Telefonia Dialog podpisała wczoraj z Urzędem Marszałkowskim województwa dolnośląskiego porozumienie o współpracy w rozbudowie infrastruktury szerokopasmowej w regionie. Porozumienie zostanie zawarte w ramach projektu „Dolnośląska Sieć Szkieletowa”.
Celem projektu jest zapewnienie do 2013 roku dostępu do usług szerokopasmowych 90 proc. gospodarstw domowych i 100 proc. firm w województwie dolnośląskim. Projekt w znacznej części jest finansowany ze środków unijnych.
Projekt zakłada budowę infrastruktury teleinformatycznej, uzupełniającej istniejącą, należącą do różnych operatorów i tworzącej regionalną sieć szkieletową na terenach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym (obszary słabo zaludnione lub zamieszkane przez ludność o niskich dochodach) przez województwo dolnośląskie.
Powstała w ramach projektu sieć, której właścicielem będzie województwo, zostanie otwarta dla wszystkich zainteresowanych firm telekomunikacyjnych, dostarczających usługi szerokopasmowe bezpośrednio użytkownikom końcowym, czyli mieszkańcom Dolnego Śląska, a także przedsiębiorcom i instytucjom. Jedną z tych firm będzie Telefonia Dialog. Sieć ma zapewnić wszystkim użytkownikom końcowym dostęp do najnowszych systemów telekomunikacyjnych dla ultraszybkiego Internetu. Operator odpowiedzialny będzie za budowę i zarządzanie siecią dostępową, na bazie której świadczone będą usługi telekomunikacyjne, a szczególnie szerokopasmowy dostęp do Internetu.
- Dzięki takim działaniom mamy szansę pozyskać nowych klientów i nowe rynki oraz wpisać się koncepcję budowy społeczeństwa informacyjnego. – podkreśla prezes Telefonii Dialog Piotr Mazurkiewicz.
Na etapie przygotowań są podobne porozumienia między Telefonią Dialog a Urzędami Marszałkowskimi województw wielkopolskiego, śląskiego i łódzkiego.
W październiku ubiegłego roku Dialog podpisał z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i marszałkami 5 województw trójstronne porozumienie o współpracy przy informatyzacji Polski Wschodniej, zaś w grudniu ubiegłego roku w Zielonej Górze sygnował wspólnie z Województwem Lubuskim "List intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy Społeczeństwa Informacyjnego". W marcu b.r. operator podpisał z Urzędem Marszałkowskim województwa małopolskiego porozumienie w ramach projektu „Małopolska Sieć Szerokopasmowa”.
Według statystyk, Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem rozpowszechnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu. Według danych GUS, 36 proc. gospodarstw domowych w Polsce oraz 89 proc. przedsiębiorstw posiadało w listopadzie 2006 r. dostęp do Internetu, z czego odpowiednio 22 proc. i 46 proc. posiadało dostęp szerokopasmowy. Obecnie na Dolnym Śląsku ok. 551 tysięcy gospodarstw domowych (prawie 50 proc. wszystkich gospodarstw w województwie) nie ma możliwości uzyskania szerokopasmowego dostępu do Internetu.
źródło: Dialog