Archiwalne

Tele2 ukarana za ruch niedozwolony

25.02.2009

W wyniku kontroli Prezes UKE ustalił, iż Tele2 Polska Sp. z o.o. kierowała na rozliczane w oparciu o stawki ryczałtowe punkty styku z siecią Telekomunikacji Polskiej S.A. ruch telekomunikacyjny pochodzący z zagranicy.

W dniu 24 lutego 2009 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję nakładającą na Tele2 Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie karę pieniężną w wysokości 500.000 złotych w związku z niewypełnianiem warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego w zakresie występowania na łączach rozliczanych według płaskiej stawki interkonektowej (PSI) ruchu niedozwolonego, określonych w zawartej dnia 19 grudnia 2002 r. umowie o połączeniu sieci między Tele2 a Telekomunikacją Polską S.A.

Zgodnie z art. 209 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.) karze podlega ten, kto nie wypełnia warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego oraz rozliczeń z tego tytułu, określonych w decyzji lub umowie.

Obowiązki wynikające z umowy o połączeniu sieci wiążą zarówno podmiot udostępniający swoją sieć (w tym przypadku TPSA), jak i podmiot korzystający z tego dostępu (w tym przypadku Tele2). Umowa o połączeniu sieci określa wszystkie elementy łączącego dwóch przedsiębiorców telekomunikacyjnych stosunku prawnego – takie jak np. ceny za zakańczanie połączeń w sieci docelowej, ceny za usługę tranzytu, rodzaj ruchu przesyłanego przez punkty styku sieci. Wszystkie elementy przedmiotowo istotne dla istniejącego stosunku prawnego są bez wątpienia „warunkami zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego”.

Wskazać należy, iż Prezes UKE dokonał w decyzji zmieniającej zawartą między tymi przedsiębiorcami umowę i wprowadzającej rozliczenia według PSI, wyłączenia możliwości terminowania, przez łącza dedykowane do przesyłania ruchu w oparciu o PSI, połączeń w sieci TP dla ruchu zakańczanego z zagranicy. Wyłączenie możliwości rozliczania w oparciu o PSI ruchu zakańczanego z zagranicy, miało zapobiec spekulacyjnemu obrotowi ruchem telekomunikacyjnym.

W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, iż Tele2 nie wypełniała ustalonych w umowie o połączeniu sieci z TP warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego. Spółka kierowała na punkty styku sieci rozliczane w oparciu o PSI ruch telekomunikacyjny pochodzący z zagranicy.

Prawo Telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach wydanie przez Prezesa UKE decyzji nakładającej karę pieniężną w maksymalnej wysokości do 3% przychodów ukaranego podmiotu.

źródło: UKE

News Usługi Starlink - zasady działania i dostępność

Firma SpaceX, mimo że jest stosunkowo młoda, należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Trudno się temu dziwić, to właśnie ona na nowo rozpaliła ludzkie fascynacje kosmosem i wznieciła marzenia o jego podboju. Wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania technologiczne, do niedawna znajdujące się wyłącznie w sferze fantastyki naukowej. Zalicza się do nich system satelitarny Starlink, z którego może korzystać każdy z nas.

1. Czym jest Starlink? – Podstawowe informacje.
2. Satelity Starlink – łączność na całym świecie.
3. Usługi Starlink – routery i abonament. czytaj więcej

News Jak VR po cichu kształtuje przyszłość inteligentnych domów

Technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) robi furorę w różnych branżach, od gier po opiekę zdrowotną. Jednak jednym z obszarów, w którym VR po cichu wywiera znaczący wpływ, jest sfera inteligentnych domów. Wraz z rozwojem połączonych urządzeń i Internetu, VR staje się niezbędnym narzędziem dla właścicieli domów do interakcji i kontrolowania ich inteligentnych domów. W tym artykule zbadamy, w jaki sposób VR kształtuje przyszłość inteligentnych domów i potencjalne korzyści, jakie oferuje właścicielom domów. czytaj więcej

News Co to jest silnik krokowy i jak działa?

Silnik krokowy to rodzaj silnika elektrycznego, który jest szeroko stosowany w różnych aplikacjach przemysłowych, w tym w pojazdach autonomicznych. czytaj więcej

News Jak rozpoznać potencjał bezlusterkowca Canon w fotografii?

Pierwsze aparaty pozbawione lustra zyskały popularność dzięki niewielkiej wadze i kompaktowym gabarytom, co umożliwiło wygodniejsze korzystanie z nich w terenie. Dziś zainteresowanie tym segmentem systematycznie rośnie, a producenci prześcigają się w udoskonalaniu kolejnych generacji. W przypadku marki Canon od kilku lat trwa intensywny rozwój nowych rozwiązań, które sprostają oczekiwaniom zarówno początkujących miłośników fotografii, jak i profesjonalistów. Nowoczesne modele oferują rewelacyjną jakość obrazu, a dostępność coraz większej liczby dedykowanych obiektywów sprawia, że można je dopasować do rozmaitych potrzeb. Dzięki temu bezlusterkowiec Canon nie jest już traktowany jako sprzęt „do torby podróżnej”, lecz pełnoprawne narzędzie kreatywnego działania. czytaj więcej