ATMAN już od dwóch lat łączy operatorów i portale w ramach sieci AC-X.
Celem powstania przed dwoma laty sieci węzłów AC-X było ułatwienie wymiany ruchu internetowego pomiędzy operatorami i portalami. Miarą sukcesu dla przedsięwzięć tego typu jest liczba użytkowników oraz wolumen przenoszonego ruchu - z węzłów AC-X korzysta obecnie około 130 operatorów i portali, a cała sieć przenosi ponad 25 Gb/s ruchu. Stawia to AC-X na czołowym miejscu wśród krajowych międzyoperatorskich węzłów wymiany i potwierdza, że nasza ocena potrzeb rynku, będąca impulsem do rozpoczęcia tego projektu, była ze wszech miar właściwa.
AC-X jest dziś dostępny w kilkunastu miastach, a węzły są elementami krajowej sieci transmisji danych (początkowo wykorzystywane łącza 2,5 Gb/s zostały zastąpione w zeszłym roku łączami N×10 Gb/s z zapewnieniem redundancji). Najbardziej obciążone węzły zostały wyposażone w wydajne routery Cisco serii 7600 i 7200 oraz w serwery DCS wspomagające streaming wideo (zarówno w czasie rzeczywistym, jak i wideo na żądanie). AC-X wraz z całą siecią ATMAN uzyskał również połączenie 2×10 Gb/s z międzynarodowym węzłem międzyoperatorskim DE-CIX we Frankfurcie.
Rozbudowywane są nie tylko zasięg i wydajność węzłów AC-X, ale również ich funkcjonalność. Do oferty zostały wprowadzone usługi bazujące na technologii multicast (transmisja do wielu odbiorców jednocześnie, szczególnie odpowiednia dla nadawców telewizyjnych) oraz usługi wykorzystujące serwery DCS (dystrybucja treści medialnych, autorskie opracowanie ATM). Pierwszą okazją do przetestowania jakości i wydajności systemu DCS były internetowe transmisje meczów Euro 2008 (ponad 80 tys. zarejestrowanych użytkowników, maksymalny ruch ponad 5 Gb/s). Wykorzystanie węzłów AC-X oraz serwerów DCS pozwoliło operatorom zapewnić swoim klientom komfortowy odbiór transmisji bez jednoczesnego blokowania podstawowych łączy internetowych.
ATM przewiduje, że w kolejnych latach utrzymane zostanie szybkie tempo rozwoju sieci węzłów AC-X, gdyż stanowi ona doskonałe narzędzie wspomagające operatorów w procesie adaptacji ich sieci do zmieniających się wymagań użytkowników (więcej wideo o jakości SD lub HD i telewizja internetowa, co oznacza znacząco większe obciążenie łączy i większe wymagania co do ich jakości i niezawodności).
źródło: ATM