W ostatnich dniach otrzymaliśmy do testów telefon Nokia E71. Telefon ten jest telefonem biznesowym, posiadającym wiele funkcji i możliwości. My jednak nie testowaliśmy wszystkich tych funkcji, a jedynie to co najważniejsze w tym telefonie: nowe ciekawe funkcjonalności i udogodnienia.
Ale najpierw kilka słów o...
...zestawie
W zestawie oprócz samego telefonu znajdowała się karta pamięci microSD o pojemności 2GB, zestaw słuchawkowy (Nokia HS-47), niewielkich rozmiarów ładowarka (Nokia AC-5E), kabel USB służący do połączenia telefonu z komputerem, futerał, krótka smycz do przyczepienia telefonu do nadgarstka, płyta DVD z oprogramowaniem i instrukcje obsługi.
...konstrukcji
Telefon ma rozmiary 114 x 57 x 10 mm i wagę 127 gram. Jest dość ciężki zapewne przez to, że jego obudowa jest prawie w całości skonstruowana z nierdzewnej stali oraz przez to, że kryje w sobie sporych rozmiarów baterię. Szybka osłaniająca ekran telefonu, jest zrobiona z utwardzanego plastiku. Mimo dość dużej szerokości telefonu, leży on wygodnie w dłoni, choć trzeba przyznać, że osoby o mniejszej dłoni – szczególnie kobiety – mogą odczuwać pewien dyskomfort w swobodnym utrzymaniu tego telefonu oraz w jego obsłudze. Stalowa obudowa sprawia przyjemne wrażenie dotykowe w lecie, jednak w zimie, podczas używania telefonu na zewnątrz, może być to jednak element niepraktyczny.
Przedni panel telefonu jest wyposażony w duży, kolorowy, czytelny wyświetlacz o przekątnej 2,36" i rozdzielczości 320 x 240 pikseli (QVGA) wyświetlający 16 milionów kolorów. Nad wyświetlaczem został umieszczony czujnik światła oraz kamera służąca do połączeń wideo.
Pod wyświetlaczem znajduje się klawisz przewijania, wyboru funkcji i połączeń – co jest standardem oraz znajdują się klawisze funkcyjne umożliwiające dostęp do kontaktów, kalendarza i poczty e-mail oraz klawisz powrotu do głównego ekranu – dzięki tym klawiszom obsługa telefonu staje się jeszcze prostsza i wygodniejsza, co jest dużym plusem telefonu Nokia E71. Klawisze funkcyjne są nowym, ciekawym rozwiązaniem, które będzie coraz częściej wdrażane w telefonach Nokii.
Niżej znajduje się klawiatura typu QWERTY. Klawisze zostały wyprofilowane w ten sposób aby ich środkowa część wystawała ponad taflę klawiatury, dzięki czemu można swobodnie wciskać wybrane klawisze bez obawy, że wciśniemy inny klawisz. Na klawiszach zostały naniesione oznaczenia literowe, a środkowa część klawiatury posiada oznaczenia literowe i cyfrowe – wybór litery lub cyfry podczas pisania np. SMSa odbywa się poprzez klawisz funkcyjny umieszczony w lewym dolny rogu klawiatury. Klawiatura została wyposażona również w klawisze Backspace, Enter, Shift (wprowadzanie małych i dużych liter) oraz klawisz Chr służący do wprowadzania znaków innych niż na klawiaturze np. polskich liter z ogonkami lub symboli.
Na lewym boku zostały umieszczone port podczerwieni, gniazdo microUSB oraz czytnik kart microSD. Gniazda te są chronione przed kurzem i zabrudzeniami gumowymi zaślepkami. Na prawym boku znajduje się gniazdo słuchawek JACK 2,5 mm, dwa przyciski do sterowania głośnością rozmowy i przycisk do jej wyciszenia (wyciszenie mikrofonu) lub przywrócenia poprzedniej głośności.
Tylni panel został wyposażony w aparat fotograficzny o rozdzielczości 3,2 Mpx (2048 x 1536) oraz lampę błyskową LED o zasięgu 1 m.
...baterii
Pod metalową pokrywą tylnego panelu znajduje się, litowo-polimerowa bateria typu BP-4L, która wg danych producenta wytrzymuje bez dodatkowego ładowania 10,5 godziny rozmów oraz 17 dni w stanie czuwania. W naszym umiarkowanym użytkowaniu (kilkanaście rozmów dziennie, praca z Internetem poprzez WiFi – przegladanie stron i odbieranie/wysyłanie poczty e-mail) telefon bez ładowania pracował około 4 dni.
A teraz to co istotne i najważniejsze w tym telefonie, czyli...
...klawisze funkcyjne
W odróżnieniu do innych modeli, Nokia E71 została wyposażona w cztery klawisze funkcjonalne, ułatwiające użytkownikowi korzystanie z telefonu i jego funkcji. Są to: klawisz powrotu, klawisz kontaktów, klawisz kalendarza i klawisz e-mail.
Klawisz powrotu daje nam możliwość wyjścia z każdego miejsca telefonu w którym się znajdujemy do ekranu głównego. Jeżeli na telefonie jest widoczny ekran główny, wciśniecie tego przycisku spowoduje otwarcie menu, podobnie jak wybór „Menu” za pomocą klawisza funkcyjnego nad zieloną słuchawką telefonu. Natomiast przyciśnięcie i przytrzymanie klawisza, spowoduje otwarcie z lewej strony ekranu listy aktywnych w danej chwili aplikacji (np. widomości, kalendarz) i możliwość przejścia do tej, która jest nam aktualnie potrzebna.
Klawisz kalendarza umożliwia szybkie dotarcie do zaplanowanych zadań w danym dniu. Kalendarz jest przejrzysty i intuicyjny. Mamy do wyboru widok:
- dzienny (widać w przejrzysty sposób plan dnia),
- tygodniowy lub miesięczny (te dwa widoki pokazują nam poprzez właściwe podświetlenie odpowiednio: przedziału czasowego lub dnia w danym widoku, w ten sposób, że widzimy że mamy coś zaplanowanego),
- spotkania pokazujący nam wszystkie spotkania w wybranym uprzednio dniu.
Z każdego widoku w łatwy sposób za pomocą klawisza nawigacji możemy przejść do odpowiedniego dnia i/lub godziny w tym dniu i rozpocząć wpisywanie zaplanowanego spotkania lub zdarzenia. Każdy wpis możemy swobodnie edytować i zmieniać w zależności od potrzeb, a także dany wpis wysłać do innej osoby poprzez np. SMS, MMS lub e-mail. Wszystko to sprawia, że kalendarz ten jest bardzo funkcjonalnym narzędziem, szczególnie przydatnym dla osób „biznesowych”.
Klawisz kontaktów to nic innego jak szybki dostęp do listy osób zapisanej w książce telefonicznej telefonu. Ciekawe jest to, że dłuższe przytrzymanie tego klawisza powoduje przejście do ekranu tworzenia nowego kontaktu, co jest wygodne dla każdego użytkownika tego telefonu.
Klawisz e-mail otwiera domyślną skrzynkę pocztową – dłuższe przytrzymanie wciśniętego klawisza umożliwia nam utworzenie i edycję nowej wiadomości e-mail. Niestety jest tu pewien minus ponieważ klawisz ten jak napisałem wyżej otwiera domyślną skrzynkę i jeśli naszą domyślną skrzynką pocztową jest skrzynka firmowa, to mimo, że jesteśmy w profilu osobistym (o profilach dalej), to i tak otworzy nam się skrzynka firmowa. Oczywiście szybko możemy przejść do naszej skrzynki prywatnej, ale z punktu widzenia użytkownika i możliwości korzystania przez niego z dwóch profili (o których dalej), jest to moim zdaniem niedopatrzenie ze strony producenta telefonu.
...poczta e-mail
W telefonie można skonfigurować kilka skrzynek pocztowych. W naszym przypadku były to dwie skrzynki firmowe i jedna prywatna. Dzięki dostępnym połączeniom WLAN lub pakietowym przez sieć komórkową, możemy ściągać do telefonu i wysyłać z telefonu swoją pocztę. Niestety element ten ma kilka niuansów o których trzeba pamiętać.
Aby ściągnąć pocztę do telefonu, trzeba wchodzić w kolejne skrzynki pocztowe (w naszym przypadku 3 skrzynki) i ściągać po kolei pocztę – nie można niestety ściągnąć na raz zawartości wszystkich skrzynek. Również niestety telefon sam nie sprawdza co jakiś czas czy jest nowa poczta – trzeba to inicjować ręcznie, mimo, że połączenie z daną skrzynka jest aktywne. Kolejny problemem jest to, że wiadomości e-mail dotąd są widoczne w naszym telefonie, dokąd znajdują się na serwerze pocztowym. W momencie np. ściągnięcia ich do komputera i skasowania na serwerze, ponowne pobranie wiadomości spowoduje zniknięcie z naszego telefonu wiadomości uprzednio widocznych na naszym ekranie. Plusem jest natomiast możliwość edytowania ściągniętych załączników w postaci plików Word, Excel, Power Point.
...profile
W telefonie Nokia E71 zastosowano nową funkcjonalność polegającą na możliwości korzystania z dwóch różnych profili ustawień tego telefonu. Jest to profil związany z pacą zawodową – służbowy – oraz profil związany z życiem prywatnym czyli osobisty.
Dzięki zastosowaniu wyboru tych profili, mamy możliwość w łatwy sposób dostosowywania swojego menu podręcznego widocznego na głównym ekranie telefonu, do tego co jest nam potrzebne podczas danej aktywności. W profilu służbowym możemy ustawić na pulpicie skróty do aplikacji i elementów biznesowych, natomiast w profilu osobistym możemy mieć szybki dostęp do elementów związanych z rozrywką. Dodatkowo dla każdego profilu możemy ustawić różne tapety, dzwonki itp. elementy.
Jak korzystać z funkcjonalności związanych z dwoma profilami? Jest to niezwykle proste. Na ekranie głównym w górnej jego części po prawej stronie, jest dostępna ikona „Przełącz tryb”, którą wybieramy za pomocą klawisza przewijania i po jej wciśnięciu telefon przełącza się w tryb drugiego profilu.
Każdemu profilowi można przypisać sześć skrótów aplikacji – jednym z nich jest właśnie „Przełącz tryb” umożliwiający przełączanie się pomiędzy profilami. Niestety nie ma możliwości automatycznego przełączania profili, czyli np. wcześniejszego ustawienia czasu kiedy zazwyczaj jesteśmy w pracy i okresu kiedy mamy już wolny czas dla siebie. Przełączania pomiędzy profilami trzeba dokonywać ręcznie.
W obu profilach widać również na dole ekranu trzy elementy, pokazujące nieodebrane połączenia, wiadomości oraz przypomnienia. Dodatkowo telefon posiada sygnalizację tych elementów w postaci pulsacyjnego podświetlania i gaśnięcia klawisza nawigacyjnego w czasie, gdy ekran telefonu jest w stanie uśpienia, a klawiatura jest zablokowana. Długość czasu sygnalizowania, że są jakieś nieodebrane elementy typu wiadomości SMS lub nieodebrane połączenia można zmieniać w ustawieniach telefonu w menu o nazwie „Wskaźn. powiadamiania” w zakresie od 0 do 2 godzin.
Podsumowując
Z mojego punktu widzenia najciekawszym rozwiązaniem w telefonie Nokia E71 są klawisze funkcyjne, zapewniające bezpośredni dostęp do aplikacji biznesowych. Dzięki nim nie trzeba się „przebijać” przez menu, ani klikać niczego na ekranie głównym telefonu. Po prostu wciskam przycisk i już jestem w miejscu w którym chciałem być.
Opcja dwóch różnych profili bardziej mnie przekonuje w tym sensie, żeby wykorzystać ją do zwiększenia ilości skrótów do aplikacji w telefonie niż do tego, żeby przełączać się pomiędzy ustawieniami biznesowymi i osobistymi, tym bardziej, że nie można ustawić tu automatycznej zmiany rodzaju wyświetlanego pulpitu ze skrótami do dostępnych aplikacji w zależności od rodzaju dnia i/lub pory dnia.
Ale telefon sprawia bardzo dobre wrażenie i polecam go szczególnie tym, którzy chcą mieć ciekawe rozwiązanie w kieszeni i nie boją się trochę większej od przeciętnej wagi telefonu ; )
2008-07-17. Uzupełnienie informacji:
Jeszcze kilka informacji, które przekazał nam producent telefonu Nokia E71:
- W telefonie Nokia E71 można zdefiniować maksymalnie 6skrzynek poczty e-mail.
- W przypadku prostych skrzynek typu pop i imap w telefonie widoczne są te maile które pozostają na serwerze. Aby cały czas widzieć w telefonie wiadomości e-mail, trzeba ewentualnie zmienić ustawienia serwera.
- Klawisz poczty jest niezależny od trybu pracy (używanego profilu) i jest zawsze związany z ustawioną skrzynką domyślną telfonie.
- Automatyczne pobieranie wiadomości e-mail jest opcją ustawień wiadomości, możliwe jest ustawienie cyklicznego pobierania wiadomości w sieci macierzystej GSM - dotyczy to sieci operatora WSM nie WLAN.
źródło: wł.
testował: Grzegorz Arciszewski