Jak informuje Tele2 Polska zastosuje się ono do postanowienia Sądu Apelacyjnego, który wstrzymał wykonalność decyzji Prezesa UKE. Operator będzie zbierać zamówienia na abonament telefoniczny, ale nie będzie ich na razie przekazywał do TPSA.
Tele2 informuje również, że oczekuje uregulowania współpracy z TPSA na zasadach określonych w nowej ofercie ramowej Prezesa UKE, do czego TPSA jest prawnie zobowiązane.
W związku z postanowieniem Sądu Apelacyjnego z dnia 3 czerwca br., o wstrzymaniu wykonania decyzji Prezesa UKE z dnia 29 grudnia 2006 roku, regulującej współpracę Tele2 i TPSA w zakresie usługi WLR, spółka Tele2 Polska informuje, iż wstrzymuje przekazywanie do TPSA nowych zamówień na abonament.
W opinii Tele2 Polska, postanowienie sądu potwierdza dotychczasowe stanowisko spółki, iż do dnia 3 czerwca br., decyzja Prezesa UKE była wykonalna, stąd TPSA jest zobowiązana do jej świadczenia na warunkach określonych z Decyzji. Co za tym idzie, TPSA powinna (o czym zresztą zapewnia) obsługiwać dotychczasowych abonentów Tele2 (około 500 tys. linii) oraz aktywować usługę abonamentu Tele2 tym wszystkim klientom, którzy złożyli zamówienia na usługę WLR do dnia 3 czerwca tego roku. Mowa tu przede wszystkim o kilkunastu tysiącach klientów, których zamówienia zostały przekazane do TPSA w maju, a których okres wypowiedzenia umowy z TPSA upływa z końcem czerwca.
Postanowienie Sądu Apelacyjnego zapadło dwa miesiące po wydaniu przez Prezesa UKE (w dniu 8 kwietnia 2008 roku), nowej oferty ramowej, regulującej m.in. obowiązek świadczenia przez TPSA usługi WLR. Zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy Prawo telekomunikacyjne, TPSA jest zobowiązana do zawierania umów na warunkach nie gorszych niż określone w ofercie ramowej. Na tej podstawie, już w dniu 17 kwietnia 2008 roku spółka Tele2 Polska zwróciła się do TPSA z wnioskiem o zawarcie nowej umowy, w pełni zgodnej ze wzorem załączonym do oferty ramowej.
Niestety w wyznaczonym terminie (do 20 maja br.) TPSA nie zawarła z Tele2 nowej umowy, tłumacząc to m.in. faktem wykonywania decyzji Prezesa UKE.
Biorąc pod uwagę postanowienie sądu zmienia dotychczasową sytuację prawną, Tele2 spodziewa się niezwłocznego podpisania przez TPSA nowej umowy, zgodnej w ofertą ramową, z której zawarciem TPSA pozostaje w zwłoce od 20 maja 2008 roku.
Jak dalej informuje Tele2, ma ono nadzieję, że w przypadku dalszego łamania przez TP prawa i nadużywania dominującej pozycji rynkowej, Prezes UKE bez zbędnej zwłoki wyda decyzję, które dostosuje współpracę Tele2 i TPSA w zakresie WLR, do warunków określonych w nowej ofercie ramowej, o co Tele2 zwróciło się już po bezskutecznych negocjacjach z TPSA.
Do czasu zawarcia przez Tele2 nowej umowy z TPSA lub uregulowania współpracy operatorów w drodze decyzji Prezesa UKE, Tele2 będzie zawierać umowy i przyjmować nowe zamówienia na abonament, informując przy tym klientów o możliwym opóźnieniu w aktywacji usługi.
Zatem - jak twierdzi Tele2 - zarówno obecni, jak i nowi klienci Tele2 mogą czuć się bezpieczni, gdyż ewentualne opóźnienie w aktywacji abonamentu nie będzie zagrażać ciągłości świadczenia usług.
źródło: Tele2