Archiwalne

TPSA rozbuduje sieć szybkiego Internetu w województwach wschodniej Polski

02.10.2007

Nawet milion gospodarstw domowych wschodniej Polski jest zagrożonych tzw. „wykluczeniem cyfrowym". Aby temu zapobiec TP podpisała dziś porozumienie o współpracy przy rozbudowie sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu dla tych regionów kraju.

Stronami porozumienia są TP, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Marszałkowie Województw Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Lubelskiego, Świętokrzyskiego i Podkarpackiego. Sieć powstanie w dużej części ze środków unijnych przeznaczonych na rozwój społeczeństwa informacyjnego.

- Program Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej pozwoli wykorzystać środki unijne na rozwój Internetu w gminach, które dotąd z nich nie korzystały. Współpracę z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i województwami wschodniej Polski traktujemy jako priorytet z uwagi na skalę przedsięwzięcia. Jesteśmy jednak otwarci na współpracę z pozostałymi województwami Polski - podkreślił prezes TP Maciej Witucki.

Autorem projektu jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Program zakłada rozbudowę sieci dostępu do szerokopasmowego Internetu, szczególnie na obszarach zagrożonych tzw. „wykluczeniem cyfrowym", czyli takich które do tej pory znajdowały się poza zasięgiem świadczenia usług dostępu do szerokopasmowego Internetu. W Polsce wschodniej takich miejsc jest bardzo dużo. Z ok. 2 mln 700 tys. gospodarstw domowych aż milion nie ma możliwości korzystania z szerokopasmowego Internetu. Inwestycje na tych obszarach są nieopłacalne dla operatorów.

Zgodnie z założeniami porozumienia administracja lokalna wybuduje ze środków publicznych i unijnych sieć telekomunikacyjną. Telekomunikacja Polska zapewni przyłącza do klientów i zaplecze informatyczne m.in. serwery i centrale. W wyniku realizacji programu wzrośnie konkurencyjność regionu.
Na projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeznaczyło kwotę 255 mln euro. Kolejne 45 mln euro wyasygnowane zostało przez województwa wschodniej Polski.

Poza pięcioma województwami wschodniej Polski porozumienie z TP w kwietniu tego roku zawarły również władze województwa małopolskiego. W najbliższym czasie takie porozumienie planujemy podpisać z województwem pomorskim.

źródło: TPSA

News Przejście z ISDN na VoIP - Nowoczesna Telefonia Dla Firm

Przez wiele lat w telekomunikacji, dominowała technologia ISDN. Było niezbędnym rozwiązaniem dla firm, które potrzebowały stałych połączeń telefonicznych oraz dostępu do podstawowych funkcji cyfrowych telefonii, ponieważ umożliwia jednoczesne przesyłanie danych i głosu. Nowocześniejsze rozwiązania VoIP wypierają ISDN, pomimo jego zalet, takich jak niezawodność i jakość połączeń. czytaj więcej

News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania

Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcej

News Polskie polubienia fanpage - klucz do sukcesu w social media

Facebook wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych mediów społecznościowych. Dla wielu firm, influencerów i marek jest to nie tylko miejsce promocji, ale także narzędzie budowania relacji z klientami. Polskie polubienia fanpage mają szczególne znaczenie, zwłaszcza dla tych, którzy działają na rodzimym rynku. Dlaczego? Przyciągają lokalnych odbiorców, zwiększają zasięg organiczny i budują wiarygodność. W tym artykule dowiesz się, jakie korzyści przynoszą polskie polubienia, jakie problemy mogą wystąpić przy ich zdobywaniu oraz jak skutecznie je pozyskiwać. czytaj więcej

News Szybki internet w Krakowie – który wybrać?

Mieszkańcy Krakowa mają do wyboru liczne oferty internetu stacjonarnego. Jak w gąszczu operatorów wybrać tego najlepszego? czytaj więcej