Przetestowaliśmy aparat fotograficzny w który został wyposażony telefon komórkowy Sony Ericsson C702.
Telefon komórkowy Sony Ericsson C702 jest aparatem telefonicznym z linii Cyber-shot, co oznacza, że został wyposażony w aparat fotograficzny. Aparat fotograficzny został umieszczony z tyłu telefonu. Obiektyw jest ukryty pod przesuwnym elementem chroniącym go przed uszkodzeniem i zanieczyszczeniami. Matryca aparatu ma 3,2 megapiksela, a parametry obiektywu to: ogniskowa 4,2 mm, światło 3,2. Po przesunięciu sprężyście poruszającej się klapki oprócz samego obiektywu pokazuje się lusterko do wykonywania autoportretów. Nad częścią przesuwną - zabezpieczającą obiektyw, znajdują się dwie diody podświetlające, które są zamontowane w obudowie. Klapka przesuwa się w łatwy sposób, a dzięki jej chropowatej powierzchni oraz trzem wypustkom palec nie ślizga się i otwieranie klapki jest jeszcze wygodniejsze.
Przesunięcie klapki ochraniającej obiektyw uruchamia tryb fotograficzny telefonu. Od momentu przesunięcia klapki upływa 4-5 sekund i aparat fotograficzny telefonu Sony Ericsson C702 jest gotowy do użycia – na ekranie wyświetlacza pojawia się obraz widziany przez obiektyw aparatu. Jednocześnie uaktywnieniu ulegają cztery, na niebiesko podświetlane klawisze szybkiego dostępu do funkcji aparatu fotograficznego umieszczone na klawiaturze telefonu razem z przyciskami cyfr „3”, „6”, „9” oraz klawisza hash (krzyżyk) „#”. Przyciski te to:
- „3” tryb zdjęć (zwykły, panorama, ramka, seria),
- „6” scenerie (auto, ciemny krajobraz, ciemny portret, krajobraz, portret, plaża/śnieg, sport, dokument),
- „9” samowyzwalacz (czas opóźnienia to 10 sekund),
- „#” włączenie stałego oświetlenie diodami.
Jeżeli mówimy o oświetleniu diodowym (telefon nie posiada niestety ksenonowej lampy błyskowej) nie ma tu opcji automatycznego włączania diod podświetlających analogicznie jak to jest w standardowych aparatach fotograficznych w zależności od jasności otoczenia, aby zrobić zdjęcie z dodatkowym oświetleniem oferowanym przez diody, trzeba je wcześniej włączyć. Przedmiot jest wtedy oświetlany przez diody a następnie w momencie wykonania zdjęcia doświetlany większą ilością światła generowanego przez diody.
Używając klawisza nawigacji w telefonie możemy sterować jasnością obrazu (góra, dół patrząc na telefon ustawiony w pionie) w zakresie od -2.0 do + 2.0, oraz przełączać się pomiędzy trybem aparatu fotograficznego, kamery lub pokazu zdjęć (lewo, prawo patrząc na telefon ustawiony w pionie). Lewy przycisk funkcyjny pod ekranem telefonu, służy nam jako dostęp do ustawień dla trybu fotograficznego, a prawy przycisk funkcyjny daje możliwość cofnięcia się do wcześniejszego menu. Przycisk „0” na klawiaturze to pomoc, dająca możliwość zobaczenia jak steruje się aparatem fotograficznym telefonu.
Na ekranie o przekątnej 2,2” wyraźnie widać elementy które chcemy sfotografować, jednak w czasie robienia zdjęć np. w bardzo słoneczne dni, widoczność na tym ekranie może być znacznie ograniczona, co niestety jest przypadłością większości wyświetlaczy TFT – a taki tu zastosowano.
Zdjęcia wykonujemy naciskając z boku telefonu dwustopniowy przycisk, którego lekkie wciśnięcie daje nam możliwość ustawienia ostrości, natomiast pełne jego wciśnięcie powoduje wykonanie zdjęcia. Niestety w części scenerii (auto, ciemny portret, portret, plaża/śnieg, dokument) nie ma możliwości wykonania szybkiego zdjęcia jeżeli oświetlenie jest zbyt słabe, ponieważ nawet pełne wciśniecie przycisku nie powoduje natychmiastowego wykonania fotografii z szybkim ustawieniem ostrości, telefon może nawet przez czas około 4 sekund ustawiać ostrość, po czym wykonuje dopiero zdjęcie. Natomiast w pozostałych sceneriach zdjęcia są wykonywane prawie natychmiast nawet przy słabym świetle. Wspomnieć tu trzeba jeszcze o scenerii „sport” – ustawianie ostrości odbywa się tu prawie natychmiast, jednak można by było się spodziewać po tym trybie zdecydowanie szybszej reakcji aparatu – np. próba wykonania zdjęcia skaczącej osoby mija się z celem chyba, że zaczniemy wykonywać zdjęcie z pewnym wyprzedzeniem : )
Ogólnie mówiąc, wykonując zdjęcia należy mimo wszystko pamiętać o tym, że możemy nie uchwycić pożądanej sceny lub ujęcia, ze względu na długi czas działania auto fokusa. Zdjęcie w przypadku długiego ustawiania ostrości przez aparat, może ulec rozmyciu ze względu na to, że możemy się poruszyć w trakcie gdy aparat fotograficzny telefonu Sony Ericsson C702 akurat nastawia ostrość. Nie ma tu mechanizmu redukującego drżenie rąk (stabilizacja obrazu) więc wykonując zdjęcie trzeba do końca być stabilnie ustawionym.
Po wykonaniu zdjęcia mamy możliwość automatycznego zapisania go w pamięci telefonu poprzez lekkie naciśnięcie przycisku do robienia zdjęć (spustu migawki), albo też usunięcia go lub edycji poprzez menu „Opcje”. Zdjęcie możemy również wysłać do innej osoby lub na blog.
Zdjęcia możemy wykonywać z odległości minimum 4-5 centymetrów - co zapewnia nam tryb makro. Możemy również wykonywać zdjęcia panoramiczne poprzez wykonanie trzech kolejnych zdjęć od lewej do prawej strony – telefon pomaga nam (to opcja na plus) w lepszym dopasowaniu kolejnych ujęć pokazując na ekranie wyświetlacza półprzeźroczyste, czarnobiałe poprzednie ujęcie (jego prawą część) na którym głównie widać kontury sfotografowanych obiektów – po wykonaniu kolejnych ujęć są one automatycznie sklejane i przycinane przez telefon. Wreszcie możemy skorzystać z opcji wykonania seryjnych zdjęć (4 automatycznie wykonane po sobie zdjęcia), w tym przypadku jednak, telefon automatycznie przełącza się na najniższą jakość, czyli VGA.
Aparat fotograficzny telefonu Sony Ericsson C702 wyposażono również w zoom cyfrowy, jednak działa on tylko gdy wybierzemy jakość zdjęć na poziomie VGA. Aparat oferuje również możliwość włączenia opcji rozpoznawania twarzy (Face Detection), co jest bardzo przydatną funkcjonalnością w czasie np. wykonywania zdjęć typu portret. Możemy również znakować zdjęcia poprzez dodanie informacji o położeniu geograficznym, jak również nagrywać sekwencje wideo o rozdzielczości 176x144 px.
Zdjęcia możemy ściągnąć do komputera np. poprzez kabel USB załączony do zestawu. Można tego dokonać na dwa sposoby: za pośrednictwem oprogramowania Sony Ericsson PC Suite lub poprzez podłączenie telefonu do komputera w trybie pamięci masowej, a więc jako dodatkowy dysk zewnętrzny. Komunikacja z komputerem możliwa jest również przez bluetooth lub podczerwień. Zdjęcia są zapisywane w telefonie w formacie JPG.
Jakość zdjęć wykonywanych aparatem fotograficznym telefonu Sony Ericsson C702 jest dość dobra, niemniej trzeba pamiętać, że jest ona zdecydowanie lepsza przy dobrym oświetleniu np. przy ładnej, słonecznej pogodzie. Pierwszy plan jest ostry i wyraźny (jeżeli stabilnie trzymamy telefon) natomiast tło może zawierać pikslowania i dropy szczególnie przy wyższych rozdzielczościach, które z kolei nie występują przy rozdzielczości VGA. W tej rozdzielczości (VGA) zdjęcia oglądane na ekranie komputera wydają się być ostre, czyste i klarowne.
W naszym przekonaniu aparat fotograficzny w telefonie Sony Ericsson C702 jest dobrym rozwiązaniem dla osób nie oczekujących bardzo wysokiej jakości zdjęć, ale jednocześnie lubiących korzystać z dodatkowych funkcji typu sceneria do warunków w jakich są wykonywane zdjęcia – oczywiście osoby robiące zdjęcia w trybie auto też będą zadowolone. Natomiast nie jest to dobre rozwiązanie dla osób które fotografują ruch – telefon dobrze się sprawuje przy robieniu zdjęć statycznych z dobrym oświetleniem. Na pewno jednak z telefonu będą zadowolone osoby robiące zdjęcia w celu późniejszego umieszczenia ich w Internecie – na blogach lub stronach www. W tym przypadku rozdzielczość VGA odda doskonałą jakość zdjęć.
Na podkreślenie zasługuje możliwość szybkiego dostępu do podstawowych funkcji telefonu poprzez klawisze klawiatury – jest to zdecydowany plus tego rozwiązania. Dodatkowym atutem - na co zwraca uwagę producent telefonu – jest to, że konstrukcja urządzenia jest odporna na zwilgocenia oraz kurz, co pozwala wykonywać zdjęcia nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych lub np. na wakacjach na plaży.
Testował: Grzegorz Arciszewski
źródło: wł