Archiwalne

TP uwalnia pętlę abonencką taniej niż oferta ramowa UKE

19.11.2008

Telekomunikacja Polska podpisała umowę dotyczącą uwolnienia pętli lokalnej (LLU) z operatorem internetowym CETI. Porozumienie zakłada, że CETI za uruchomienie usługi na jednym, aktywnym łączu zapłaci o 70 proc. mniej, niż przewiduje cennik oferty ramowej określonej przez UKE. Na miesięcznym abonamencie za korzystanie z każdego łącza abonenckiego CETI zaoszczędzi od 16 do 55 proc. ceny ramowej.

- Umowa z CETI pokazuje, że to nie sztywne regulacje, ale normalne rozmowy biznesowe rozwijają polski rynek telekomunikacyjny, przynosząc firmom, a więc również klientom wymierne oszczędności. TP wprowadziła model kosztowy, oferujący niższe koszty LLU niż te wynikające z oferty ramowej wprowadzonej przez regulatora. To już spowodowało wzrost zainteresowania operatorów usługą LLU, CETI jest pierwszym tego przykładem - uważa Jarosław Starczewski, Dyrektor Pionu Klientów-Operatorów TP.

- Z satysfakcją przyjmuję nową umowę LLU wynegocjowaną z Telekomunikacją Polską. Najnowsza oferta TP w tym zakresie wychodzi na przeciw oczekiwaniom nie tylko CETI, ale całego rynku. Ceny oferowane przez TP pozwalają na stworzenie naprawdę atrakcyjnej oferty dla klientów końcowych przyczyniając się do rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce - powiedział Piotr Stachnik, współwłaściciel CETI.

Najistotniejszą barierę dla rozwoju LLU w Polsce stanowi niekorzystna proporcja cen usług hurtowych: hurtowej sprzedaży abonamentu (WLR) i hurtowej sprzedaży dostępu szerokopasmowego (BSA) w stosunku do LLU. W krajach, gdzie LLU szybko się rozwija, ceny tej usługi kształtują się znacznie poniżej kosztów ofert odsprzedażowych (np. WLR). W Polsce proporcja cen ustalonych przez regulatora jest dokładnie odwrotna, co przyczynia się do zbyt wolnego rozwoju tej usługi.

Wyjściem z sytuacji jest oparcie cen hurtowych na realnych kosztach potwierdzonych przez audyt regulacyjny. Od dawna TP sygnalizowała regulatorowi, że istnieje potrzeba podwyższenia zaniżonych cen WLR i BSA oraz obniżenia LLU, co powinno zachęcić operatorów alternatywnych do większego korzystania z tej usługi.

Jak informuje TPSA, Regulator nie odniósł się do jej propozycji, dlatego TP wprowadziła nowy, wynikający z kalkulacji kosztów, model cenowy usługi LLU. Oferuje on niższe koszty, niż te ustalone przez regulatora. Poza CETI nowa oferta została zaaprobowana również przez AB SPACE COMMUNICATIONS oraz firmę Kompex.

Telekomunikacja Polska do 15 listopada 2008 roku udostępniła operatorom już 180 sal kolokacyjnych, dzięki którym mają oni potencjalny dostęp do 2,3 mln linii abonenckich. Operatorzy coraz chętniej chcą korzystać z sal kolokacyjnych, czego dowodem są kolejne podpisane umowy. Na implementację usługi LLU narodowy operator wyda do końca 2008 roku ponad 59 mln złotych.

Uwolnienie lokalnej pętli abonenckiej (LLU) polega na przejęciu przez innego operatora łącza (tzw. „ostatniej mili”) pomiędzy urządzeniami sieciowymi TP a mieszkaniem abonenta. Dzięki temu inny operator może świadczyć usługi głosowe i usługi dostępu do Internetu (pełne uwolnienie) lub wyłącznie usługi dostępu do Internetu (dostęp współdzielony). Sale kolokacyjne to pomieszczenia w centralach TP, w których instalowane są urządzenia operatorów korzystających z LLU.

źródło: TPSA

News Monitory przemysłowe - na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?

Wybór odpowiedniego monitora przemysłowego ma kluczowe znaczenie dla wielu firm, zwłaszcza tych działających w trudnych warunkach produkcyjnych i przemysłowych. W tego typu środowiskach standardowe rozwiązania IT mogą nie spełniać oczekiwań, dlatego coraz częściej przedsiębiorstwa decydują się na specjalistyczne monitory przemysłowe. Jakie cechy powinien mieć idealny monitor i dlaczego warto rozważyć rozwiązania dostępne na rynku? czytaj więcej

News Zdalne sterowanie jacuzzi: Jak to działa i jakie oferuje możliwości?

Zdalne sterowanie jacuzzi to nowoczesne rozwiązanie, które znacznie zwiększa komfort korzystania z tego rodzaju relaksu. Dzięki technologii można zarządzać różnymi funkcjami jacuzzi za pomocą smartfona. czytaj więcej

News Jak działa aplikacja typu softphone?

W dobie technologii cyfrowych i pracy zdalnej coraz częściej zapominamy, do czego służy telefon stacjonarny. Ze świecą możesz dziś szukać tradycyjnych telefonów, ponieważ stopniowo wypierają je aplikacje internetowe, które znacznie taniej lub całkowicie darmowo łączą nas z całym światem. Jedną z takich aplikacji jest softphone, czyli rozwiązanie, które umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych przez internet. Jak dokładnie działa softphone i dlaczego staje się nieodłącznym narzędziem współczesnych biznesów? czytaj więcej

News Tanie laptopy powystawowe - czy to dobry pomysł?

Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy szukają jak największych oszczędności, szczególnie podczas zakupu sprzętu komputerowego. Jednym z dostępnych rozwiązań są tanie laptopy powystawowe, które można nabyć w cenach nawet o kilkadziesiąt procent niższych niż nowe w sklepie. Zobacz, jak wybrać powystawowe urządzenia dla siebie. czytaj więcej