warszawie latach 1939-1942. Pomoc szwedzką przerwały aresztowania, jakie przeprowadzili naziści w lipcu 1942 roku.

Historia Ericsson w Polsce jest nierozłącznie związana z symbolicznym dla powstania warszawskiego budynkiem PAST-y (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna)[1]. Ta strategiczna centrala telekomunikacyjna została zajęta przez Niemców w październiku 1939 roku. Szwedzcy dyrektorowie pozostawali w Polsce podczas niemieckiej okupacji. W różnoraki sposób włączali się w działania antynazistowskie.

Władze okupacyjne wymagały informacji o nazwiskach podłączanych abonentów, szczególnie selekcjonując ze spisu abonentów Żydów mieszkających w getcie. Polacy obsługujący centralę nauczyli się „omijać system”, co umożliwiło mieszkańcom getta kontakt z bliskimi poza jego murami. Gdy sprawa wyszła na jaw, Niemcy aresztowali wielu pracowników. Dzieki osobistej interwencji w gestapo Sigfrida Haggberga, dyrektora technicznego w Ericsson, z aresztu zwolniono niektórych z nich. To nie jedyny przypadek, gdy Haggberg korzystał ze swoich znajomości, aby wspomóc Polaków.

W lipcu 1942 roku spektakularnym aresztowaniem Nilsa Berglinda, ówczesnego dyrektora PASE (Polska Akcyjna Spółka Elektryczna)[2] rozpoczęła się akcja aresztowań „warszawskich” Szwedów i współpracujących z nimi Polaków. Przy zatrzymanym w Berlinie Berglindzie znaleziono materiały dowodzące współpracy z polskim podziemiem. Podobną działalność prowadził Haggberg. Obydwaj w 1946 roku zostali odznaczeni przez władze polskie Złotym Krzyżem Zasługi.

Zatrzymanych uwięziono w berlińskim Moabicie. Dopiero wstawiennictwo szwedzkiego domu panującego, ponoć aż u Adolfa Hitlera, sprawiło, że więźniowie zostali ułaskawieni, zwolnieni i odesłani do Szwecji w 1944 roku.

Sigfrid Haggberg powrócił do Polski po wojnie. Jego głównym zdaniem było reprezentowanie firmy Ericsson w negocjacjach dotyczących telefonizacji kraju. Ponadto organizował zbiórki na rzecz pracowników PAST, którzy podczas wojny stracili cały majątek. Negocjacje nie przyniosły rezultatów, a firma Ericsson powróciła do Polski dopiero w 1992 roku.

O roli Szwedów w powstaniu warszawskim rozmawiały 6 lipca 2009 podczas wieczoru poświęconego firmie Ericsson w ramach festiwalu "Ogrody Północy" Katarzyna Pąk, dyrektor Działu Komunikacji i Marketingu w firmie Ericsson Sp. z o.o. i Pani Barbara Pietkiewicz-Kraśko.

[1] PAST – Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, powołana do życia w 1922 roku przez Rząd Polski (4/7 udziałów) oraz Ericsson (3/7 udziałów).Spółka otrzymała 25-letnią koncesję na zarządzanie i rozwój istniejącej infrastruktury a także na zarządzanie połączeniami.
[2] PASE – Polska Akcyjna Spółka Elektryczna, powołana do życia w 1924 roku przez Ericsson.

źródło: Ericsson

News Czy ładowarka do iPhone'a musi być oryginalna?

Ładowanie telefonu to codzienna czynność, która dla większości użytkowników pozostaje oczywista. Jednak wybór odpowiedniej ładowarki do iPhone’a może wpływać na bezpieczeństwo urządzenia i jego wydajność. Wiele osób zastanawia się, czy zamienniki oryginalnych ładowarek są dobrym pomysłem. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale przy odpowiednim wyborze zamiennik może być równie funkcjonalny i bezpieczny jak produkt Apple. czytaj więcej

News Dlaczego Twoja firma powinna inwestować w aplikacje mobilne?

Większość firm usługowych czy sklepów posiada własną aplikację. Dzisiaj „apka” to już standard i wizytówka dla przedsiębiorcy, a wygoda dla klienta. Opracowanie i wypuszczenie aplikacji na telefon nie jest ani inwestycją ponad budżet ani nie zajmuje tak dużo czasu, jak wydaje się wielu właścicielom firm. Poniżej znajdziesz szczegóły. czytaj więcej

News Serwis iPhone w Warszawie - postaw na doświadczenie i bezpieczeństwo

Słysząc o urządzeniach Apple, kojarzonych z charakterystycznym logo z nadgryzionym jabłkiem, większość osób prawdopodobnie przypomina sobie o Macbookach i iPhone'ach. Firma Apple słynie z wysokogatunkowych sprzętów o wysokiej wydajności wynikającej z imponujących parametrów technicznych. Niestety, są to urządzenia niezwykle delikatne, które często po stosunkowo niegroźnych sytuacjach potrzebują serwisu – zwłaszcza pogwarancyjnego.



Warto wtedy zadbać o pewność, że serwisanci doskonale wiedzą jak obchodzić się ze smartfonami typu iPhone. Serwis Warszawa GSM-URSUS.pl to bez wątpienia odpowiedni zespół specjalistów, którzy są w stanie pomóc CI z każdym problemem. Chcesz się o tym przekonać? Sprawdź poniższy materiał i zobacz, kiedy warto skontaktować się z firmą GSM-URSUS.pl w celu zlecenia naprawy iPhona.

czytaj więcej

Wiadomości firmowe Grape Up planuje rozwój dzięki cyfrowej transformacji w telekomunikacji

Swisscom i Telecom Italia w gronie pierwszych klientów Grape Up z branży telekomunikacyjnej. czytaj więcej